Jump to content

Achizitie, configurare si timpi de asteptare (Golf VIII)


Doomy
 Share

Postare recomandată

@Baraitaru inainte de 8 februarie si eu am fost - undeva pe 25 ianuarie 2021.

Mi s-a spus ca dupa flota impresionanta de golf8 care s-a livrat inaintea mea, catre o firma renumita din romania :) , am fost primul ca persoana fizica pe 2021 care a primit masina de la PBV :)) (daca asa m-a mintit, asa zic si eu mai departe....)

Undeva la mijlocul lui august am ridicat.

Si verificam cu dealerul cam in fiecare luna... telefonul de control din partea mea :) 

 

 

 

 

Modificat de titan_polo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inca astept. Am comandat un Golf 8 Style, cutie manuala, cu cateva optionale, pe 28 Mai si tot ce stiu pana acum e ca a fost confirmata in productie si inca nu am seria VIN. Data de livrare ar trebui sa fie undeva dupa saptamana 6 din 2022.

Modificat de tzuicomicina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 13 ore, Baraitaru a scris:

Sunt consternat ,observ postarile anterioare si constat ca unii ce au depus avans inainte de 8 feb.au si ridicat masina.Eu nu am primit nici o înștiințare.

Masina comandată vw golf r line 1.5 etsi plătit avansul pe 8 feb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Baraitaru: Hm... R-Line....Cred ca acesta e motivul.  Recomandarea mea este sa mergi personal in show-room si sa verifici cu cineva face to face situatia. Dar nu e neaparat... nemaiauzit... avand in vedere R-Line.... (incerc sa te linistesc :) )

 

@tzuicomicina ha-ha ! mai ai de asteptat, e ca la armata, trebuie sa faci stagiul pe care l-au facut toti inaintea ta. Au trecut abia 7 luni si se anuntase ca se prelungesc termenele. trebuie sa mai stai o tura .:)  O luna, pardon.

Modificat de titan_polo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi dai sperante, o luna e un fleac acum :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vesti "bune" ca sa zic asa ... tocmai ce am venit de la dealer pentru o comanda noua.   Golv 8 1.5 etsi 150bhp  cu Led Matrix, DCC si scaune incalzite.  Estimat de livrare feb 2023

Asa ca suntem pe directia cea buna :))))) Practic noi ne reorientam flota ca nu mai mege cu VAG .

Modificat de aroganta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai de anul trecut de prin toamna au aparut termenele de 1 an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

achtunggrenade

Eu am comandat un GTE in 11.06 si l-am preluat pe 17.12, ajuns in tara pe 28.11.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, aroganta said:

Am vesti "bune" ca sa zic asa ... tocmai ce am venit de la dealer pentru o comanda noua.   Golv 8 1.5 etsi 150bhp  cu Led Matrix, DCC si scaune incalzite.  Estimat de livrare feb 2023

Asa ca suntem pe directia cea buna :))))) Practic noi ne reorientam flota ca nu mai mege cu VAG .

Si prin vest au crescut destul de mult termenele de livrare:

https://www.carwow.co.uk/new-car-delivery-times

https://www.marnet-mobility.de/aktuelle-lieferzeiten.html

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/31/2021 at 10:18 AM, tzuicomicina said:

Aveti idee ce cutie manuala se pune pe masina: MQ250 sau noua MQ281?

 

Pe myVolkswagen la detalii imi apare: Manual transmission MQ200_GA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, mandelu said:

pai de anul trecut de prin toamna au aparut termenele de 1 an.

Confirm, eu am comandat anul trecut pe 20.09 si am termen de livrare 52 de saptamani . Sper sa nu fie chiar atat… 


https://configurator.volkswagen.ro/cc-ro/ro_RO_VW19/V/detail/075/CD14LM48/2T2T/BD/1N7@4KF@4X4@7W4@7Y1@PDD@PF5@PJ5@PS1@PXD@WW1/@?GrossNetSwitch=GROSS&variant=STYLE

Modificat de shingouki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Nu te-ai zgarcit la optiuni :)))) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inceput timid cu lista de optiuni: initial nu imi doream decat scaune incalzite si faruri led matrix, dar cand te apuci  sa te interesezi de masina, sa citesti review-uri parca vrei si  aia, vrei si aia si uite asa am ajuns la configuratia asta. Recunosc, trapa este un moft, iar suspensia adaptiva am ales-o din cauza jantelor pe 18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, eu am dat pe 31.08 si sper ca prin martie-aprilie sa o am. si mi-au zis prin sept ca daca as fi comandat asa ca tine, 1 an aveam. in mod clar imi luam second in momentul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cred ca asta este termenul real totusi, cand am dat comandat mi-au spus ca este un termen estimativ, ca asa li s-a transmis de la fabrica sa comunice clientilor si ca un termen clar ar trebui trebui sa primesc la inceputul anului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu cand am comandat in februarie mo-au dat un termen estimativ ca primesc masina in august :)) si au estimat-o de a venit de Craciun.

 

Nu au nicio vina; mai nou am auzit ca nu se mai dau termene de livrare mai mici de 9-10 luni, dar sa speram ca vin mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 06.01.2022 at 13:36, Baraitaru a scris:

Masina comandată vw golf r line 1.5 etsi plătit avansul pe 8 feb.

Domnule titan-polo ...m-am linistit.M-am linistit ca mai duce

 

POLO din dotare desi la 14+ani il mai lasa una alta.

Am sunat la dealer si am promisiuni de noutăți saptamana viitoare.Apropos;stiati ca acum la optiunea de a cumpara un auto nu se mai face contract de vanzare-cump. ci o "promisiune de vanzare "?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cat cer avans la promisiune? Tot 20%?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce tare, este un Style 1.5 eTSI in stoc la PBN.  Style stoc, doar cu pachet iarna si culoarea aceea minunata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/7/2022 at 2:50 PM, shingouki said:

Confirm, eu am comandat anul trecut pe 20.09 si am termen de livrare 52 de saptamani . Sper sa nu fie chiar atat… 


https://configurator.volkswagen.ro/cc-ro/ro_RO_VW19/V/detail/075/CD14LM48/2T2T/BD/1N7@4KF@4X4@7W4@7Y1@PDD@PF5@PJ5@PS1@PXD@WW1/@?GrossNetSwitch=GROSS&variant=STYLE


Tocmai ce am primit vesti de la dealer ca termenul estimat de livrare este Februarie desi masina nu a intrat in productie si are restrictie pentru ecran momentan.

Nu stiu cat de realista este aceasta estimare avand in vedere ca fiecare “status” poate dura saptamani/luni din ce am citit pe aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu ti-au zis ca mai mult ca sigur nu e real? ca si eu tot februarie am si mi-au zis asta. nici nu ma asteptam sa fie realist.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu reiese asta.. Adica mi-au spus ca desi masina nu este inca in productie, in Februarie ar fi livrarea…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca ai comandat cam la o luna dupa mine..... don't get your hopes up! e tot ce pot sa zic. poate insa le fac pe grupuri dupa tari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei spun doar ce vad in sistem. De vreme ce nici nu are serie de caroserie, livrarea ei in februarie este utopica din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Eu aveam in contract ultima saptamana din Iulie. Dar nu scria ce inseamna efectiv acel interval. Fix atunci s-a produs masina, ea fiind livrata jumatate de juna mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!