Jump to content

Probleme servodirectie


dj-alexz
 Share

Postare recomandată

exact asa se auzea si la mine si nu stiam ce e si dupa am facut schimbul de ulei a disparut zgomotul. Filtrul de ulei era Mann si am trecut pe Mahle.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 293
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Deadly

    20

  • marius1982.11

    14

  • F l o r i n

    12

  • Bogdan Moraru

    9

salut. am si eu o problema. nu am condus masina o luna, iar acum volanul se misca cam greu. am verificat nivelul de ulei de servo si pare ok. nu se aud zgomote ciudate la bracarea rotilor. am verificat presiunea din roti. care ar putea fi problema.

Modificat de Ionut2790
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Am si eu o problema cu volanul si anume: merge greu spre foarte greu atunci cand motorul se incalzeste (plus ca scoate un fluierat atunci cand trag de volan).

Nici cand e motorul rece nu merge prea bine...

Am observat insa ca dupa o perioada mai lunga in care masina nu a fost condusa (3-4 zile) - in prima jumatate de ora/ora volanul merge mai usor. Insa dupa ce se incalzeste, problema reapare.

Cel mai suparator este la parcari, cand tragi de volan stanga dreapta mai mult - volanul fluiera si merge f. greu.

 

Am verificat nivelul lichidului de servo si pare in regula. Nu m-am uitat insa la culoarea acestuia. Nu stiu cand a fost schimbat ultima oara.

 

Stiu sigur ca a fost schimbata caseta de directie acum aproximativ 2 ani (cu una reconditionata).

 

Imi puteti recomanda un service/mecanic priceput in Bucuresti unde as putea sa merg pentru a investiga problema?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand am cumparat masina(2008), nu am schimbat niciodata uleiul la servo si parca a inceput sa mearga putin mai greu. 

Sa fie din cauza uleiului?

Problema este ca habar nu am unde trebuie sa ma uit ca sa verific uleiul la servo, aceeasi pronlema o am si cu uleiul la cutia de viteze.

Nu ma supar daca-mi explicati cat mai "mura-n gura"!

Multumesc anticipat!

Modificat de GinelSB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uleiul de la servo nu se schimba decat daca a fost compromis (mizerii in instalatie)

se verifica nivelul si se completeaza,

daca merge greu, posibil pompa sa fie uzata, sau chiar caseta sa aiba probleme

vasul cu uleiul de servo e langa lichidul de spalat parbriz, se desurubeaza capacul, se sterge joja, se insurubeaza inapoi si apoi cand desurubezi vezi nivelul sa fie intre min-max

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos de raspuns! Am reusit sa-l verific, cu motorul rece, era intre minim si max.

Ca si culoare parea ok, era f deschis. 

Singura problema este ca la rece imi merge cam greu,de ex la prima curba trebuie sa ajut putin volanul sa revina, apoi merge normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

De vreo doua zile, daca iau o curba spre dreapta se aude urmatorul zgomot: http://youtu.be/t_2myk9eWCE

precizez ca daca iau total dreapta pe un loc drept, nu se aude acel zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Buna ziua, 

Am un vw, golf din 2002, am schimbat caseta de directie cu una second hand, de pe un audi A3, acelasi cod, identica.

Am facut unghiul, am inlocuit uleiul de servo cu Febi G0004, verde.

Directia este mai greoaie, decat la caseta veche.In curbe volanul, daca ii dau drumul revine zmuncit la pozitia centrala. I-am intrebat pe cei de la dezmembrari daca au umblat la surubul de reglaj al casetei si au zis ca nu au umblat.

Care cauze ar mai putea fi pentru o directie greoie? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca era pompa de servo, nu revenea smucit inapoi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa nu fie... sau sa fie umblat la ea... avand in vedere ca este ok. Unghiul facut, etc...

 

trebuie sa vedem ce parere au, colegii care se ocupa cu reconditonatul lor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci se poate sa se fi umblat la ea sau chiar asa sa o fi cumparat, de vina ar putea fi supapele cu cilindri care muta uleiul dintr o parte in alta in functie de cum se vireaza dar...corect sa vedem ce spun colegii care se ocupa de reconditionarea lor.

Una peste alta cred ca o sa schimbe caseta iar.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am si eu o intrebare:se potriveste pompa de servodirectie dupa un golf 4 diesel pe o bora benzina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Am un golf 4 1.6 fsi 2003. Nu stiu de ce si de la ce dar servodirectia imi func. greu. Nu stiu si nu cred k a fost schimbat uleiul pana acum. Dar doar asta sa fie cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie pompa sevo de vina..depinde cat de greu merge si in ce conditii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. Poti sa incerci intai cu inlocuirea uleiului.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa sa sa fac încerc cu înlocuirea si dupa pompa servo. Eu mai am o pompa servo de un golf 1999 1.6 sr aveți ideea daca se potrivește?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,atunci cand virez stanga sau dreapta mai mult de jumatate din cursa,volanul revine in hopuri  iar daca virez maxim volanul nu revine la pozitia normala si simt ca rotile parca au traiectorie diferita (parca se impotmolesc) . am schimbat pe fata tot   si apoi am facut si unghiul de fug. stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În cazul în care nu ai verificat, verifică rulmenţii din capetele amortizoarelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar pe umezeală virează usor. Cum sa ii verific rulmenții?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul era pentru allboy1988.

La tine vezi să nu fie problema de la cureaua de la pompă. Nu se aude nici un sunet prin zona ei când virezi, scârţait, ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci simulează umezeala cu un puf-puf de spălat geamuri în care pui apă şi pulverizezi în zonele unede crezi că ar putea influenţa: cureaua de accesorii, flanşele amortizoarelor etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!