Jump to content

Caseta directie Fabia


genu
 Share

Postare recomandată

Da am facut si eu greseala asta si m-am fript frate m-a tinut exact o luna ssi dupa aia...numai eu stiu poate altii sunt mai norocosi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristiii

    21

  • flopem

    12

  • BLiTZ

    11

  • trami

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ca sa fiu inteles! Eu am cautat o solutie ieftina ca de cele costisitoare m-am cam saturat.

cit la categoria siguranta despre ce vorbiti voi nu prea ai cu ce sa gresesti sunt piese cu montaj antiprost si cred ca ar fi altele mult mai periculoasa decit o caseta.s.a.m.d.

in fine o solutie simpla nu am reusit sa gasesc.

salvarea mea a venit cu ajutorul asigurarilor. da e una care nesita multa bataie de cap si o gramada de (tips&tricks) maculatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DragosR Nu stiu cat de tare e de recomandat o caseta SH.

Sper sa nu fiu offtopic.

Eu am avut probleme cu caseta acu ~10 luni(nu pierdeam ulei, doar simteam orice denivelare de pe strada in volan, foarte aiurea).

Am pus o caseta SH, mi se parea aproape perfecta directia dupa, mergea si mai usor decat caseta dinainte, dar acu dupa 10 luni si 25000km mi se intampla aproape la fel, simt orice denivelare, parca ar fi prea moale directia.(deocamdata mai merg asa)

Sper, ca cei care veti vrea sa nu cheltuiti atat cumparand o caseta noua, sa nu aveti necazuri asa de repede cu una SH.

Eu am prezentat un caz doar, dar nu e neaparat sa se intample cu toate casetele SH la fel. De probat se pot proba de jocuri sau sa nu curga uleiul servo, norocul sau ghinionul e ca nu sti cat tine.

Totusi, o caseta noua parca e prea scumpa, mai bine reconditionata sau SH.

PS:cautati oameni priceputi in mecanica care merg in DE si aduc piesele de acolo din dezmembrari(aleg ceva mai bun), nu cei care cumpara masini ieftine, care nu au nici piese prea bune. Eu nu am facut asa si poate de asta nu am avut noroc.

Toate cele bune!

Salut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu am stabilit clar niste aspecte legate de posibilele deteriorari ale casetelor de directie:

1. kitul de reparatie pentru caseta este un set de garnituri care se monteaza in locul celor vechi care nu mai pastreaza presiunea lichidului (caseta curge).

2. ce povesteste sochaux_s cel mai propabil este o defectiune cauzata de uzura foarte mare acumulata in timp la sistemul mecanic de transfer a miscarii de rotatie in miscare de translatie, adica la mecanismul cu cremaliera. Ala nu cred ca mai ai ce sa ii faci decat sa inlocuiesti caseta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

k!BLitz .punct ochit,cele pe care le dam degeaba si tu titlu de gratuitate ca piese reconditionate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

blitz.....am vazut ca ai postat mai sus de un kit de reparatii casete directie compus din garniturile aferente .

mie imi lacrimeaza caseta de directie....putin..pe partea cu soferul.

1 imi poti spune unde gasesc acel kit ca sa nu dau o gramada de bani pe schimbatul casetei?

2 crezi ca schimbarea burdufului rupt va rezolva problema?....completez cu lichid de servo cam o data la 3 luni.

3 stie cineva un punct de reconditionari casete din cluj?....in caz ca o sa ajung acolo.

totusi blitz....imi poti da niste detalii despre acel kit?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man, mai multe detalii despre acel kit nu am decat din ce s-a discutat aici pe forum. Nu mai stiu, povestea un user acum vreun an parca ca si-a dat jos caseta de pe fabie si a dus-o la un atelier sa o repare cu un astfel de kit. Eu personal nu am folosit asa ceva, nici macar nu am vazut, atat doar ca stiu din ce este compus si ce se pepara dealtfel la o caseta care curge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult. si ceva reconditionari casete prin cluj stiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
plesoiu laurentiu

salut baietii.am si eu o problema la fabia mea de 1,2 47 kw din 2005 la caseta. deci pe drum de tara troncane caseta. am ridicat-o pe cric si are joc mai ales pe partea soferului. nu curge nimic pe la nici un burduf deocamdata, nu am nici un martor aprins in bord. stiu sigur ca este la caseta (taica-miu a fost mecanic si am invatat cate ceva de pe la el :icon_thumright:) am citit de pe forum dar nu prea am inteles bine, se regleaza din vreun surub anume? stiu ca taicamiu reglaja jocul asta la dacie cu ajutorul unor seibi foarte subtiri ( eu sper sa fie decat un mic reglaj) masina are 120 de mii km si e din 2005 eu nu cred ca ar avea ceva mai grav. o zi buna si tot respectul este folositor ceea ce postati. Doamne ajuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe drum de tara troncane caseta... se regleaza din vreun surub anume? ...eu nu cred ca ar avea ceva mai grav...stiu sigur ca este la caseta

Daca vrei sfatul meu, nu troncane caseta! Lasa surubul in pace! Cauta bine, dar bine, ceea ce bate: bieleta antiruliu, cap bara, bieleta directie, pivot, bucse bara stabilizatoare, etc. Lasa caseta si nu mai fi asa sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai fratilor nu troncane caseta in sine, cum sa spus cu siguranta altceva doar nu va puneti sa schimbati caseta pentru orice nu? ....daca curge lichid servo in burdufele de la caseta e clar....e gata caseta daca nu .....altceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baietii.am si eu o problema la fabia mea de 1,2 47 kw din 2005 la caseta. deci pe drum de tara troncane caseta. am ridicat-o pe cric si are joc mai ales pe partea soferului. nu curge nimic pe la nici un burduf deocamdata, nu am nici un martor aprins in bord. stiu sigur ca este la caseta (taica-miu a fost mecanic si am invatat cate ceva de pe la el :huh:) am citit de pe forum dar nu prea am inteles bine, se regleaza din vreun surub anume? stiu ca taicamiu reglaja jocul asta la dacie cu ajutorul unor seibi foarte subtiri ( eu sper sa fie decat un mic reglaj) masina are 120 de mii km si e din 2005 eu nu cred ca ar avea ceva mai grav. o zi buna si tot respectul este folositor ceea ce postati. Doamne ajuta!

daca tot e mecanic tatal tau, pune-l sa verifice bucsele da la bascula superioara, alea sunt boala fabiei. caseta slabe sanse, mai deloc sa aiba ceva si sa se manifeste asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsele de la bascula superioara??? Fabia, asemeni multor masini din ziua de azi are suspensie fata MacPherson care implica o singura bascula, respectiv cea inferioara.

Boala suspensiei fata la Fabia sunt bucsele posterioare (cele mari) ale basculei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte interesant dar am intalnit si ceva cazuri cand caseta era de vina. In general sunt niste batai scurte, destul de violente as zice eu si "pline" (mi-e greu sa descriu in cuvinte ce aud). Se pot manifesta in diferite conditii: fie la franari/accelerari violente fie la viraje luate la viteze maricele, depinde de tipul defectiunii. In general este problema ca apare un joc in cremaliera. Mai sunt situatii in care troncane chiar si pe loc la viraje stg/dr dar acolo se mai poate remedia ceva (depinde de gradul de defectiune) prin strangerea surubului de reglaj. No... cam asta ar fi, in rest imi este destul de greu sa explic in cuvinte ce aud si ce gandesc dupa ce aud ceva.

Acum, Laurentiu, ideea e asa: ar trebui sa descrii putin in amanunt in ce situatii se manifesta troncanitul? Mers pe drum denivelat, viraje in tromba sau rotit de volan stg/dr pe loc?

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi era cel care a dat jos caseta de pe fabia acum un an si a trimis-o la reconditionat la Auto Efect(http://www.autoefect.ro/) la Marghita s-o reconditioneze.Cu caseta de directie am si eu o problema curge si troncane iar, acum cateva saptamani am luat legatura cu Cristi care mi-a dat datele de contact a celor de la auto efect si de care a zis ca au facut treaba buna la reconditionat in sensul ca imediat face 2 ani si caseta merge foarte bine si a facut deja in jur de 15000 de km cu ea.Am luat legatura de curand cu cei de la auto efect care mi-au zis ca ma costa intre 400 si 700 de lei reconditionatul.Saptamana viitoare voi merge la ei/le voi trimite caseta prin curier si dupa ce o montez va dau detalii despre pret si toate cele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa ajung la Marghita la auto efect care au fost ok si m-au ajutat si cu un service unde sa o demonteze si sa o monteze si toata operatiunea a durat in jur de 8 ore.Acum masina merge bine nu mai curge ulei nu mai troncane si sunt super multumit cam de tot ce au facut baietii acolo.

Ca pret per total a fost in jur de 1100 de lei dupa cum urmeaza:

Motorina Brasov- Marghita- Brasov =225 lei

Demontat/Montat caseta pe masina+curatat instalatie = 230 lei

Reconditionat caseta directie(rectificat cremaliera + schimbat semeringuri) = 500 lei

2 Burdufe bielete = 50 lei

Lichid pt servodirectie = 50 lei

Pe langa asta cred ca am mai cheltuit vreo 30 de lei pe mancare acolo si inca ce am mai mancat pe drum.

Cu toate ca drumul a fost foarte obositor a meritat sa merg pana acolo pt ca au reconditionat-o in fata mea si au montat-o ei adica in caz ca se strica nu pot invoca motivul ca nu a fost montata bine sau mai stiu eu ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stiam, ca treci in zona, te-as fi invitat sa iei o pauza la mine. Cred ca ai venit catre Zalau-Simleu-Marghita. Eu stau in Simleu.

Sa o folosesti sanatos si sa te tina mult si bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am o problema:

la trecerea peste denivelari fine aud un pocanit dreapta fata,banuiesc ca ar fi caseta de directie pentru ca il simt si cand misc de volan scurt stg -dreapta.

Am toate bucsele schimbate,am fuzete noi,rulmenti noi,inclusiv bara si bucsele stabilizatoare sunt ok. Deci prin eliminare ramane ceva la caseta de directie.

Precizez ca caseta nu are probleme ,nu curge etc.

CIUDATENIE:

Masina tragea putin dreapta si am reglat directia din capul casetei de directie(l-am desfacut cca 1 spira ) si acum trage drept.

Problema e ca de atunci de cand am umblat la reglaj mi-a aparut si acel pocnet la denivelari sau piatra cubica,cu toate ca am strans piulita de siguranta si pivorul la loc.

Si inca o chestie:

E normal ca daca masina nu trage stg dreapta,deci merge perfect drept ,totusi la capetele de bara de la caseta de directie sa fie o diferenta foarte mare de spire stanga fata de dreapta(aproape jumate)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Daca stiam, ca treci in zona, te-as fi invitat sa iei o pauza la mine. Cred ca ai venit catre Zalau-Simleu-Marghita. Eu stau in Simleu.

Sa o folosesti sanatos si sa te tina mult si bine.

Da Jagoman pe la Zalau am venit multumesc de invitatie dar am ramas acolo langa ei sa-i urmaresc cu tot ce fac pt ca nu vreau sa ma duc la ei prea curand din cauza ca nu au pus un semering corect si incepe iar sa curga si mai stiu eu ce alta probleme.

Si eu sper sa ma tina mult si bine pt ca sincer nu as am vrea sa mai fac inca un drum din asta (este epuizant :))

Numai bine

Modificat de mihaitzab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.

Am avut directia pe fata la fabia mea foarte dereglata in urma unor lucrari de schimbare a fuzetelor.

Intr-un cuvant masina tragea foarte tare intr-o parte din cauza ca au fost desfiletate capetele de directie si la remontare nu s-au respectat aceleasi spire.

Am incercat eu s-o reglez dar i-am dereglat-o mai tare. Am filetat/desfiletat capatul bieletei de directie si intr-un final am reusit sa o mai indrept dar nu de tot.

Asa dar am ajuns pana la urma la un reglaj PROFESIONIST al directiei care a durat 15 minute (facut pe un stand special cu laser)

INTREBARE sau CURIOZITATE

Mi-a reglat directia in mai putin de 15 minute.FARA SA DEMONTEZE ROATA

L-am vazut pe mecanic sub masina cu ceva chei si am vazut pe standul electronic cum a reglat directia in timp ce el dadea la cheie.

Intrebarea mea este :

Cum a reusit sa desfaca capetele de la acseta de directie FARA sa dea jos roata?

Se stie ca principalul reglaj al directiei se face din capetele casetei de directie care trebuie depresate,si modificat numarul spirelor la filet.Ei bine cum a reusit asta fara sa dea roata jos?

E doar o curiozitate...masina trage perfect drept acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se stie ca principalul reglaj al directiei se face din capetele casetei de directie care trebuie depresate,si modificat numarul spirelor la filet.

Nu este asa. Geometria se regleaza invartind de bielete, nu de capetele de bara. La sfarsit se blocheaza cu contrapiulita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flopem, ai rezolvat pana la urma problema cu zgomotul din caseta? Am aceeasi problema, in schimb eu n-am umblat niciodata la caseta, am schimbat o singura bieleta de directie la 15.000 km, masina are acum 104.000 km.

Trami, din cate stiu, tu te pricepi destul de bine la casete de directie, de la ce ar putea fi zgomotul? Apare cand misc de volan stanga-dreapta scurt, e un fel de tacanit, si mi se pare ca se aude si cand trec peste denivelari, gen sine de tramvai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dada....la bieletele de directie ma refeream cand am zis capete de bara.

am vrut sa zic capetele bieletelor de directie.

totusi cum a desfacut contrapiulita,si sa scoata rotula care intra in fuzeta fara sa demonteze roata?

Da am rezolvat problema. Era desfacuta o contrapiulita de la bieleta de ddirectie.

Verifica si tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza cand ajung in service, ciudat ca mecanicul s-a uitat cu atentie peste tot. In plus, zgomotul se aude cand misc de ambele roti stanga-dreapta, ma gandesc ca daca era de la o bieleta de directie nu se auzea cand miscam de la ambele roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!