Jump to content

S Kodiaq Moon White


yanq

Postare recomandată

@yanq N-am mai fost pe la Dobresti de vreo 25 de ani... 

Pe la Podul cu Florile cam tot de atunci... Am avut o tentativa acum vreo 5 ani dar m-am oprit la o rigola inundata, imediat dupa ultima cabana pe dreapta:)) deh 14 cm garda la sol si FWD only (drumul dinspre Bolboci).

Link către comentariu

@yanq depinde din ce direcție ai venit. Daca urcai din DN71 (din Moroieni) treceai pe langa 3 tabere pentru elevi (si nu numai): Căprioara, Cerbul si Vânătorul. Si banda care ducea calcar la fabrica de ciment de la Fieni.

Putin mai sus e centrala hidroelectrica de la Dobrești. E destul de veche. Cred că cea mai veche din Romania.

Mai sus, in chei, știu că era o pasarelă din lemn care mergea pe deasupra Ialomiței până la barajul Scropoasa.

N-am mai fost pe acolo din '96-97... 

Link către comentariu

Pasarela este in bună stare. De pe ea pot fi admirate vechile stăvilare daca nu ai curaj sa mergi prin padure pana la baza stancii.

Dupa ce treci de hidrocentrala intradevar sunt pe stanga 4 viluțe identice dar par a fi in paragina ( doar una dintre ele are termopane dar nu pare a mai fi folosita). Drumul pana acolo e unul singur...cel ce trece pe langa cascada. Sau pe jos traversand Cheile Zănoagei. Acolo se mai imbina un drum dar este tehnologic - se termina sus in munte la conducta ce traverseaza versantul si nu are conexiune cu cel din partea cealalta a versantului (desi in gmaps asa e reprezentat).

 

Link către comentariu

Salutare, se poate ajunge cu masina la lacul Scropoasa? 

Sambata am fost si eu la Podu cu Florile, foarte frumos, desi fusesem de zeci de ori la Bolboci/Pestera, nu urcasem niciodata sus.

Link către comentariu

E cam la fel. Nu are zone dificile.

Era inclusiv un Duster pe acolo.

 

FB_IMG_1593421854480.jpg

Link către comentariu

Eu am dat de o zona mai dificila la urcarea catre Podu cu Florile, chiar la final, pe ultima urcare, inainte de a face dreapta, e o zona cu bolovani si bucati de stanca cu colturi ascutite, a trebuit sa ma dau jos de cateva ori sa imi aleg traseul cu atentie, am regretat din plin camerele 360.

Link către comentariu

Cand zici de ultima urcare nu cred ca te referi la cea pe care am urcat-o eu pe filmare chiar în carieră. Aia e cu adevarat dificila si fara 4x4 nu cred ca reuseste cineva sa o urce.

Link către comentariu

@yanq data viitoare cand te opresti la Castel (Daniel) da o tura si la Cheile Vârghişului ... daca nu cumva ai fost deja ?

Link către comentariu

Cheile Vârghișului...facute deja de 2 ori (inclusiv acum). Cap coadă, inclusiv peșterile de pe traseul nemarcat unde se face alpinism .

N-am văzut "ursurile" așa cum spune ranger-ul simpatic vorbitor de maghiară ?

Modificat de yanq
Link către comentariu
5 hours ago, yanq said:

E cam la fel. Nu are zone dificile.

Era inclusiv un Duster pe acolo.

FB_IMG_1593421854480.jpg

Mi-a plăcut asta, ai dat-o cu efect... cum s-ar zice... dacă a urcat Dusterul, pentru Kodiak e lejer.

:))

Modificat de ct_act
Link către comentariu

Cam are ... plus ca e mai scurt.

Dar urca Kodiakul, condus de yanq, nu e problema ?

Unul din topicurile pe care le urmaresc cu placere

Link către comentariu
3 hours ago, ct_act said:

Mi-a plăcut asta, ai dat-o cu efect... cum s-ar zice... dacă a urcat Dusterul, pentru Kodiak e lejer.

:))

Nu am dorit să sune așa ?

Ci doar să menționez că urcaseră și alte auto pe acolo.

 

Link către comentariu
On 6/29/2020 at 1:15 PM, yanq said:

Cand zici de ultima urcare nu cred ca te referi la cea pe care am urcat-o eu pe filmare chiar în carieră. Aia e cu adevarat dificila si fara 4x4 nu cred ca reuseste cineva sa o urce.

Acum am vazut postul tau, ma refer la ultima panta inainte de a face dreapta in cariera. 

Am 4*4, dar nu cred ca ma ajuta cauciucurile de strada, eu acolo vad limitarea.

Uite, atasez o poza cu portiunea dificila, cu mentiunea ca eram la coborare.

IMG_20200701_125115.jpg

Link către comentariu

Da. Imi amintesc acum. Era ca un mic prag în diagonală acolo. Dar nu mi s-a parut a avea vreun risc trecerea.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!