Jump to content

S Kodiaq Moon White


yanq

Postare recomandată

Dupa o așteptare de 21 de zile de la efectuarea comenzii au sosit în sfârșit.

Concluzionând mai multe analize de specificații, sfaturi primite, opinii...am ales Continental CrossContact ATR 235/55 R18 100V. 

Alegerea a fost in sensul de a pastra un indice cat mai ridicat pe carosabil umed " C" un indice ridicat de viteza "V" si zgomot cat mai mic la rulare "71 db". Toate in defavoarea unor profile mai agresive ale altor ATR-uri.

Din cei cativa km pe care am apucat sa-i parcurg prin oras par a fi mai confortabile decat originalele cu protectie la înțepare.

In alta ordine de idei...plăcuțele par a fi pe ducă la nici 50k km ( in conditiile in care pe jetta inca am placutele originale la 130k km).

Am pus si niste poze cu "self sealing-urile"...

 

FB_IMG_1593705470031.jpg

20200702_185235.jpg

FB_IMG_1593705450256.jpg

FB_IMG_1593705447066.jpg

FB_IMG_1593705452602.jpg

FB_IMG_1593705463889.jpg

FB_IMG_1593705457179.jpg

FB_IMG_1593705455064.jpg

FB_IMG_1593705461630.jpg

FB_IMG_1593705459464.jpg

Link către comentariu

Foarte interesante cauciucurile, legat de placute cred ca jetta n-o plimbai pe unde plimbi ursul, oricum am observat si la Kodiaq si la Tiguan ca placutele sunt proaste in sensul ca dupa o spalare a masinii si daca stationezi de exemplu o zi, se lipesc de discuri si acolo raman.

Eu am sa aleg sa le schimb cu orice altceva decat oem.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Felicitari pentru achizitie...sa le rotesti cu placere...

Cauciucurile arata super...urmeaza sa vezi si diferentele din teren...

Nu sunt foarte convins de talon...dar sa speram ca vei fi bine...eu am 225/70...de asta spun ca mi se pare mic balonul :)

Link către comentariu

50k kmpe Kodiaq cu placute fata originale, eu cred ca ar trebui sa fii FOARTE multumit ca au tinut atat! :D 

Parerea mea ca niste placute mai moi, care se duc mai repede  sunt mai bune, decat niste placute mai tari, care tin mai mult, si mananca mai tare din disc.

Eu n-am trecut la nicio masina de 30-40k km cu un set de placute fata. Cele de pe spate tin deobicei mai mult, spre 60-90k km, in functie de stil/rutina de condus (oras/dn/autostrada)

Link către comentariu

@yanq Felicitari de achizitie ! sa te poarte pe toate drumurile frumoase fara griji !    Alegerea este perfecta pentru jantele de 18. 

Asta e primul pas din "proiectul" Kodiaq@yanq ......urmeaza scutul metalic garantat :soare:

Anvelopele alea de vara erau foarte uzate dupa parerea mea  si se pare ca "self seal"-ul ala ti-a salvat pielea cel putin odata :) 

Link către comentariu

Fain arata cauciucurile - toate sansele sa fie o impacare decenta a caprei cu varza. Adica offroad cu asfalt. (daca se poate pe mp un cost si loc m-ar ajuta)

Cat despre placute - 50k km, la o masina de vreo 2 tone (cred) automata, si folosita serios este excelent, nu ai nici un motiv de suparare.

Link către comentariu

Nici eu nu am trecut de 45-50k la vreo masina detinuta fara sa schimb placutele fata, nu stiu cum ti-au rezistat la jetta 130k...
In alta ordine de ideii, felicitari pentru faptul ca ai inceput sa iesi in grup la plimbarile offroad putin mai serioase si nu mai umbli singur pe coclauri :) .... este mult mai safe

Link către comentariu
3 hours ago, Doomy said:

@yanq Anvelopele alea de vara erau foarte uzate dupa parerea mea  si se pare ca "self seal"-ul ala ti-a salvat pielea cel putin odata :) 

Cred ca ar mai fi ținut până în iarnă ( sunt modelul GreenX - se tocesc mai greu si nu ajunsesera inca la semnul intermediar).

Maine o sa le inaugurez in traseu pe cele noi.

Acum caut compresor sa am in portbagaj...gen 8P0012615A ?

 

40 minutes ago, aureliandan said:

 nu stiu cum ti-au rezistat la jetta 130k...

...si inca mai  rezista. Nu mi le-au schimbat la revizia de 120k deci consider ca țin pana la cea de 150k km.

Link către comentariu

Faine anvelopele. Arata mult mai pregatita pentru traseele in care apare in majoritatea pozelor. Daca mai vin puse si pe niste jante gen cele Delta o sa dea si mai bine in peisaj.

Link către comentariu

M-am uitat si la jantele acelea ceva timp...dar 2200 eur aprx parca e prea mult. Cu banii ăstia pot ajunge pana in Maroc si inapoi cu kodița...

Link către comentariu

O ascensiue de weekend pe Vf Penteleu. Nu tu o alunecare necontrolată, un derapaj....plictisitor de simplu ?

Asta pana a venit ploaia...

 

FB_IMG_1593930473874.jpg

FB_IMG_1593930477989.jpg

FB_IMG_1593930481161.jpg

FB_IMG_1593930486734.jpg

FB_IMG_1593930517756.jpg

FB_IMG_1593930495357.jpg

20200704_194751.jpg

Link către comentariu

Pana a venit ploaia?  Baga detalii :rules:  ....cum s-au simtit pe ploaie?  Ce presiune ai bagat in ele? 

Link către comentariu

Presiunea a fost cea de stradă 2.5 ca sa pot compara si cu precedentele. Concluzia este ca sunt mai confortabile decat self seal-urile. Cand o sa iau si un compresor o sa o mai cobor pe astfel de trasee.

La rulajul pe asfalt pana la la 60-70 km/h nu fac zgomot. Insa la mai mult se aude zgomotul de rulare care nu e deranjant si e acoperit usor de muzica/radio.

Cat priveste clisa tare de Buzau spalata de torentiale, cred ca niciun cauciuc nu-i face față. Efectiv nu am reusit sa intorc masina si am fost nevoie sa cobor o panta cu spatele aproape sanie ( urcarea din postul anterioar cu Dusterul în față).

 

Link către comentariu

Primul filmulet e pus pe ffwd sau aia era viteza de deplasare?

Oricum, curajos cel cu Dusterul sa stea asa aproape de tine, cateva pietricele au plecat spre el in cateva randuri

Link către comentariu

Inseamna ca au trecut testul cauciucurile. Ai urcat bine.

Drumul e destul de dificil - eu l-am urcat cu rucsacul in spate prin 2009 - si am inoptat la cabana meteo. Pe vremea aia meteorologii aveau un papuc double cab 1.9D 4x4. Si ei tot la coborarea pe ud povesteau ca e nasol.

Link către comentariu
1 hour ago, andrei0241 said:

Primul filmulet e pus pe ffwd sau aia era viteza de deplasare?

E video original, needitat. Muzica e cea din mașină.

Link către comentariu
1 hour ago, mad_kat said:

Pe vremea aia meteorologii aveau un papuc double cab 1.9D 4x4. Si ei tot la coborarea pe ud povesteau ca e nasol.

Ah, aici le-ai stricat reputatia atat lui Kodiaq cat si lui Duster :))

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Pe scurt: Pietroasele - Cetatea dacică Gruiul Dării - Dealul Istrița -Vârf - Chilia lui Ambrozie.

 

FB_IMG_1594739026218.jpg

FB_IMG_1594739021407.jpg

FB_IMG_1594738189110.jpg

FB_IMG_1594739016720.jpg

FB_IMG_1594739019036.jpg

FB_IMG_1594739014547.jpg

FB_IMG_1594738176500.jpg

FB_IMG_1594738193567.jpg

FB_IMG_1594739012333.jpg

FB_IMG_1594739009634.jpg

Link către comentariu

Pe drumul ala prin padure, din filmarea nr.1 multi nu s-ar incumeta nici pe jos :))

Foarte tare videourile si pozele ! Curaj la maxim! :)

Link către comentariu
2 hours ago, DDoc said:

Pe drumul ala prin padure, din filmarea nr.1 multi nu s-ar incumeta nici pe jos :))

 

Adânc în padure se transformă în potecă. A fost necesară plierea oglinzilor ca să am loc printre copaci. La dus am zis "sper doar să nu fie nevoie să mă întorc pe același drum"....și a fost.

28 minutes ago, ct_act said:

@yanq Ai mașina infoliată pe lateral?

Doar farurile si proiectoarele au folie. In rest totul default. In afara de liniuțe superficiale pe lac nimic de speriat.

Link către comentariu
31 minutes ago, ct_act said:

@yanq Ai mașina infoliată pe lateral?

Nici n'ar ajuta folia, ba chiar n'ar rezista prea mult :)

 

Pe "poteca" aia clar n'as fi intrat cu masina, mai ales nestiind peste ce dau mai sus, ca deja o coborare in marsarier era la extrem

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!