Jump to content

Alegere anvelope de iarna 2018 / 2019


Radlog
 Share

Postare recomandată

Eu m-am lecuit sa zic asa..cu Dunlop(vara) care se topesc foarte repede..dar totodata trebuie sa recunosc ca isi fac treaba foarte bine cand sunt puse pe asfalt!

Momentan nu mai caut brand-uri..merg pe buget.Pentru modul in care utilizez masina sunt absolut cinvins ca nu am nevoie de cele mai performante anvelope.

Drept urmare o sa dau o sansa anvelopelor de buget...asa ca pe iarna o sa aleg dintre cele 2 mentionate mai sus...iar pe vara stiu de pe acuma ca o sa merg pe Nexen.

Bafta in alegerea corecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie cu anvelopele de buget, unele sunt slabe, precum Dayton 510(cev ade genul) pe care le-am ales in lipsa de optiuni pentru masina bunicilor.

 

Intr-adevar daca mergi extrem de calm si relativ putin, nu prea iesi din oras pe zapada, cam orice ar trebui sa fie ok. Totusi indiferent de stilul nostru de condus aspectul franare conteaza pentru toata lumea in situatiile de urgenta. Daca o anvelopa buna te scapa de o tamponare si-a scos banii cu varf si indesat dpmdv. Cele ieftine am impresia ca nu tin asa multi km, isi pierd proprietatile mai rapid iar cand se uzeaza pierd considerabil din performante. Cand sunt noi diferentele astea sunt greu sesizabile. Cel putin eu asa cred ca functioneaza industria anvelopelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bogdan.TM OT: Eu de vara am avut la un moment Vredestein Sporttrac 3 pe fosta masina care s-au mancat repede dar si masina statea lipita de asfalt. Atunci nu aveam copil si implicit mergeam mai sportiv. Cred ca mai important ar fi aderenta decat uzura. Cel putin eu asa vad lucrurile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca exprimarea mea nu a fost cea mai corecta :) , cand fac referire la anvelopele de buget(anvelope pe 17") ma gandesc la preturi cuprinse intre 300-400 ron/buc !

Intotdeauna siguranta este pe primul loc! Dpmdv anvelopele premium nu mai sunt ce au fost(aici vb despre marcile consacrate), i-au ajuns din urma alti producatori care propun anvelope foarte bune cu performante apropiate(teste vorbesc de la sine) la preturi mult mai mici.Asa este intr-o afacere in care exista concurenta.

Atata timp cat nu pui masina pe circuit si nu esti un impatimit al codusului agresiv consider ca "micii producatori " ofera exact ceea ce ai nevoie.

 

Salut.

 

 

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca michelin alpin 6 si nokian wr a4 nu sunt in teste....

Modificat de miliktsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Testul AutoBild este pentru 195/65 R15 si este aparut si aici. Diferenta fata de ADAC 205/55 R16

OT: Deja apar cauciucuri noi de vara .....aici

Modificat de valyemil81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare ar fi mai ok ca in sezonul rece sa merg pe niste all-season decente Nexen N'Blue 4 seasons decat niste anvelope de iarna Nexen Winguard Sport2 / Kleber Krisalp HP2? Toate au aceleasi specificatii, 94V XL si costa cam 330-340ron.

Mi se pare ciudata clima din ultimii ani, variatii enorme de temperatura si zapada rar si destul de putina. Ma gandesc ca mare parte din timp o sa rulez pe asfalt uscad/ud, unde doresc aderenta cat mai buna, pe zapada nu prea apuc sa rulez iar prin teste aceste Nexen au scor bun, de aici ideea de niste all-season strict pentru sezonul rece. Astfel le-as monta linistit din noiembrie, fara sa plang ca rulez la 15-20c cu anvelope de iarna.

Mentionez ca nu vreau sa merg tot anul pe all-season, ci doar in perioada rece, pentru perioada calda am Michelin PS4.

Modificat de Ionescu George
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare au viata lunga cele de iarna, dupa ce prind fluctuatii mari de temperatura? Ma gandesc ca se accelereaza imbaranirea cauciucului destul de mult chiar din prima iarna plus ca mersul pe dn/autostrada cand vor fi zile foarte calde prin iarna nu le va face bine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns la lista scurta pentru 205/55 R16 91H consum/aderenta ud:

- Hankook Winter ICept RS2 W452 dot 2418 E/B - 318 lei

- KLEBER Krisalp HP3 dot 2018 E/B - 222 lei

- NOKIAN WR D4 dot 2418 C/A - 353lei

Diferenta de consum intre clase succesive am inteles ca ar fi de 0.1l/100km (A-B 0.1l/100km) deci intre A-E ar fi 0.5l/100km

Ps. Dupa ce se vor uza cele de vara+iarna voi trece pe all season

Modificat de valyemil81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenind, 

Am comandat 4xts860, 205/55/16, pentru masina sotiei.

Actualmente masina e echipata cu Bridgestone Blizzak. Slabe spre foarte slabe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

H, dot n am idee, pret in jur de 400 parca au fost, luate de la anvelope.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de anvelopele acestea pentru urs? ?

1559411223_GoodYear.jpg.4a64895877ea8a3da551b14b85902d8b.jpg

sau astea?

Nokian.jpg.fd8672d8118704b4c43a38b87ee4ab58.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu gresesti cu niciuna. Ursul va fi multumit cu ambele incaltari !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Un pic cam mai scumpe decat la altii vad dar de...acum se salta preturile clar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers si eu pe varianta de Nokian pana la urma, am gasit Nokian WR D4 - 205/55/16 91 H  Finlanda - 352 lei si astept inca un set Nokian WR A4 225/50/17 tot Finlanda. 

 

Modificat de miliktsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valy, ia krisalp o sa te multumeasca, vezi ca sunt foarte vandute, le prinzi greu pe stoc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am luat dupa @deenman.....si nu numai

Pe scurt: 4 x Kleber Krisalp HP3, 205/55 R16 DOT 2918 (16-22 Iulie), fabricatie Polonia, pret 212lei/anvelopa + 14lei transport/anvelopa. Total deranj 904lei (226lei/buc final)

Restul o sa fie pe topicul albastrelei

20181019_132036_HDR.jpg

Modificat de valyemil81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa da. Poti sa faci o masuratoare a profilului de noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au fost masurate la montaj - 8.5mm. Lui ii arata mai mult dar a zis ca atat este.

Modificat de valyemil81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari! Dupa ceva cautari, am ajuns si eu la: Goodyear ULTRAGRIP PERFORMANCE G1 215/55 R16 93H

Vad ca la review-uri stau foarte bine: http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goodyear/UltraGrip-Performance-Gen-1.htm

Ce parere aveti, exista altceva mai bun in jur de 400 - 430 de RON? Am nevoie sa fie silentioase + sa pot merge sportiv pe asfalt uscat/umed dar sa urce si prin zapada cand merg la partie.

Modificat de 7Andrei7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experientele voastre cum se comporta dupa 1-2-3 ani o anvelopa de la Michelin si una de la Nokian?

Am de cumparat acum pentru ambele masini pe dimensiunile 225/55/17 si 235/65R17 si nu as vrea sa le folosesc doar anul asta si la anu sa fie zgomotoase, tari etc.

Optiunile pentru Audi pe 225/55/17:

- NOKIAN WR A4 225/55 R17 101 V XL ~550Ron

- MICHELIN Alpin 5 225/55 R17 101 V XL ~650Ron (Alpin 6 nu este pe dimensiunea asta)

Pentru Touareg pe 235/65R17:

- MICHELIN Pilot Alpin 5 SUV 235/65 R17 108 H XL sau MICHELIN Latitude Alpin LA2 N0 235/65 R17 108 H XL  pe la ~650Ron

- NOKIAN WR SUV 4 235/65 R17 108 H XL tot la ~650Ron

 

Performantele pe zapada sunt mai mult decat ok de la ambii producatori dar eu urmaresc ceva care sa fie la fel de placut la rulare si dupa primul an de viata. Am avut Continental TS850 si GoodYear ceva cu Grip pe alte dimensiuni ce-i drept dar nu am fost multumit de ele incepand cu al doilea sezon, era deja o diferenta notabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!