Jump to content

Broscuta albastra - Golf MK5 1.4i


grp

Postare recomandată

Omul gospodar.... :icon_thumright:

Mai iei un set de capace de Tiguan și le porți la vedere. Ii dai un aer mai rough & tough.:cool:

image.thumb.png.5f15cbda5c3b6eab9c3cdbd96a7593d6.png

Sau asa....

image.thumb.png.8a884e0ccb41aaa7221ae66352266d77.png

Link către comentariu

Frumos vin capacele :). Deocamdata doar am sa le curat si vopsesc, sper eu luna care vine. Si sa pun pe ele anvelopele de iarna, sa le echilibrez si sa le am pregatite pentru iarna :D .

Link către comentariu

Here I go again! :study:

Asta e un preview si un teaser totodata; pana nu sunt gata, nu voi mai pune poze! :wub:

P80727-185223-001-001.jpg

Link către comentariu

Pentru ca ma tine ploaia pe loc, am facut doar o mica imbunatatire in interior. Astept cu nerabdare soarele de vara! :cheers:

PS: Stiu ca nu am proiectoare, dar am luat blocul cu proiectoare, poate ma "plezneste" si retrofitul acestora :).

P80730-163105-horz.jpg

Link către comentariu

Pentru ca tot sta sa ploua, tuna si fulgera am schimbat mansonul si nuca schimbatorului de viteza. De asemenea pentru mai multa lumina in partea din spate, cu ajutorul frezei am dat o gaura in ornamentul de plastic, pentru ca VW pusese mufa, dar nu stiu din ce considerent nu a dat gaura si nu a montat bec :D

 

2-horz.jpg

P80731-172353.jpg

P80731-171648.jpg

P80730-184305.jpg

P80730-184346.jpg

P80730-184405.jpg

P80730-184440.jpg

Link către comentariu

Azi m-am.enervat ca nu ajungeam sa aspir ca lumea, asa ca am dat jos scaunele din fata. Am deconectat bateria si apoi le-am scos usor si am tras un aspirat cu simt de raspundere! :D Eu zic ca a iesit bine!

 

P80803-184459-001.jpg

Link către comentariu

@niku_nd4spd: Am vrut sa vad daca remarca cineva :) si da ai remarcat corect. Am achizitionat un interior complet United si ieri am reusit sa montez scaunele si bancheta spate! Asta bineinteles dupa ce au trecut, ca si celelalte prin procesul de curatare :) . Tot ieri am reusit sa o si spal pentru prima data, (dupa atatea ploi) si m-a cam prins seara la masina :) ...

Chiar imi place cum s-a schimbat masinuta si abia astept sa termin si cu fetele de usi, desi aici e mai mult de munca. La cele din fata voi face insonorizare si adaugare de lumini sub usa, iar la cele din spate vreau sa adaug si difuzoare, in plus fata de insonorizare si lumini. Am cele doua zile ale week endului la dispozitie si sper ca luni sa fie gata 90%, pentru ca inca nu am cablurile de reparatie de la RCD300 ca sa pot insera si pinii in mufa, dar sper sa trag cablurile pana acolo.

Weel end placut sau spor la treaba tuturor.

 

P80801-190726-001.jpg

P80802-181050.jpg

P80802-181102.jpg

P80802-183502.jpg

P80802-183518.jpg

P80803-195738.jpg

P80803-204322.jpg

P80803-204349.jpg

Modificat de grp
Link către comentariu

Si dupa interior ce urmeaza? Iti zic eu, ori o trimiti la muzeu, ori ii schimbi motorul si tiguan-ul ramane sotiei :)) :)) 

Link către comentariu

FELICITARI!acum sper ca si sotia ta sa aiba grija de ea cum ai tu.Ca la cat ai muncit la masinuta asta,ar fi si pacat,sa nu aiba.

Link către comentariu

@mihai.onu94: Teoretic mai urmeaza cate ceva :D , dar depinde de timp, bani si bineinteles dispozitie. Pana acum nu am investit o mare suma de bani, dar de timp si munca nu pot zice acelasi lucru. Important e ca la final (cand o fi si ala...) sa fim multumiti de masina, atat sotia cat si eu :D . Ce pot sa spun sigur e ca luna asta trebuie sa ii fac revizia, pentru ca deja ma bipaie la fiecare cheie.

@valy2d: Multumesc, sunt sigur ca va avea grija. Chiar ii place masinuta, desi initial nu prea avea o impresie prea buna cu ea :) .

Lucruri facute si de facut:

  • izolatie fonica podea - rezolvat
  • curatenie generala in masina rezolvat 90%
  • schimbare interior complet cu model united - rezolvat
  • schimbare iluminat interior led - rezolvat
  • izolare fonica portiere - ca si rezolvat
  • izolare fonica capota - rezolvat
  • schimbare switchuri uzate - rezolvat 50% (dupa ce voi schimba la Tiguan pe spate cu
  • izolare fonica hayon - in viitor
  • izolare fonica tavan - in viitor, dar ma mai gandesc si are legatura cu punctul de mai jos
  • reparare/retapitare/schimbare plafon - in viitor
  • boxe spate - in curs
  • lumini in portiere - in curs
  • lumini la picioare - in viitor
  • schimbare ceasuri cu maxidot - in viitor
  • schimbare manete cu tempomat - in viitor
  • schimbare volan cu unul cu comenzi - in viitor
  • schimbare RCD300 cu alta unitate care sa aiba slot de card sau usb si bluetooth - in viitor, nu m-am hotrat daca sa fie OEM sau AM
  • revopsire/infoliere - in viitor
  • retrofit spalatoare de faruri - in viitor
  • retrofit proiectoare de ceata si cornering - in viitor
  • retrofit enzori de parcare fata + spate - in viitor
  • retrofit xenon - in viitor, ma mai gandesc
  • stopuri led - in viitor, ma mai gandesc
  • probabil si altele :)
Link către comentariu

In loc de ceasurile cu maxidot ai putea sa faci retrofit la ceasurile de tiguan facelift. Mai intineresti interiorul. La fel si cu unitatea media, un rcd330g plus e ce trebuie.

Link către comentariu

@mihai.onu94: M-am gandit si la asta, dar implica si schimbarea pompei de abs din cate imi aduc aminte. Oricum, in momentul respectiv am sa vad daca trec cel/cele de pe Tiguan sau raman tot la Golf 5 :D.

@skodamen: Ca in reclama: au costat putin, foarte putin :D

Azi am reusit sa fac schimbarea fetei de usa de la sofer. Am schimbat cablajul ca nu se potrivea. Am schimbat switchul pentru blocat usile, ca cel vechi era uzat, dupa ce l-am cautat 20 de minute prin toata casa si l-am gasit la sfarsit, in torpedou! Am mutat difuzorul de medii pe noua fata. Am izolat partea de tabla a usii cu CTK, fata de plastic cu CTK plus material buretat. Tot ce credeam ca va fi simplu si usor, a fost complicat si a durat mai mult.

In plus m-am chinuit sa montez luminile in usi, dar nu mi-a reusit aceasta operatiune. Am nevoie de ajutor, poate mi-l da-ti voi. Peste tot se spune ca plusul (12V) se pune pe pinul 18 si masa pe pinul 19, pentru conectorul de 32 de pini, cum am eu. Surpriza, pinul 18 este liber, dar 19 este ocupat. Am gasit pe net pe unii care spuneau ca la masinile fabricate inainte de 2007, 12V se iau pe pinul 1 si masa de la 19 (prin taieri si lipire a masei). Am incercat si intr-un fel si in altul, nu s-au aprins luminile (care au fost testate pe baterie si sunt functionale). Tot e net am citit ca se aduna valoare pentru "lumini usi", adica 64, la cifra gasita in "coding" la usa soferului, in cazul meu 0000052. Am facut suma 0000116, am dat aply, mi-a acceptat codarea si tot nimic. In plus imi ramane o eroare dupa ce codez, la "fault".

Nu stiu ce sa fac, trebuie sa mai citesc... poate imi da-ti voi o solutie.

Totodata m-am chinuit sa fac niste suporti din polistiren extrudat pentru doua boxe ovale, pe 2 cai pe care le am ramase si vreau sa le pun in portierele spate. Mai e si maine o zi, azi am terminat energia...

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7-horz.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

Link către comentariu

Dpdv al unui posesor de golf care a "incercat" sa faca aceasta modificare dar m-am dat batut :D Iti confirm faptul ca trebuie schimbata pompa de ABS cu una compatibila ca si cod cu ceasurile de tiguan care vrei sa le pui , important aici de stiut ca trebuie facuta lucrarea de un expert , se poate transforma imediat intr-un cosmar din cauza codarilor incorecte. 

Pentru codare incearca sa iei legatura cu Bundy , intr-o era indepartata cand am montat si eu la Golf stiu ca am intampinat aceiasi problema , pe spate nu au mers sub nici o forma pe schema de fabrica. Parca tin minte ca la momentul respectiv am apelat la Bundy. 

In rest vad ca nu ai stare deloc , veri sa transformi topicul asta intr-o restaurare completa :)   oricum very nice job! :cool:

Link către comentariu

Foarte profi lucrari! Legat de insonorizare,avand in vedere ca sunt multe obtiuni pret/calitate la foliile de insonorizare, in fct de ce criterii  ai ales CTK?ma tot uit la oferte si nu stiu care ar fi varinta optima.

Link către comentariu

@alin 105: multumesc pentru felicitari dar mai am pana ajung profi :). Legat de CTK pot sa spun ca raportul pret/m2 si raportul pret/grosime m-au determinat sa le folosesc. Si o reducere de pret de la magazinul de la care l-am luat plus transportul gratuit. :D

@Doomy: exact la aceste lucruri ma gandeam si eu, ca pe langa costurile duble, daca nu chiar triple, exista si riscul unor complicatii si de aceea m-as "multumi" cu maxidot si volan de G5 cu comenzi. Am sa vb si cu Cristi, poate reuseste el sa ma ajute. Din pacate nu am un drum pe la Bucuresti prea curand si prin telefon e mai dificil de rezolvat.

Azi am terminat si portiera de pe partea pasagerului. Aceeasi procedura ca si ieri, aplicare CTK pe tabla si apoi CTK si material buretat pe fata de plastic. Ca si comparatie, ieri, sunetul din portiera soferului (antifonata) era mai cald si mai rotund fata de sunetul din portiera pasagerului (neantifonata).

Pe deasupra, am descoperit ca distantierule de pe fetele de usi din fata sunt flexibileee si se potrivesc la boxele ovale :cheers: asa ca le voi folosi maine. Imi mai trebuie niste suruburi sau holzsuruburi ai lungi si nu le am prin casa. De asemenea, abia saptamana aceasta imi vin firele de reparatie pentru conectarea la RCD.

Pe final, eram destul de obosit si plictisit in acelasi timp si nu am redesfacut usa sofesurului pentru a remonta firele pentru lumini. Intr-una din zilele urmatoare o sa o mai desfac o data si sa reconectez totul.

O saptamana usoara tuturor! :)

 

P80805-113450.jpg

P80805-123912.jpg

P80805-123925.jpg

P80805-124443.jpg

P80805-133246.jpg

P80805-133309.jpg

Link către comentariu

Florine Florine ...imi place ca nu stai deloc :)

credeam ca cei care au copii mai greu cu postatul...dar ce sa mai zic de tine cu 2 topic-uri si timp de modificari 

succes in continuare! 

Link către comentariu

@ShadoWzZ: mersi, dar sa stii ca si tu esti vinovat, ca tu ai inceput cu antifonarea Skodei :) .

@florinpbv: copiii si topicurile cresc :D . Ala mare deja se da si cu Golful si cu Tiguanul, asa ca trebuie sa fie in regula masinile din toate punctele de vedere :D . Va creste si al tau si topicul si bebelusul!

In alta ordine de idei, luni mi-a fost rau si ieri nu am mai avut chef. M-am dus la masina si m-am uitat la ea si nu mi-a raspuns nimic :D . Asa ca dupa ce am facut o proba de 5 minute, am strans tot si m-am bagat in casa. Asa este la sfarsit, nu prea mai am chef sau sunt obosit. Totusi saptamana aceasta va trebui sa termin cu schimbatul fetelor de usi, antifonarea acestora, montatul luminilor pe usile spate, precum si montajul boxelor in portierele spate si tragerea firelor pana in spatele RCD sau daca vin cablurile de reparatie si cuparea acestora.

O saptamana usoara tuturor.

Link către comentariu

Doar se da cu golful si tiguanul, nu te si ajuta la intretinere??? :nono:

Era o faza pe internet: "invata-ti copilul sa aiba o pasiune pentru masini si nu o sa aiba nici timp si nici bani pentru droguri" :)) 

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ma apropii cu pasi repezi de finalizarea proiectului boxe spate+insonorizare+lumini portiere. Am muncit de m-a luat puia gaia :) dar nu mai conteaza acum, mai am putin si finalizez ce mi-am propus. So, am redesfacut fetele de usi exterioare (de doua ori pentru ca manerele exterioare s-au impotrivit la reansamblare sa se potriveasca cu cele de pe interior) si cele interioare de la usile spate, am scos scaunele din fata si am tras firele de la boxe pana sub locul unde ar fi bricheta din consola centrala. Astept sa vina firele alea ce intra in spatele RCD si sa le prelungesc pe astea. Va avertizez pe cei care vreti sa faceti ce am facut eu, ca e greu si plictistor si oboositor!!! In special pe sfarsitul puterilor sau al zilei. Nu cred ca puteti termina intr-o zi decat daca ati mai facut acest lucru si nu aveti ghinion. Ce se poate intampla rau? Manerele de pe usa sa nu se prinda cum trebuie datorita manerului din interior pe care se prinde cel exterior. Cred ca o sa fac un DIY poate cum sa va remediati rapid acest lucru sau macar la ce sa stiti daca se intampla.

Am finalizat si acoperirea cu insonorizant pe usa interioara si pe fata de plastic. De asemenea dupa cum spuneam, am reusit sa refolosesc distantierele rotunde de pe fetele vechi la boxele mele ovale :D. Boxele au fost prinse in 3 suruburi cu piulite pana le-am simtit ca nu mai "misca". Singura mea grija si totodata speranta este sa functioneze boxele din prima cand le voi conecta la RCD, pentru ca altfel va trebui sa desfac din nou fetele de usi interioare si exterioare :D . Bine, nu imi fac griji multe acum, pentru ca deja am experienta :biggrin:

Mai am de montat luminile de sub portiera soferului si apoi sa incerc din nou codarea pentru a vedea daca de data aceasta vor functiona. Daca nu, cu primul drum la Bucuresti o sa ajung la Cristi sau Florin :D , ca numai ei mă mai pot descurca. Maine sper sa le montez si codez si mai ales sa se si aprinda...

Deocamdata am primit interzis la orice achizitie la masina, din partea doamnei, asa ca va ramane doar intretinerea, schimburile de filtre si ulei si probabil bieletele antiruliu de pe fata (acu' am prins curaj, mi se par mai accesibile decat cele de pe spate).

Am schimbat si unele leduri care nu functionau, dupa care am scos plafoniera pentru a verifica daca lamela calca ok. Bineinteles ca nu calca ok, plasticul "celebru" de pe spate fiind topit. Dar, dupa ce m-am jucat putin la ea, acum nu se mai aprinde deloc si nici cea pe spate, ca si cum ar fi ramas pe inchis manual. O sa cumpar o plafoniera noua, cu suport de ochelari in locul asteia, dar sa nu ma spuneti sotiei :D .

Va tin la curent cu ce mai fac, cert este ca muzica din Golf se aude bleah fata de Tiguan, dar mai rotund dupa insonorizare si fara barait de plastic si sper ca prin adaugarea boxelor pe spate sa se auda mai bine. In schimb zgomotul exterior la rulare s-a diminuat simtitor. Daca o sa mai am timp si chef, probabil ca voi lua la "intrebari" si plafonul.

O saptamana usoara tuturor.

 

P80817-111016.jpg

P80817-111026.jpg

P80817-112509.jpg

P80817-112535.jpg

P80817-130859.jpg

P80817-130906.jpg

P80817-130918.jpg

P80817-133537.jpg

P80817-133541.jpg

P80817-133544.jpg

P80817-133749.jpg

P80819-091808.jpg

P80819-104456.jpg

P80819-104509.jpg

P80819-104534.jpg

P80820-191023.jpg

P80820-191030.jpg

P80820-191916.jpg

P80820-193438.jpg

P80820-194758.jpg

P80820-201641.jpg

Link către comentariu

Bine ca ai ajuns la final. A fost ceva lucrare. Bravo!

Vezi ca Tiguanul o sa fie gelos.:)

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!