Jump to content

Caseta directie


cosmin24
 Share

Postare recomandată

Nu are treaba burduful...ala il schimbi degeaba el avand rol de a proteja cremaliera de rugina care la randul ei ar toca garnitura pe unde iti si curge uleiul.Deci caseta este cu probleme nu burduful nu confunda ambalajul cu marfa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate trebuie sa schimbi caseta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri! Dar, am intrebat altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ai dreptate...verifica compartimentul motor sa vezi daca iti curge pe undeva inclusiv acel burduf spart si speri ca nu a dat rugina pe cremaliera ca sa iti duca , caseta.Asta cu viratul la maxim nu o inteleg nu stiu cum vine asta adica sa nu virezi ca ramai fara lichid de servo' mi se pare bizara treaba.Nu am fost atent imi cer scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si oricum, nu putem noi din fata calc sa constatam exact cand pierzi ulei si cat pierzi. Asta tu va trebui sa vezi la fata locului. Daca scurgerea e pe la clemaliera, viata multa nu mai are. Daca e pe la banjo-uri sau chiar furtunul a cedat, sau pompa se inlocuiesc si alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pentru ajutor! Eram doar curios.

Am completat acum e zile cu ulei (de a dat pe afară...) și astazi nivelul era bine, deși am bracat maxim.roțile.zilele astea.

Pompa face presiune mai mare când ții volanul bracat maxim. 

Cremaliera sigur e ruginită.. cine știe de când merge cu burduful acela așa si la ce sare a fost pe drum....

Eram curios dacă stie cineva cât de  repede se degradează un simering.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Detin Bora ATD... Am citit ce s-a postat pe acest topic si nu am gasit o problema asemanatoare cu a mea... De ceva timp, dimineata ( prima plimbare din zi), nu pot roti volanul ( este mai rau decat la masinile fara servo). Trebuie sa astept cateva minute pana se deblocheaza, iar cand o face, deobicei, merge prima data pe stanga... Dupa cateva rotiri fortate si dupa 4-5 metri ( in care repet manevrele) functioneaza corect. Nici o data nu au fost probleme in mers... Dupa prima plimbare, indiferent de cate drumuri scurte parcurg, nu mai sunt probleme...

Am schimbat recent pompa (bineinteles la recomandarea mai multor mecanici) , lichidul... si nu s-a schimbat nimic, in bine... Este clar (chiar si pentru mine) ca trebuie sa schimb caseta de directie, dar SUNT SANSE SA NU FIE DE ACOLO??? Nu as vrea sa merg pe ideea: Hai sa schimbam toate fiarele sa vedem de unde e!... 

P.S. Nu are cum sa fie din imobilizator(functioneaza corect)...

Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zici ca nu se aud pocnituri sau alte sunete din caseta cand fortezi la rece?                                                       

Cand ai ocazia incearca sa izolezi sunetul...daca vine din zona pedalelor sa nu fie cremaliera mancata ori pinionul si sa ramana cumva blocata la rece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Doar cand "îi da drumul"... cam trosneste... am uitat sa specific...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Caseta de directie poate sa troncane la denivelari?

La Vw Bora al meu, cand trec peste denivelari sau cand apas pe partea din fata si fac balans la masina se aude un cloncanit in zona pedalelor si chiar simt putina vibratie in pedale de la cloncanit. Intradevar daca fac balans la masina si pun mana pe bieleta de directie se simte vibratia in ea. Dar in acelasi timp cei de la Trami si cei de la Tureal spun ca o caseta de directie hidraulica nu bate/troncane la denivelari. Alte simptome nu am inafara de acest cloncanit.

Am fost la 2 mecanici si mi-au spus ca e de la caseta ca are joc. Au verificat si restul pieselor de suspensie si ar fi in regula. Dar nu stiu ce pe cine sa cred. Nu prea imi vine sa schimb caseta fara sa fiu sigur ca e de la ea. E posibil ca prinderea casetei de cadru masinii sa se fi slabit?

Modificat de tudy88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

salut!ajutati ma va rog cu o idee:am cumparat caseta de directie noua Trw si pompa servo tot nou insa directia merge tot greu,am verificat si conductele,nu par indoite.ce poate sa aiba?golf 4 1.6 16v bcb. multumesc

Modificat de allboy1988
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut....Bora 2004, 1.9 tdi, 101 gloabe obosite (CP), de curând a început să aibă un bâzâit la ralanti....daca iau viraj dreapta dispare....la viraj stânga inca se aude....ulei la servo este...o mai merge sau direct la reparație? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!