Jump to content

Alegere anvelope de iarna 2018 / 2019


Radlog
 Share

Postare recomandată

1 hour ago, valyemil81 said:

Din ce am studiat as opta pentru TS860 datorita raportului pret/calitate. Michelin-urile imi par ca au preturi prohibitive.

Eu le-am gasit cu 265 -  https://www.auto-soft.ro/anvelope-iarna-michelin-alpin-6-195-65-r15-91t-494976/cp/58909  si TS860 tot pe acolo, dar mai greu de gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SSorin Avantajul tau...dimensiunea 195/65 R15. Eu am nevoie de 205/55 R16 91H.

Pe AA au doar 91T:  Alpin 6 - 396lei , TS860 - 395lei, Icept RS2 - 274lei, WR D4 - 334lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu incep sa ma uit dupa anvelope pentru octavia... pe lista am pus continental, michelin si nokian. trebuie sa vad cum ma incadrez... am nevoie de 225/50/17. din  exeperientele avute, as merge pe nokian wrd4 sau nokian wr a4. 

din experienta, comparativ, voi spre ce ati opta?

o recomandare de jante de aliaj de iarna cat de cat ok aveti?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1

Am scris mai sus experienta mea cu Nokian. Eu iau Continental T860

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Nokian a4 pe masina cu tractiune spate.Dupa un sezon si aprox. 10k km pot spune ca la capitolul uzura stau bine,n am avut probleme iarna,pe unde am mers cu fosta masina cu tractiune fata am mers si cu asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, miliktsi said:

zici ca A4 ar fi mai bun decat D4?

Da, dar si mai scumpe. Daca insa poti lua D4 va fi suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/9/2018 at 5:14 PM, azir said:

Buna ziua! Avand in vedere ca timpul calduros a cam trecut, a venit vremea sa ne pregatim de sezonul rece.

Personal nu stiu ce sa aleg, in prezent Nokianurile mele A3 allwheather plus 205/55/16 s-au invechit, fiind fabricate in 2011.

Optiunile ar fi: - dimensiunea rotilor de vara respectiv 215/55/16, Hankook Winter i cept evo 2 / BF goodrich gForce Winter 2  / Nokian WR D3 sau D4 (acestea depasind bugetul ) 

                         -  dimensiunea avuta 205/55/16, putand alege anvelope ceva mai scumpe: Continental TS860, Michelin A5 sau 6.

As inclina sa achizitionez dimensiunea 215 55 16 pt centimetrul castigat al garzii la sol.

Ce sfaturi imi dati?

215 55 16 - inaltimea (balonul) cauciucului = 118.25 (Sidewall)

205 55 16 - inaltimea (balonul) cauciucului = 112.75 (Sidewall)

Diferenta 5.5 mm.

Eu as merge pe TS860 sau Michelin Alpin. Daca jumatate de cm ti se pare ca te-ar avantaja mai mult in perioada cu "fagasuri", atunci nu dai gres cu BF goodrich gForce Winter 2

image.png.f9f46d9e82bae794324c8bab7eb1acfb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt masina sotiei voi merge cel mai probabil pe Alpin A6, 205/55/16. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu reuseam sa ma hotarasc intre  DUNLOP Winter Response 2 Ms si MICHELIN Alpin 6

Am aflat ca Dunlop sunt fabricare in Turcia, asa ca o sa merg pe Michelin, aproape sigur.

Michelin sunt fabricate in Spania si Anglia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce recomandati pentru 205/55/16 ? Ar fi si alta varianta de luat in calcul inafara de Continental 860 si Michelin Alpin 5 ? 

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conti TS860 este locul 1 in multe teste pe dimensiunea aceasta, de ce ai alege altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat azi Michelin Alpin 6  made in Italy, 3 ani garantie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

195/65/15 - 265.09 lei

Am avut o reducere de 5% pt ca am cumparat 4 buc + 4 jante.

Am preferat sa le am cumparate decat sa alerg atunci cand ninge ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari tuturor,

Am o Skoda Octavia 3 1.4 TSI 140 din 2014, care in talon are trecute roti 205/55 R16 91V, si roti alternative R17 sau R18. din acest motiv am tot evitat ideea de a-mi face niste roti de iarna pe diametru de 15 inci.

Intrebarile ar fi:

1) dpdv tehnic, se pot monta si jante de 15inci pe acest model? presupun ca ar trebui sa respecte celelalte caracteristici ale jantelor OEM de 16", respectiv 5x112, 6J, ET48 sau cat mai aproape? de ex. am gasit https://www.mrwinterwheels.co.uk/15-vw-golf-vii-mark-7-steel-winter-wheels.html?sef_rewrite=1 dar cu ET43, iar colegul @SSorin vad ca are Golf 7 si anvelopele de 15 (stiut fiind ca Octavia / Golf au aceeasi platforma). 

2) dpdv legal, am vreo problema sa circul cu jante de 15 inci si cauciucuri de 195/65 R15 daca combinatia nu este trecuta in talon?

@SSorin, combinatia de 15 inci este trecuta la tine in talon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In talon nu mai sunt trecute dimensiunile anvelopelor. Sunt trecute in Cartea de identitate - 205/55/16 si pe spate la anvelope optionale 195/65/15 

In cartea masinii (manualul) sunt trecute 15, 16, 17 inci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor  vreau sa achiziționez un set de anvelope pentru iarna dar nu știu ce sa aleg,  în cartea mașini am doar aceste dimensiuni {175/80 R14 88H }

Pe masina am 205/55 R16 91W intrebare sa iau anvelope cum scrie in carte sau sa iau pe jantele de 16 ?

Am atasat o poza cu capacul de la la rezervor. 

IMG_20180801_214921.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/11/2018 at 9:37 AM, cristi511 said:

Sari peste Nokian made in Mother Russia. :)

 

Care este problema ca sunt din rusia ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimulam economia Rusiei ?

Eu am avut la fosta masina nokian de vara. Unu din Rusia si celelalalt din Finlanda. La un mers normal paeca s-au topit sub 20k km. Nu am vazut nici un fel de diferenta intre ele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, SSorin said:

In talon nu mai sunt trecute dimensiunile anvelopelor. Sunt trecute in Cartea de identitate - 205/55/16 si pe spate la anvelope optionale 195/65/15 

In cartea masinii (manualul) sunt trecute 15, 16, 17 inci

Îmi cer scuze, m-am exprimat gresit. Intr-adevar, ma refeream la cartea de identitate. 

Pe scurt deci, in cartea de identitate si in EC certificate of conformity cu care a fost livrata masina, apar tipurile descrise mai sus - 16" standard,17,18 inci alternativ, dar nu si 15".

Asta inseamna ca cele de 15 nu sunt omologate si ar trebui mers iar la RAR?  Ce s-ar putea intampla la un control /oprit în trafic? Ar merge totusi puse pe masina 195/65/15 in acest caz, as putea obtine ceva în acest sens de la reprezentanta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, cererea o faci la RAR si RAR-ul cere oficial la importator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Al Bundy said:

Care este problema ca sunt din rusia ?

 

Din discutiile cu numerosi detinatori de asa ceva concluzia este ca deja din a 2a iarna incep sa se exfolieze, sa crape etc.

Nu zic ca e o regula insa personal m-am convins ca nu as da banii pe asa ceva. Mai bine i-as da la o casa de copiii. :)

Le: lucrand oarecum in domeniu, am acces la datele de calitate ale producatorilor consacrati, pentru fiecare sit de productie. De asta sunt foarte convins cand zic Rusia Nu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!