Jump to content

Alegere anvelope de iarna 2018 / 2019


Radlog
 Share

Postare recomandată

Din cat am citit în ultima vreme am tras concluzia că acele specificații de zgomot date de producători nu se referă la percepția zgomotului in habitaclu ci în exterior 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TS 860 au profil in V. Michelin Alpin cam tot in V. Diferenta de 3 db pe hartie, cica auzibili si in realitate.

Difernta de 3-4 db intre anvelope e mare, foarte mare. Daca masuratoarea e reala, 2-3 db fac diferenta.

Normal ca e vorba de zgomot in exterior, ca in interior zgomotul e perceput functie de insonorizarea masinii.

Modificat de skodamen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am un Touareg 2014, cu jante pe 19’ și cauciucuri de vara de dimensiunea 265/50/R19. Vreau sa cumpăr cauciucuri de iarna, dar va rog sa ma ajutați un pic legat de dimensiune...trebuie sa caut aceeași dimensiune ca la cele de vara de le am acum pe ea? Exista vreun tabel ceva cu dimensiunile care se potrivesc pt masina asta și jantele pe 19’? De exemplu, dpdv tehnic, as putea sa pun de 255/50? Pt ca se găsesc foarte greu astea de 265...:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca asta a vrut sa spuna. Matematic nu are sens. Poate doar sa se resimta o amplificare a zgomotului in sensul ca la 69db nu se aude dar la 71db da.

Modificat de valyemil81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dreptate @BalkanHL, fizica spune ca la fiecare 3db se dubleaza dar urechea umana percepe cam pe la 5db o modificare a sunetului.

De pe net:

 

Reality

Physics tells us that for every doubling of acoustical energy, there is a 3dB increase. Conversely, a 3dB decrease means the sound is cut in half. So, 3 is the magic number right? Well, not so fast. This is where we see a conflict between scientific calculations and perceivedsound levels. “Perceived” sound levels report how our ears and brain interpret the sound. In other words, perception answers the question of “What sounds ‘twice as loud’?”

Perception

Sound studies tell us time and again that a 3dBA increase in sound level is barely noticeable to the human ear. In fact, you have to raise a sound level by 5dBA before most listeners report a noticeable or significant change. Further, it takes a 10dBA increase before the average listener hears “double the sound.” That’s a far cry from 3dB.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...nu prea am stat pe la fizica. :)) Uite asa mai invatam cate ceva

Modificat de valyemil81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare băieți,vine sezonul de iarnă și aș dori sa achiziționez 4 anvelope de iarna.La dimensiuni am de ales între:185/60 R15 84H sau 185/60 R15 88H M+S(după cartea mașinii).Am găsit la prima varianta: Nexen winguard snow wg-wh2,iar la a 2-a:Bridgestone driveguard m&s rft.Care îmi recomandați?Sau dacă îmi recomandați altele pe dimensiunile respective până in 300 RON bucata.

Modificat de Ovidiu-M90
Numele incomplet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, 

ce recomandati strict intre aceste 2 modele de anvelope iarna  205/55/r16

             Debica Frigo HP2   vs    Barum Polaris 5

debica frigo hp2.jpg

barum polaris 5.jpg

Modificat de Dongiulliano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut Polaris 3 (luate de noi) si au fost decente. Decente pe uscat.

Pe umed, au un sunet specific pe la 100 (+-10)km/h dar nimic major. Fara probleme pe zapada si mazga in limitele unui mers normal.

Per total pret/caitate ok.

In prezent am Nokian WR D4 care sunt mult superioare Barum Polaris-ului, dar sunt si mai scumpe.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@razvancc Ne strangem ceva Kleber-isti pe aici :). Achizitie noua? HP3? De curioazitoate daca sunt noi ce DOT au si daca ai masurat adancimea (carnea) cu care au venit.

Sa le folosesti bine si fara incidente. Inca nu pot da like etc dar ai unul virtual de la mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am facut marea achizitie... nokian wr d4 finlanda dot 3318. 530 lei buc. Inca nu le-am montat. Msi astept vreo 2 sapt poate se mai raceste:frigbaitata:

20181102_171312-2005x1328.jpg

Modificat de miliktsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 3 ore, valyemil81 a scris:

@razvancc Ne strangem ceva Kleber-isti pe aici :). Achizitie noua? HP3? De curioazitoate daca sunt noi ce DOT au si daca ai masurat adancimea (carnea) cu care au venit.

Sa le folosesti bine si fara incidente. Inca nu pot da like etc dar ai unul virtual de la mine

Multumesc pentru like :). Da, sunt HP3 noi noute, proaspat montate, dot 3218, 356 ron pentru 225/45/17. Am facut doar 9 kilometri (asfalt uscat) si pot spune ca sunt surprinzator de silentioase.

Voi mai scrie aici pe viitor cum se comporta  pe ud, pe zapada si in ce regim de mers pentru ca oricine doreste sa poata face comparatii si sa decida cu ce sa isi doteze masinile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

HP3 - urile sunt XL 94H sau XL 94V?

Cum ti se par XL-urile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, sunt varianta XL 94V.  Deocamdata nu am simtit nimic negativ la XL-uri, poate o sa fie o mica crestere a consumului in comparatie cu varianta normala, pentru ca sunt mai grele. In rest consider ca au numai avantaje, cel putin in cazul meu: motor destul de puternic, greutatea masinii la gol 1355kg, presiune in anvelope 2.6psi fata si 2.4psi spate, mers sportiv etc.

Modificat de razvancc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/28/2018 at 6:56 AM, skodamen said:

TS 860 au profil in V. Michelin Alpin cam tot in V. Diferenta de 3 db pe hartie, cica auzibili si in realitate.

Difernta de 3-4 db intre anvelope e mare, foarte mare. Daca masuratoarea e reala, 2-3 db fac diferenta.

Normal ca e vorba de zgomot in exterior, ca in interior zgomotul e perceput functie de insonorizarea masinii.

Cabin noise

The EU tyre label ratings measure pass-by noise using specially-prepared cars to isolate the sound from the tyres. That’s good for pedestrians and those living close to busy roads, but there’s no direct link between this and the cabin noise that concerns many drivers.

https://www.autoexpress.co.uk/accessories-tyres/winter-driving-special/93097/winter-tyres-test-best-tyre-brands-reviewed

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica, la aceeasi masina, anvelopele care fac mai putin zgomot afara vor face mai putin zgomot si in habitaclu. Ca nu are cum, daca e zgomotoasa in afara, zgomotul sa nu fie perceput in interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa comand si eu MICHELIN ALPIN 6 225/45R17 94V XL care sunt 2018. Am avut MICHELIN ALPIN 4 de care am fost multumit, era cat pe ce sa merg pe Continental TS 860 insa dupa ce am vazut ca se gasesc si MICHELIN ALPIN 6 care au aceleasi caracteristici dar ca sunt mai silentioase cu 3 db. O sa vin cu concluziile dupa ce o sa le folosesc. Plus ca sunt cam cu 100 ron/cauciuc mai ieftine.

Modificat de blordc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu niste site.uri de incredere pentru a comanda anvelope de iarna, ma poate ajuta cineva?

Va rog. Dau o ? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce vrei sa-ti comanzi. Eu ultimele le-am luat de la unii de care nu auzisem pana acum. Important a fost sa fie pe stoc cauciucurile. Daca era ceva le refuzam la livrare.

Ca si ideea poti pe best tires, autosoft etc. Mai bine cauti modelul care-l doresti pe google si vezi unde iti apare compari.ro si iti faci o parere si depre preturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de pe best-tires.ro, cauciucuri.com si autobon.ro. foarte ok.

Modificat de miliktsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!