Jump to content

Probleme servodirectie


dj-alexz
 Share

Postare recomandată

Am si eu o problema legata de servodirectie .Ieri in timp ce mergem cu masina am auzit un zgomot la viraje(vajait).Am verificat nivelul la lichid si am obsrvat ca este la minim.Am complectat si a disparut zgomotul dar a reaparut dupa aproximativ 30 km.Am ajuns acasa si am parcat-o.A doua zi sub masina era o pata de lichid in partea dreapta fata.Am verificat si bidonul era gol.Am pus din nou lichid dar nu a disparut zgomotul.

Ce poate fii?

Sper sa nu fie pompa...

Astept sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 293
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Deadly

    20

  • marius1982.11

    14

  • F l o r i n

    12

  • Bogdan Moraru

    9

sa nu fie caseta.....bracheaza rotile la maxim -stanga - dreapta, si vezifica daca nu ai ulei hidraulic pe langa capetele de bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat ca lichidul curge pe la burduful din dreapta de la caseta...

Ce ma sfatuiti?

Sa o schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eram sigur...mare bucurie. Pai, cam asta e solutia - ori Trami http://www.trami.eu/ , ori alte magazine de piese. Majoritatea sunt reconditionate complet, in strainatate.

Pretul, pt una de Passat - cam 1600 lei, plus a ta la schimb. Verifica la Trami, poate e mai ieftin.

A doua varianta, data jos de pe masina si daca ai noroc e dus doar simeringul....fara sa fie ciupite cremalierele - desi, cam asta e principalul defect, cand piezi uleiul - cremaliera ruginita mananca simeringul.

Daca ai ok cremalierele, merg cumparate sau confectionate simeringurile. Sunt firme puternice, care se ocupa de confectionarea componentelor pt dispozitive hidraulice.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine ai fost foarte operativ!

Multumesc si apreciez sfaturile.

Acum urmeaza sa o demontez si sa-mi vad "norocul".

Te tin la curent!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa desfaci burduful si sa vezi live ce se intampla acolo....desi treaba e clara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

muniv - daca a inceput sa curga ulei pe la burduf, cum spune si Florin, nu prea mai ai ce face. Incearca la trami sau cauta un atelier specializat in zona ta. Eu mi-am dus caseta la un atelier din Marghita (Oradea) si mi-a reconditionat-o cu 550 lei si mi-a dat 2 ani garantie, numai sa fie montata intr-un sevice autorizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut si asa cum spuneati si voi (si banuiam si eu) este caseta dusa.Am rezolvat la un service din TM -Reconditionare + manopera =650 ron.

Garantie 1 an.

MULTUMESC TUTUROR PTR. SFATURI!!!

TOATE CELE BUNE!!!

O sa va tin la curent cum a iesit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e....ca varianta ei iesit bine, la bani. Asta-i o boala comuna, la Golf si Passat...

ai grija sa nu ai cremalierele "piscate" de rugina, si sa le lase tot asa, ca nu ai facut nimic. In ceva timp o sa faca iar belele.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
liviuplaton

De unde pot sa cumpar un kit reparatie caseta directie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am o problema la directie si anume pe o cursa foarte scurta (de cca 1 cm) parca volanul merge mai greu.

Asta mi se intampla numai in mers si dupa ce tin cel putin cateva secunde directia in aceeasi pozitie. E ca si cum s ar ingana in ceva cand incep sa virez, apoi merge normal.

Pe loc directia merge normal si uniform.

Am verificat lichidul servo (pe care l am schimbat in urma cu cca 1 an) si e la nivelul pe care il stiam, intrucat il verific periodic.

Sa fie un inceput de sfarsit pt casetă ori altă problemă?

Mulțumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.suiera servo?

2.face spuma in borcanul de servo?

3.cureaua de accesorii e uzata(sa nu patineze)

4.ai vreun joc la directie(incepand cu bucsele pana la caseta)Sa nu fie ceva uzat si sa fi prins un fel de bavura si de acolo sa iti "blocheze".

Sa speram ca nu e din caseta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. nu am auzit vreun zgomot ciudat, deci cred că nu.

2. am verificat lichidul si nu face spumă - ,,stă

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu fie uzura la vreun dinte pe pinionul care actioneaza cremaliera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Revin cu cateva informatii.

Am schimbat un pivot, bieleta de direcție și bucșa la basculă toate pe dreapta. Apoi am făcut geometria.

Volanul nu mai agață și nu mai are tendința de a se bloca.

Ce i drept nu am făcut nici drumuri mai lungi de 20-30 km să văd cum se comportă.

P.S. Din c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

stie cineva cum se numeste senzorul dupa pompa servodirectie la masina din semnatura? Vreau un cod ceva sa dau de el! AM PUS NISTE POZE SA SE STIE DESPRE CE E VORBA!

post-62875-0-48541100-1324049714_thumb.j

post-62875-0-02250200-1324049729_thumb.j

Modificat de johnny0585
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cred ca mai bine intrebi aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1J0919081 aproape 30 euro.Poate mai intereseaza pe om...cu toate ca a trecut 1 an de atunci ,,Posted 16.12.2011 @ 17:01,, :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare! Acum cateva zile am mers cu masina unui prieten (un passat din 99) si am ramas uimit de ce usor merge volanul la el.Inainte de asta,am mai circulat si cu un opel corsa model 2008 dar mi-am zis ca dehhh, e masina mai noua,o fi avand servo mai bun etc, dar cand am mers cu passatu din 99, m-a cam bagat la banuieli. La mine merge mult mai greu volanul si de ceva timp am observat un sunet cand merg cu masina virand aproape de maxim. E un sunet ca un fluierat de placute uzate ca la dacie,repet, sunetul apare doar in mers,cand virez pe loc nu se aude absolut nimic.Ultima oara cand am verificat uleiul la servo, era putin peste nivelul max si am mai scos putin din el. Care ar fi problema sunetului si a volanului cam ''greoi''? Multumesc anticipat!

Modificat de 22Vik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut ! Am o problema care vad ca persista ... intr`o zi mergea volanu` greu si vibra cand luam stanga dreapta ... m`am dus la un service si mi-au zis ca nu mai am lichid de servo ... zis si facut am cumparat am pus... dar acum iar nu mai are... cred ca pierde pe undeva ... sub ea nu se vede nimic...stie cineva ? a mai avut cineva problema asta?Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti curge mai mult ca sigur pe la semeringuri, uita-te la burdufele de la bieleta de directie, daca sunt umede pe acolo iti curge, e o boala la golfuri , daca a intrat mizerie/apa a ruginit clemariera si a rupt semeringurile si pe acolo iti curge ulei, solutie noua ( destul de scumpa peste 1200 ron) , second ( dintr-o sursa sigura) in jur de 600 ron , iar reconditionata de la 500 ron in sus.

eu am patit-o de 2 ori din pacate, prima data am reconditionat-o si dupa 1 an si 3 luni iar a inceput sa curga....iar a 2-a oara am luat una second din italia, o am de 1 an si totul e in regula sper sa ma tina, acum depinde si unde o reconditionezi.

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De cand a venit frigul aud un bazait de la pompa servo cand rotesc de volan, dar doar in primele minute de functionare (apoi zumzetul dispare). Nu am dat importanta, am zis ca e de la frig. Deschizand capota astazi, am observat ca imi curge lichid pe la capacul verde al rezervorului de lichid servo. Lichidul are spuma si este de culoare rosie.

Am desfacut capacul verde si am destul lichid in rezervor (plus ceva spuma).

Caseta a fost schimbata de 2 ori pana acum la Trami.

Asadar, ma pregatesc sa schimb ........................

Imi completati si mie pe linia punctata va rog? :P

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!