Jump to content

Caseta directie Fabia


genu
 Share

Postare recomandată

bluetux cum ai strins acel surub ca am incercat si eu si nu merge(este vreo smecherie ceva?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristiii

    21

  • flopem

    12

  • BLiTZ

    11

  • freaka

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

cu un torx, avea si o "aparatoare" de cauciuc acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

torx? au am incercat cu tubulara pe surubul cel mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna!

tocmai, mi-a fost reconditionata caseta de directie (problemele erau legata de rugina in interior, deci si scurgeri de lichid); totul a costat 650 ron (demontat, remediat probleme, inlocuit semeringuri, montat, refacut directie etc) la un domn din Iasi, Dl. Paduraru Mihai 0743808109. Si acum merge perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista un service in Cluj care se ocupa cu reparatii de casete de directie si cutii de viteze. Este pe strada Alexandru Vaida Voievod Nr. 59 (deasupra la Iulius Mall) ii o curte plina cu masini si tractoare, atelierul ii chiar langa o statie ITP. Managerul este un domn Stefan Lenart tel: 0745629163 sau 0749136124. Din cate am povestit cu el reparatia la o caseta de directie este in jur de 500-600 de lei cu garantie un an.

Acum eu stau un pic si ma gandesc daca tine o caseta de directie reparata, daca a patit cineva si poate impartasi o parere as fi recunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citeai cu doua pagini in urma:

mihaitzab e si activ, deci ii poti trimite un PM si il intrebi, sau mai bine il rogi sa scrie si aici. Ideea este ca ar fi bine de citit/cautat in acest topic de ex. care nu se poate numi imens, nu are sute de pagini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

un service unde se reconditioneaza casete? Am inteles ca pretul este undeva intre 600 si 1200 de ron, dar uitandu-ma pe preturi vad ca una noua AM e tot la fel; intre 600 si 1200. Merita reconditionata sau luata una noua?!

 

Aveti idee ce implica acest procedeu? Avand in vedere ca servo este electric? Dupa demontat/montat am inteles ca trebuie recalibrat volanul intr-un service specializat? este adevarat?

Modificat de Sudsemnatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://servicepst.ro/pst/ro/casete-directie/

Parerea mea: noua.

Vei gasi cum stau lucrurile si ce implica acest procedeu, in partea de jos a paginii.

Va trebui un reglaj de directie, mai ales daca vei achizitiona caseta de directie completa, probabil ai vazut si tu, ca vin echipate cu bielete de directie, capete de bara.

Am vazut si ce ai scris in celalalt topic, nu am sa mai scriu si acolo, dar sa nu mai arunci cu banii pe fereastra, adica ba e capul de planetara, ba e bara de torsiune cu probleme, etc. poti merge la firma de mai sus, sa platesti doar o constatare, adica sa-ti spuna clar: ,,problema este din caseta, are joc si va trebui reconditionata".

Asa vei sti exact cum stau lucrurile, incotro te indrepti, vei merge pe varianta reconditionare sau noua.

Decizia iti apartine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult Carmina, o sa ma duc la baietii astia sa vad exact despre ce e vb si dupa asta ma sfatuiesc cu ei. Eu din ce am vazut caseta nu vine completa dar mai investighez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Se pare ca nu am scapat si am totusi joc in caseta, de aici se aud troncaniturile. Acum am 2 optiuni:

Una noua TRW-950 de ron, sistem KOYO, cu caseta veche la schimb

Reconditionare caseta existenta-900 de ron cu tot montat/demontat

Voi ce ziceti? Inclin pe caseta noua aftermarket TRW, cum m-a sfatuit si Carmina

Modificat de Sudsemnatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sudsemnatu cred ca si eu as merge pe aceasi varianta, caseta noua TRW pe principiul ca te costa tot atata si stii ca e noua.

Coloana dintre volan si caseta in ce stare este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca asta o sa vad cand or sa desfaca jos caseta, nu? Si acolo sunt probleme? Sa ma astept la surprize?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei nu are ce sa fie la coloana vorbind strict de modelul acesta.Eu zic sa nu iti faci probleme.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Achizitioneaza caseta noua.

Este bine sa ai bani in buzunare, stii si tu Sudsemnatule cum e cand ajungi in service.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa va spun patania mea si poate va dati si voi cu parerea. 

Ma prezint marti dimineata cu masina la service, se da caseta jos destul de repede, fug cu ea la magazin dau caseta veche, o iau pe aia noua, ajung la service, monteaza caseta noua si cu bielete noi, completeaza cu lichid de servo. Ma sui si in masina si plec. Masina nu mai trosnea asa rau dar in curbe stranse si mai ales la stanga facea aceleasi trosnituri. Practic nu se rezolvase nimic doar ca clocaniturile erau mai rare.

Ma duc inapoi, urca masina pe elevator, parea ca nici nu stransesera bine la caseta ca imi curgea lichid din servo. Fac o tura cu mecanicul, aude si el. O urca pe elevator, trag de roti, or fi flansele, nu or fi. Domne...dar daca e bara stabilizatoare( multumesc Carmina, eu am fost un bou), abia cand trag de bara in laterala, nu de sus in jos, gasesc un mic joc si vad ca bara e slabita din surubul care o tine in caroserie. Il strang pe ala, plec cu masina si ghici ce? Maisna zici ca e noua, nu mai face nimic.

 

Eu am impresia ca am schimbat caseta degeaba si totul era din bara stabilizatoare. Voi ce parere aveti? Oricum ca sfat pe viitor...mergeti macar la 2 serviceuri si faceti constatari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol moment.

Macar ai caseta noua?

Parerea mea e ca mecanicul a pus diagnosticul gresit si aia e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza e ca si eu m-am incapatanat sa cred ca e caseta, de asta am revenit de 2 ori in service si 3 mecanici au zis ca e joc in caseta. Adevarat ca mecanicii erau din acelasi service. E posibil sa fi avut joc in caseta dar cred ca acele trosnituri nu erau de la caseta ci din bara stabilizatoare.

bine asta cu caseta noua e cu dus intors. Faza ca aceasta caseta de la autokarma e vopsita neagra ( adica se vad urmele de vopsea pe ea, are picaturi mici), are toate codurile de caseta originala pe ea, scrie TRW, made in Czech Republic. Eu am impresia ca astia de la TRW reconditioneaza casetele vechi, de asta mi-au si cerut caseta veche la schimb, astfel as fi platit 3000 de ron pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai noi doi am mai discutat asta.

Eu personal nu am vopsit niciodata o caseta.Asta o face noua ? vopseaua..si e si scumpa de parca ar fi cu lac..

Caseta este verificata 100% sigur dupa ce e tras burduful si se misca de ax (asta pe viitor pentru alti colegi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!