Jump to content

Alegere anvelope de iarna 2018 / 2019


Radlog
 Share

Postare recomandată

Doc Morelli

Confirm si eu acest comportament pentru Nokianurile de iarna. Eu am avut WR D4, 205/55/16, made in Rusia. Fara probleme 3 ierni, uzura minima, dinamica corecta pentru conditiile de drum.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ati alege pentru iarna ? 

215 55 17 

continetal ts850 sau michelin alpin 5 Selfseal ?? 

Daca ar fi dupa mine as merge pe michelin dar vreau sa aud niste pareri si de la voi . Multumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricare din cele doua sunt premium, pretul si cat de proaspete sunt conteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am luat Michelin Alpin 5 (nu cred ca este selfseal) cam la acelasi pret era Continental TS860 nu 850 de care zici mai sus @Rafyrr

La mine diferenta a fost data de pret pentru ca ambele sunt foarte bune pentru un utilizator obisnuit (Bucuresti+ vacante la munte)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc . As inclina spre michelin pentru ca am mai avut pe alta masina doar ca era cel cu profil vechi si au fost extraordinare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Go 4 it! Prima iarna cu ele a fost foarte usoara iar cand am trecut pe cele de vara cu care a venit masina (Dunlop) am avut impresia ca sunt mai zgomotoase decat Alpin 5 :blink: Nu am avut masuratori exacte deci a ramas la stadiul de impresie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

de astea ce pare aveti ?

Anvelopa Iarna DUNLOP WINTER RESPONSE 2 MS, 195/65R15 91T

Modificat de olaovidiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pe doua masini de 3 sezoane. Foarte bune, cum am scris si intr-un post anterior, atat pe zapada, ca si pe asfalt ud sau uscat. 80% din timp nu prea mai este zapada si m-am uitat sa aiba comportament ub si pe asfalt, unde cele de iarna sunt penalizate la franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. As dori sa achiziționez 4 anvelope și nu știu câte sunt mai bune. Ce părere aveți despre Michelin și Continental. 

Eu am 185 65 15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu niciuna nu poti da gres, vorbind de alpin 5 comparativ cu ts860 daca ambele sunt pe dimensiunea necesara tie.

Sunt marci de top. Anvelopa castigatoare ar fi cea la care poti obtine un pret mai bun, eu pe asta m-as ghida.

Putin offtopic: Nu vad rostul disecarii firului in 4 cand vine vorba de producatorii de top, cu atat mai mult cu cat vorbim de masini obisnuite. 

Eu am TS860 si in trecut am avut Semperit SpeedGrip 2. Nu pot sa zic ca e o diferenta enorma (oricum alte masini, alte dimensiuni). Daca dupa pret te poti gandi ca e diferenta mare..dar nu am stat sa testez la limita. Iarna e periculos de testat limita. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amandoua sunt marci de top in fabricarea anvelopelor de iarna, totusi la cele de iarna, daca ar fi sa aleg intre ele, as lua Continental TS 860, iese mai bine si la teste si pe testate in cazul meu deocamdata nu am intalnit ceva mai bun la orice situatie iarna. Bineinteles mai sunt si alte marci foarte OK, doar trebuie sa iti pui intrebarea, in ce conditii conduci cel mai mult iarna. Daca mai citesti cate ceva si pe acest topic, o sa gasesti multe raspunsuri la intrebarile tale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua! Avand in vedere ca timpul calduros a cam trecut, a venit vremea sa ne pregatim de sezonul rece.

Personal nu stiu ce sa aleg, in prezent Nokianurile mele A3 allwheather plus 205/55/16 s-au invechit, fiind fabricate in 2011.

Optiunile ar fi: - dimensiunea rotilor de vara respectiv 215/55/16, Hankook Winter i cept evo 2 / BF goodrich gForce Winter 2  / Nokian WR D3 sau D4 (acestea depasind bugetul ) 

                         -  dimensiunea avuta 205/55/16, putand alege anvelope ceva mai scumpe: Continental TS860, Michelin A5 sau 6.

As inclina sa achizitionez dimensiunea 215 55 16 pt centimetrul castigat al garzii la sol.

Ce sfaturi imi dati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si de byget. Ptr un buget mediu iti recomand fie Nokian-exclus Rusia sau BF Goodrich. De ultimele eu am fost f multumit timp de 3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nokian cred ca poti sa le tai de tot de pe lista, calitatea a scazut de cand reclama agresiva.

 

Pe masina montezi anvelopele din talon, nu ce anvelope te taie pe tine capul pt inaltarea masinii.  In caz de un accident, risti sa nu fi despagubit ca tu circuli cu anvelope neconforme pt masina ta.

 

Eu folosesc KLEBER KRISALP HP3 205/55R16 91H  si sunt mai bune decat Nokian WR D3 si mai bune cu mult decat Pirelli Snowcontrol ultimul model.

Le gasesti la 235 ron bucata, mai bine de atat nu se poate.

 

CAt despre nokian, am fost client, si nu o sa mai fiu, am avut sau am condus Nokian WR D3, WR D4,  iar cele mai slabe anvelope de iarna au fost Nokian Weather + cu care nu patinam iarna peste tot pe drum, si anvelopele aveau 1 an vechime.

 

 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat Kleber cat si BF sunt din gama Michelin. Pe Tiguan am Kleber-acelasi profil ca BF care au fost pe Passat. E doar o chestiune de marketing intre cele 2 enumerate de @deenman. Proprietati / performante similare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

          Va multumesc pt sfaturi, ambele dimensiuni (215 55 16 si 205 55 16) sunt trecute in cartea passatului. Citisem pe tyrereviews.co.uk feedbackurile anvelopelor. Nu stiam ca cele Kleber sunt asa bine vazute.

           Cel mai probabil voi opta pt cele BF Goodrich G Force Winter 2, sa vad ce gasesc si la ce dot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ati alege intre:

- DUNLOP Winter Response 2 Ms  195/65R15 91T

- MICHELIN Alpin 6  195/65R15 91T

Parca imi place mai mult desenul la Dunlop.

Siferenta de pret este  nesimnificativa.  251 / 265 lei

DOT 2018 ambele.

Fabrica - nu stiu 

 

Jante de tabla am gasit:

- ALCAR STAHLRAD 6Jx15H2 5/112/43 -  199 lei

- Kfz 7755 5x112 ET 43 Latime 6 inchi  -  167 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca alternativa mai ai si Continental TS860 care este in top in majoritatea testelor.

Alpin 6 este nou aparuta si nu gasesti foarte multe review-uri, dar in general Michelin nu dezamageste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja topicul se poate intitula "Alegere anvelope de iarna 2018/2019" :)

Din experientele mele anterioare eu am avut pentru setul de iarna am avut pe Megane (195/55 r15) Dunlop Winter Sport 4D de care eu am fost multumit. Acum sunt batrane ca ani dar carne au destula. De schimbat le schimbam la sfarsit de Aprilie inceput de Mai datorita vremii capricioase si a zonelor prin care circulam.

Acum ca am alte dimensiuni la anvelope si eu sunt in cautare de cauciucuri noi pentru iarna. Din ce am studiat as opta pentru TS860 datorita raportului pret/calitate. Michelin-urile imi par ca au preturi prohibitive. O sa mai studiez insa ca nu ramane batuta in cuie inca decizia.

M-am uitat si eu pe link-urile lui @deenman si am observat ca scorurile sunt obtinute din 41 review-uri la Nokian, 6 la BF, 3 la Kleber, 3 Pirelli. Doar ca si observatie.  Cred ca pe langa feedback-ul de acolo si testele de pe ADAC cele mai importante sunt impresiile bazate pe experientele noastre proprii si personale.

Eu am ales la vremea respectiva Dunlop pentru dimensiunea necesara mie mai mult pe baza parerilor utilizatorilor decat pe baza ADAC unde locul 1 era ocupat de TS850 iar 4D era doar pe locul 4.

Modificat de valyemil81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca postul meu anterior nu te-a ofensat cu ceva @deenman pentru ca nu asta a fost intentia. Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni doar mi-am expus modul meu prin care mi-am ales la vremea aia (2011) cauciucurile de iarna.

Eu ma refeream la varianta asta unde feedback-ul utilizatorilor dau anvelopele de pe locurile 1 si 4 din testele ADAC la egalitate.

https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2011_Winterreifen_Test_195_65_R15.aspx

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Continental/WinterContact-TS830.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Dunlop/SP-WinterSport-4D.htm

Pe langa asta, nu ceea ce este pe locul 1 la 195/65 r15, este la acelasi rating si pe alta dimensiune.

Concret:

https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2017_winterreifen_195_65_r15.aspx?ComponentId=301792&SourcePageId=31821

https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2017_winterreifen_215_65_r16.aspx?ComponentId=301822&SourcePageId=31821

Modificat de valyemil81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu in seama pe acest topic (sper sa nu-mi iau na na).

Se apropie sezonul rece si trebuie sa incalt ursul cu sosonii corespunzatori.

Dimensiunile sunt 235/55R18 (jante 7J).

Voi cu ce l-ati incalta?

Sunt curios legat de parerile voastre.

Multzam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu pot decat sa recomand Nexen Winguard snow 2. Urmeaza a 2a iarna cu ele iar ca raport calitate/pret sunt imbatabile. (245/40/18)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!