Jump to content

Broscuta albastra - Golf MK5 1.4i


grp

Postare recomandată

@cristi_eftimie: Salut. Nu are garnitura, dar tocmai ce mi-ai dat o idee. In principiu, nu prea ajunge apa acolo, dar am sa fac "garnituri" din cheder subtire autoadeziv. Am vazut pe la Dedeman si cred ca am sa adaug si la Tiguan pentru orice eventualitate. Ambele carcase si filtrele au fost luate de pe Aliexpress (11 usd parca), dar atentie la numarul de prinderi, la Tiguan am avut doua, iar la Golf am trei.

Modificat de grp
Link către comentariu

Daca se infunda vreo scurgere laterala o sa bage apa inauntru

La mine grila aia are garnitura,numai ca s-a presat si intarit si nu mai etansa,si baga apa inauntru.Am rezolvat-o cu niste mastic de parbrize.

 

Link către comentariu

Am cumparat de la Dedeman 2m de cheder cu adeziv si dupa ce am curatat bine l-am lipit si apoi am pus peste suportul. Pare mult mai ''strans" acum.

Tot azi am schimbat si filtrele si uleiul, mai putin cel de carburant care nu s-a potrivit din prima cu cel comandat. Si pentru ca nu am reusit nici macar sa clintesc piulita de la bieleta antiruliu fata, voi merge saptamana viitoare inapoi la mecanic pentru aceste doua operatii.

Week end linistit tuturor.

 

P80907-151311.jpg

P80906-172742.jpg

P80907-154007.jpg

P80907-154025.jpg

P80907-173708.jpg

P80907-174114.jpg

P80907-175351.jpg

Link către comentariu

@skodamen: din pacate modelul montat pe masina nu are gaura de imbus, ci o contra-piulita la care as avea acces de pe un elevator, cu o cheie fixa, dar problema principala e ca cea externa a fost stransa cu o cheie cu aer comprimat... Cele noi, de la Lemforder au intradevar gaura de imbus de care spui.

Link către comentariu

@catalinmiti: Salut. Deocamdata nu, dar in octombrie mai am o saptamana de concediu si o sa incerc ce mi-ai spus in email. Intre timp, uitandu-ma cu atentie la ambele portiere fata deschise, am descoperit ca lumina de la portiera soferului e mai slaba in intensitate decat cea a pasagerului? Cum e posibil asa ceva? Are cineva vreo idee?

Ieri am dus masina in service pentru inlocuirea bieletelor antiruliu pe fata, ocazie cu care am constatat ca trebuia inlocuit si un burduf de planetara, care era taiat. Si daca tot am dus-o, mecanicul mi-a recomandat si schimbarea bucselor pe spate si a pivotilor pe fata, de care stiam, asa ca sa nu mai pierd alta zi in service, le-am schimbat si pe acestea.

Am activat si incuierea automata a usilor dupa 15km/h, precum si descuierea automata pentru ca nu le aveam, decat pe Tiguan. Si astept sa imi vina de la fratii chinezi niste goodies pentru golfulet, pe care le voi monta in octombrie.

De asemenea am alimentat masinile de la fratii moldoveni, benzina si mototrina superioara de la Petrom, iar diferenta pentru cele doua plinuri, fata de preturile de la noi a fost de aproximativ 190 de lei...

 

P80916-190056.jpg

P80916-190041.jpg

P80916-184819.jpg

P80916-185646.jpg

P80916-185747.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Probleme, probleme...

Am scos luminile de pe fata, fizic, le-am dezactivat si din soft si problema nu s-a rezolvat ?. Problema fiind ca broasca la portiera pasagerului se inchidea, dar nu s incuia. Am crezut ca am gresit eu cu ceva si de aceea am renuntat (deocamdata) la luminile din portiera, dar dupa revenirea la setupul initial, defectul s-a docedit a fi broasca si nu munca mea.

Am comandat o broasca noua, zicnd ca nu am cum sa gresesc... but NO!!! Broasca noua functioneaza corect electric, dar mecanic nu, refuzand sa se inchida. Maine dimineata vine alta si am sa o montez in fata magazinului ? pentru verificare. Si asta in conditiile in care am montat-o, am inchis usa usor, am incuiat-o/descuiat-o, am remontat manerul interior, fata de usa si manerul exterior, am demontat tot iarasi, am montat broasca veche, m verificat ca se inchide, am remontat broasca noua si am fost la magazin cu ea...

M-a terminat psihologic ziua de azi... ?

 

P80928-140526.jpg

P80928-141933.jpg

P80928-141939.jpg

P80928-142041.jpg

Modificat de grp
Link către comentariu

Am mutat restul discutiei in topicul dedicat

Va rog sa continuati discutia pentru identificarea problemei in aria tehnica.

Multumesc.

Link către comentariu

Problema a fost rezolvata astazi cu o noua broasca, pe care o regasiti si in fotografiile de mai jos. A mers din prima, montata in fata magzinului. Ma pot inscrie in campionatul dezansamblat/ansamblat viteza de portiere de Golf 5 ?!

P80929-120847-001.jpg

P80929-121020.jpg

Link către comentariu

Buna alegere !   iti spune un fost posesor :D  Sa nu uiti sa dezactivezi din vcds optiunea de Backup camera dupa montaj ca altfel iti va da eroare pe radio :) 

Link către comentariu

Ca si posesor de rcd 330 g plus iti recomand ca cel care ti l vinde sa iti arate ca merge mirror link (eventual iar cu car play) si daca vrei sa iti pui camera de marsarier la fel sa iti monteze camera. Mie mi a trebuit delay box, numai ca abia sambata am sa o testez sa vad daca merge.

Link către comentariu

L-am luat de pe ebay.de la o licitatie si am primit in plus un cablu pentru camera, cred (e cel din poza).

In afara de schimbat can-ul, nu am mers mai departe cu gandurile. Ma gandeam la retrofitul senzorilor de parcare si al camerei, dar cum suma doar pentru senzori fata-spate, cablaje ai buzere, depaseste 200$ sotia mi-a spus "la revedere". Eu n-am abandonat ideea, doar am trecut-o la vise indepartate ?.

Link către comentariu

Parca am montat si eu ceva similar pe golf 5 an 2004 și nu am schimbat canul. Însă când am făcut legaturile m am cuplat și la climatronic. Nu poți face același lucru fără să mai schimbi can?

Link către comentariu

@deenman: Asa imi spune comerciantul. Oricum am cumparat deja un can cu terminatia p, pe care urmeaza sa il schimb pentru a evita orice problema.

@Rave: asa zice comerciantul, AV cable?!

 

20181006_105458.jpg

20181006_104918.jpg

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!