Jump to content

Caseta directie


cosmin24
 Share

Postare recomandată

Pai sa stii ca burduful e plin de ulei/strange l si o sa vezi cat ulei curge, in rest...cum a spus mad_kat, NU te zgarcii.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ca idee - burduful nu e facut sa tina uleiul inauntru - cand ajunge sa curga pe acolo inseamna ca piesa care trebuie sa tina uleiul - simeringul - este dus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici NU am spus ca burduful e pt.a tine uleiul care curge pt.ca e spart/uzat semeringul de pe axul cremalierei, ci am spus ca e o cantitate mare de ulei adunata in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
SergiuAlexandru15

Salut! Am o nelamurire , sa imi iau caseta de directie de la dezmembrari sau sa o reconditionez pe a mea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdanel2fast

Sergiu alexandru 15 si eu am schimbat caseta de curand de cateva luni si am optat cu una gara reconditionata de la auto efect biharia te pot ajuta cu un numar de telefon daca vrei garantie 2 ani de zile . Ma costat 700 de lei . Spre norocu meu am avut ai drum cu cineva pana la oradea si nu ma costat transportul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara!

 

Am si eu o problema. De ceva vreme am o bataie in jocul volanului(parca agata ceva la mijloc)... Apoi am auzit o bataie minora cand viram usor foarte usor la stanga. Dupa ce am scos masina din service(vcare a durat vreo 3 saptamani) am inceput sa aud acea bataie putin mai tare, tot virand la stanga. Dupa o saptamana de forjat masina pentru ca mi-am rafacut turbina, intercooleru si altele... prin Cluj , unde am mult de urcat si coborat pante.... acum acea bataie se aude tot timpul cand virez la stanga si cand unc o panta....dar am auzit acea bataie chiar si pe drum drept sau la coborare cu masina scoasa din viteza.... Am fost din nou la mecanic....si am facut o tura.... si el mi-a zis ca ar fi ceva de la caseta de directie.... Mentionez ca am facut un drum de 250 km si cel putin pe autostrada mi se pare ca vibreaza mai tare volanul, dar nu tare, la viteza(peste 120 km) .... Ce ar putea fi? pentru ca nu stiu inca daca ar fi caseta sau poate ceva bielete de la caseta de directie.... nu am vazut scurgeri la caseta, nu as vrea sa investesc intro alta caseta de directie , mai ales ca ultimul service m-a costat destul de mult.... Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Mecanicul poate sa verifice daca ai joc in cremaliera si caseta, in bieleta sau in capul de bara, chiar si prinderea volanului pe axul casetei sau chiar in coloana de directie.

 

Poate sa fie si de la o galma pe cauciuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna,

 

Sunt un nou posesor de VW Golf 4, 1.6sr AKL.

In urma cu cateva zile au inceput sa apara niste sunete foarte ample in zona curelei de alternator. Dupa inspectia de la mecanic s-a constatat ca conducta de tur de la servodirectie este fisurata datorita ruginei.

Ok, am fost la magazin sa comand o conducta noua, dar sub 840lei in Arad nu am gasit. Surprinzator, la un ultim magazin de piese auto, baiatul de acolo mi-a recomandat aceasi conducta dar de pe skoda octavia (acelasi tip de motor), la pretul de 480lei. Bineinteles ca "romanul" am ales varianta mai ieftina...momentan astept livrarea acestei conducte, dar pana atunci intrebarea mea este: Stie careva daca chiar se potriveste de pe skoda pe vw golf? 

Oricum baiatul a spus ca daca chiar nu se potriveste, nici o problema va face retur pe piesa, dar asta inseamna ca voi reveni la conducta pe vw care este peste 800lei.

Va multumesc pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

unde ai tu pompa de servo sus sau jos? o poza la prinderea cuplajului pe pompa ai? sunt de 2 tipuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am trecut pe la mecanic care terminase sa monteze aceasta conducta.

Mentionez ca, conducta cumparata a fost de noua doar ca era pentru Skoda Octavia.

Sper sa fie de folos aceasta informatie pe viitor.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

interesanta chestia asta cu marketingul :).

acelasi cod de piesa era?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am trecut pe la mecanic care terminase sa monteze aceasta conducta.

Mentionez ca, conducta cumparata a fost de noua doar ca era pentru Skoda Octavia.

Sper sa fie de folos aceasta informatie pe viitor.

Mersi.

Nu e piesa originala,este piesa af care merge pe Leon,Bora,G4,Octavia 1.....exact asa cum merge si piesa originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca e ceva af... dar din ce am auzit aceasta conducta s-ar gasi doar pe original...

Posibil, din motive de marketing, acel shop sa mai minta putin  :icon_confused: ... Dar ma bucur totusi ca in loc de +800lei am dat doar +400lei...  :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La codul tau de motor conducta aia e predispusa uzurii,fabricantii de piese af(sunt doar 2 firme care fac conducta pe af)au scos reperul respectiv pentru ca sunt cerinte.

Conducta aia nu are cum sa coste 400lei pe original niciodata,decat daca un client a achitat avans la ea 50% din pret...apoi a refuzat comanda si a pierdut avansul.

Da-mi codurile sau inscrisurile de pe ambalaj si o sa iti spun ce piesa ai cumparat.

Daca vanzatorul ti-a spus ca este piesa originala si ea este af...urata imbrobodeala din partea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, mi-am expus problema AICI acum cate ore si revin cu cateva precizari.

 

Am fost la un service din oras si mi-a spus ca pot rezolva problema la Iasi la un service prin reconditionarea casetei de directie.

Am sunat la Iasi si mi s-a spus ca dureaza vro 5-6 ore si sa vin "la mine cu vro 750" ron.

Dat fiind ca am mai citit paginile din aceasta rubrica, am "invatat" ca toate casetele de directie "noi" sunt de fapt "reconditionate" - cele mai ieftine fiind 6-800ron + manopera, alte piese/consumabile - nu e rentabil, deci. (multi mai iau si caseta veche la schimb care, bineinteles o reconditioneaza si-o vand mai departe)

Acasa/in fata blocului nu vreau s-o fac singur ca nu-s scelerat sa mor/sau sa omor pe altu`.

 

Din cei cu experienta in aceasta problema, e ok ce voi face? ce trebuie sa "mai iau in vedere", sa intreb sau sa schimb in plus.

 

La telefon omul era ocupat, am vorbit in fuga cu el, se auzea pe fundal ecoul serviceului, n-am apucat nici macar sa intreb cum se numeste service-ul/persoana in cauza.

Dupa numarul de telefon cautat pe goagãl, am gasit aici pe forum un domn (Iasi, Dl. Paduraru Mihai 0743808109. "Si acum merge perfect") care si-a facut in 2011 masina la el fara probleme.   LINK

Stiti alte service-uri in Iasi pe care sa le iau in calcul ?

 

Multumesc pentru interesul acordat/ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze ca insist dar "Stiti alte service-uri in Iasi pe care sa le iau in calcul, in Iasi? ?"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exista "Sermecom" care si reconditioneaza dar aici va sfatuiesc sa cereti montarea unui ax cremalier nou!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oke, va multumesc.

Modificat de RAEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut !

Unde gasesc bucse cremaliera golf 3 caseta de directie TRW 

1H1 422 065 USA-XTR.

Nu vreau tot kit-ul decat cele 2 bucse de pe axul cremalierei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

#payzone: Le gasiti la www.depozituldesimeringuri.ro, dar ce faceti cu ele? Va intreb asta caci multi mecanici spun ca bate caseta de directie, au auzit de niste bucse din ea si cred ca rezolva problema schimband acele bucse. bucsele din caseta de directie la masina dv au rol doar de ghidaj si protectie a simeringurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Buna, pe la mijlocul lunii septembrie a inceput din nou sa piarda lichid servo pe la burduf (partea dreapta), (insa doar cand ma duc cu ea pe drum accidentat, de tara). Anul trecut am reconditionat-o, un an a avut garantie, pana pe 01.10.15 - eu il sunasem pe omul care mi-a reconditionat-o innainte de aceasta data, sa-i spun ca am pobleme cu caseta, am tot amanat sa ma duc cu ea in service. Reconditionatul ma costat 400Lei, iar cei de la service au pus lichid rosu, nu verde, "pt ca cu rosu a gresat-o si meseriasul".

Anul trecut cand s-a stricat, intr-o singura zi a curs tot lichidul.

 Bate si capul planetara interior dreapta, au cumva legatura, sau e coincidenta?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!