Jump to content

Alegere anvelope de iarna 2018 / 2019


Radlog
 Share

Postare recomandată

De la best-tires.ro. am stat de vb cu ei vreo 1 luna sa astept nokian a4 dar nu au mai adus. Oamenii sunt ok. Au garantie 3 ani. Au adus cateva loturi de d4 finlanda. Sigur mai au inca si preturile au fost competitive cu intreaga piata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@miliktsi mulțumesc. Din păcate nu mai apar pe stoc la ei ( dimensiunea căutată de mine)

Modificat de ciolib
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna-i, poate mai aduc. Asteptau inca niste transporturi. Ce dimensiune ai nevoie? La elite tyres ploiesti mai aveau nokian finlanda.

Modificat de miliktsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

215/55/17 , văd că au pe stoc la elite tyres. Cred că o să fac comanda la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre Zeetex WH1000 stie cineva ceva? Vad ca sunt clasa B la aderenta si C la consum, par sf caracteristicile pentru 220-230ron 225/45 R17 94V XL, practic sunt cele mai ieftine cu aceste caracteristici. Un Debica HP2 91H costa 285-300ron si are aderenta B si consum E. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionescu George, nu am niciun fel de idee dava Zeetex sunt ok sau nu insa din experientele avute, cand ceva este prea frumos ca sa fie si adevarat... deobicei nu este. 

X@by, parerea mea este ca anvelopele mai putin cunoscute trebuie cumparate dupa ce sunt puse pe jante si echilibrate. Astfel poti vedea cat plumb intra la echilibrat, poti vedea daca "bat" stanga - dreapta pe aparatul de echilibrat, etc. Eu asa as proceda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Logica ta e gresita!

Cum iti explici ca Dunlop au cerut in medie 50 de grame pe roata iar Nexen 25?

@Ionescu George nu ti se pare putin exagerat ceea ce faci? Ok, inteleg, fiecare e sef pe banii lui dar matale ai luat o masina de nspe mii de cai putere ca sa ce? Sa te zgarcesti la 1-200 de ron la anvelope de iarna ascunzandu-te in spatele pretextului ca nu folosesti masina? Personal sub Debica n as cobori.

@X@by sunt marca cuiva low cost ( nu mai stiu exact de care brand apartin) dar ...ramane valabil ceea ce am scris mai sus...va puneti in unghii pentru 1-200 de ron? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de pe https://www.anvelodrom.ro/ si au venit rapid MICHELIN ALPIN 6 225/45R17 94V XL. Made in Germany.

 

IMG_20181109_150534.jpg

Modificat de blordc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi511 daca m-ai intrebat, politicos este sa raspund. Probabil Dunlop au inceput sa faca anvelope mai proaste decat eram obisnuiti. Nu am mai avut Dunlop de iarna de cativa ani si e trist sa aflu ca sunt mai slabe calitativ decat un brand considerat de buget.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, cristi511 said:

Logica ta e gresita!

Cum iti explici ca Dunlop au cerut in medie 50 de grame pe roata iar Nexen 25?

Dupa un prim an de multumire cu TS 860, in al doilea an dezamagire, au devenit zgomotoase. Reechilibrate, inversate, etc, efectul acelasi. Nu, masina nu are nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@blordc Ce tare...brand frantuzesc made in Germany :) Nu mai e nici croissant-ul ce-a fost 

@skodamen Ups...urat din partea lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine ca e facut in Germania si nu in alta tara care ar scade calitatea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/9/2018 at 8:54 PM, cristi511 said:

 

@Ionescu George nu ti se pare putin exagerat ceea ce faci? Ok, inteleg, fiecare e sef pe banii lui dar matale ai luat o masina de nspe mii de cai putere ca sa ce? Sa te zgarcesti la 1-200 de ron la anvelope de iarna ascunzandu-te in spatele pretextului ca nu folosesti masina? Personal sub Debica n as cobori.

@X@by

 

Era o simpla curiozitate cum au reusit anonimii astia sa aiba eticheta la fel ca Conti si Michelin, ca daca eram croit sa fac economie nu mai conta opinia nimanui, le luam si gata. Chiar si eu am spus ca sunt SF la banii aia specificatiile, adica sunt foarte sceptic.

 

Am ales BF Goodrich 225/45 R17 94H XL(V nu are nimeni pe stoc) pana la urma, ca asta era singurul set midrange pe stoc si la pret bunicel. Le-am pus langa Alpin 6 si pot sa zic ca arata excelent BFG(same shit cu Kleber) iar cauciucul pare sa fie foarte calitativ.

Cat desre cai, daca e sa fiu onest, poti sa pui si mama anvelopelor ca nu fac fata pe fwd la asemenea putere, tot din piciorul drept reglezi aderenta si din SPS-ul de la Revo in cazul meu, ii tai mult din boost si avans in sezonul rece. Si nu, nu e pretext, e realitate, folosesc masina foarte putin si ma consider norocos ca nu depind de ea, iar la mers normal se comporta ca orice alta masina banala, inclusiv ca consum. Cred ca iarna trecuta in perioada noiembrie-martie n-am facut peste 1000km.

Modificat de Ionescu George
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt 195/65/15 ce recomandati dintre un barum polaris 3 si kleber hp3? Masina un pasat 2003...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kleber... tara de origine... Romania... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Barum Polaris 3 e o anvelopa din 2011 din cate vad, care prin majoritatea testelor(peste 10 cred) pica sub Debica HP2, iar Kleber=BF Goodrich deja sufla in ceafa celor premium, deci nu se pot compara. Barum a scos Polaris 5, dar nici el nu reuseste sa intre in categoria B la aderenta si nu prea apare prin teste momentan.

Ieri am montat BF Goodrich=Kleber si le-am comparat cu Alpin 6 unul langa altul, iar dpdv constructiv si al calitatii cauciucului nu par sa fi facut cine stie ce rabat la calitate fata de Alpin 6, e mult mai mica diferenta dintre ele fata de diferenta de bani. Talonul la A6 e putin mai moale fata de Kleber/BFG desi ambele erau XL, deci s-au axat pe confort la A6, iar buza care se aseaza pe janta e mai aderenta la A6, pare putin mai calitativa daca esti super carcotas. Daca nu ma insel in RO avem 2 fabrici Michelin, unde sunt fabricate si Kleber/BFG.

 

Ca experienta personala, am adunat vreo 160km ieri cu ele, in Pitesti/Bucuresti si pe autostrada. Rotile s-au echilibrat ok, am verificat anvelopele cand se invarteau pe aparat, zero probleme. Comparat cu Michelin PS4 XL pe care tocmai le-am dat jos, desi BFG au talon mai dur(surprinzator pt mine, injuram printre dinti), pe masina sunt mai moi si confortabile/silentioase, cu presiune cu 0,2 mai mare fata de cele de vara, foarte ciudat si imbucurator, mai ales aseara la Apaca unde sunt pe carosabil niste placi masive de metal, inalte de vreo 3-4cm cred, am franat si injurat de toti mortii si m-am bucurat ca am ales XL.

 

P.S. Am prins DOT 4118/4218.

Modificat de Ionescu George
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@miliktsi  Pentru dimensiunea 195/65 R15 , o anvelopa buna si la pret ok este : Semperit Master-Grip/Speed-Grip 2 . Le am pe masina la al doilea sezon si sunt multumit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Petrica.cu.Bora

195/65R15 hankook, azi am comandat, in poza profil de okey restu vedem cand montez pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pariat pe kleber hp3 236 lei buc. Vedem de ce is bune... pe hartie dau bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu la fel, dar dimensiune mai mare. Vedem acusica cat sunt de bune, uite vremea:

vremea.PNG.15ef6d020f4f29e6f6673365b7118122.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul acesta am pariat pe Michelin Alpin 6 atat pe 195/65 R15 cat si pe 215/60 R16. Sper ca am facut alegerea potrivita la cele pe 16 avand in vedere pretul destul de piperat.

Modificat de ddexter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegii,

A comandat cineva de la Emag anvelope. Sunt ok, sau mai bine sa caut in alta parte?

Am vrut de la auto-soft, dar nu mai au pe stoc anvelope Continental TS860, si am vazut ca doar best-tires mai au pe stoc.

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de la best-tires de 2 ori si sunt ok (DOT mai nou decat pe site). De la emag nu am cumparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!