Jump to content

Alegere anvelope vara 2018


Marian
 Share

Postare recomandată

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare ca esti hotarat. Mergi pe Hankook. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pret -calitate sunt super, dar nici Conti nu e scump la ce ofera o marca premium. Depinde cati km. rulezi pe an, oricare dintre ele este o alegere buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nervoss Eu as zice sa mergi pe hankook k125, nu 115. Sunt la acelasi pret, insa de 125 am auzit ca sunt bune, de 115 nu stiu nimic.

Mi se pare foarte bun si informativ clipul celor de la Tyre reviews

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam de reply-uri.

Am gresit cand am copiat likul, intr-adevar de Hankook 125 vorbeam:

https://www.anvelopejantepromotii.ro/Anvelopa-vara-205-55-16-Hankook-Ventus-Prime3-K125-91H-33421?mfp=12-latime[205],13-inaltime[55],14-diametru-janta[16],17-profil[vara],manufacturers[28]

Ma tine pe loc faptul ca in anumite teste dau Hankook-ul 125 ca fiind mai slab pe ud, fix cane e cel mai periculos. Toata lumea insa pune pe primul loc CPC5 la toate capitolele in afara de uzura...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna mai slab? Cu ce compara cand spun "mai slab"? Anvelopele, per total, sunt foarte bune. Anvelopa perfecta nu exista. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Setul anterior a fost Michelin PS3, insa au fost inlocuite si pretul cred ca e mult mai mare decat ceea ce ofera, cel putin la dimensiunea de care am eu nevoie.

Cand ma refeream la mai slabe pe ud, vorbeam din review-urile de pe internet. Si cum nu am incredere in tot ceea ce citesc pe internet, am zis sa intreb aici, poate chair dau de cineva care are Hankook-urile in dotare si imi poate da un sfat din experienta.

Oricum, raspunsurile voastre au inclinat categoric balanta in favoarea 125-urilor. Cred ca zilele urmatoar ele voi comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Generația veche de hankook avea b pe ud iar cea actuală are a. Departe de ce zic cei de la marketing, eu zic sa alegi hankook prime 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crezi ca simti diferenta de la B la C pe ud, asta e marketing, mergi linistit pe Hankook ca sunt ok. diferenta in siguranta o face conducatorul auto indiferent de anvelopa ,dc stie sa abordeze situatia in cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nervoss Faptul ca se uzeaza mai repede poate sa te afecteze sau poate nu. Daca ai un rulaj anual scazut, ai sanse sa nu mai fie bun cauciucul inainte sa ajungi la semnul de uzura. Pe de alta parte, nici diferenta de aproape 300 ron intre ele nu e chiar mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu când aleg cauciucuri mă uit la frânare pe ud. Apoi la zgomot/profil și ultima data la clasa de consum. Se simt diferențe mari între a și b la frânare pe ud, dar fata de c....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan nu stiu cum voi sta cu rulajul... Le iau pentru masina sotiei, masina mea zace in parcare, deoarece eu sunt mai mult plecat prin tarile calde cu jobul. 

Cel mai probabil o sa reinceapa naveta, undeva pe la 100 km/zi , in zilele lucratoare...plus ceva plimbari gen vacanta, mers la rude. Nu cred ca o sa sara de 20k / an, probabil sunt pe la media de km anuali. In orice caz, eu nu tin din principiu mai mult de 5 ani cauciucurile, deci utilizand cauciucuri si de iarna si de vara, vor fi scoase din uz inainte de a ajunge la marker.

Problema mea este ca atunci cand merg eu, merg in forta...si nu-mi plac surprizele neplacute, gen pierderea aderentei.

P.S. 300 lei nu sunt bani multi, dar nici nu vreau sa-i dau daca nu merita.

 Hankook Ventus Prime3 K125 sunt C la consum si A la aderenta pe ploaie...

Modificat de nervoss
Reply to bobalex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George Dimoiu

Înainte de a face o alegere gândiți-vă că singurul contact al vostru cu șoseaua sunt cauciucurile. Analizați dacă varianta ieftin e chiar bună!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

să nu exagerăm.  Cu hankook vine audi s4 (daca nu greșesc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul recomand o gama premium am pus cauciucuri hankook pe Sharan si intr.un viraj pe Draganu (cine stie) unde cu Conti intram cu  80km/h la 60km/h ă fugit mașina lateral pe apa. Ganditi va si la test pe mașina respectivă gen dacă o marcă e buna pe Golf 5 nu va avea aceeași performanta pe un Touran. Nu mai vorbim de mărci precum Matador Kleber Debica si altele mai slabe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

56 minutes ago, George Dimoiu said:

Înainte de a face o alegere gândiți-vă că singurul contact al vostru cu șoseaua sunt cauciucurile. Analizați dacă varianta ieftin e chiar bună!

Te rog, lumineaza-ne calea dar cu argumente de data asta. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, George Dimoiu said:

Înainte de a face o alegere gândiți-vă că singurul contact al vostru cu șoseaua sunt cauciucurile. Analizați dacă varianta ieftin e chiar bună!

Chiar asta am facut...am citit toate review-urile de pe net, testele de la ADAC & alte reviste de specialitate, plus ca am intrebat pe ici-colo... (versusul meu este Continental Premium Contact 5 - Hankook Ventus Prime3 K125, dimensiunea 205/55 R16, indice de viteza minim H si greutate 91)

Asta cu Conti...nu ai spus ce anume de la conti...ca daca vorbim de eco contact, clar sunt sub ceea ce vreau eu sa iau de la  Hankook: Ventus Prime3 K125.

Nu am facut niciodata rabat de la cauciucuri, ceea ce arunc (schimb din cauza vechimii) eu de pe masina, cei de la vulcanizari le vand la SH ca bune sau f bune (da, de fiecare data mi-au dat bani sa le las lor cauciucurile pe care le inlocuiam). 

Toti (marii) producatori au disponibile anvelope UHP pentru dimensiuni >17", insa nu sunt consider ca la 1.6 TDI, chiar si remapat am nevoie de jante >16" si cu cauciucuri adaptate pentru performanta ridicata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Constantin

@nervoss mergi cu incredere pe ContiPremiumContact5, eu le am pe Passat, 130 autostrada ploaie, curbe, franare pe distante mici, absolut nimic de obiectat! Aderenta foarte buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am premium contact 5 pe G6 de 8 ani.. bine schimbate la fiecare 45k..fff multumit de ele pe uscat..ploaie..franare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o oră, Arl 150 a scris:

Eu unul recomand o gama premium am pus cauciucuri hankook pe Sharan si intr.un viraj pe Draganu (cine stie) unde cu Conti intram cu  80km/h la 60km/h ă fugit mașina lateral pe apa. Ganditi va si la test pe mașina respectivă gen dacă o marcă e buna pe Golf 5 nu va avea aceeași performanta pe un Touran. Nu mai vorbim de mărci precum Matador Kleber Debica si altele mai slabe.

Ai incercat debica si vorbești din experiență sau din auzite? Eu folosesc de câțiva ani debica de iarna pe 2 mașini din familie și raportat la prețul lor, mi se par foarte bune. Nu am avut probleme sa rămân blocat, sa nu urc la munte sau sa fuga mașina pe neașteptate în curba, dar nici nu m-am simțit viteaz și am ținut cont de limitele mașinii. Dpmdv, limitele unei anvelope sunt influențate mult și de suspensia mașinii și de capacitatea ei de a menține roata in contact cu asfaltul. 

Revenind la subiect, a folosit cineva acele hankook k125 și poate oferi un feedback? Sau debica daca tot le-am pomenit? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Arl 150 ceea ce spui tu este destul de forțat...depinde de foarte multi factori. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andreidumitru

Am eu pe bora k125 205/55/16 si o sa fac o mica comparatie cu ce am avut inainte, adica Sport BlueResponse.

Avantaje Hankook:

-> nu se uzeaza la fel de repede ca si Dunlop-urile, care dupa ~35k, 2 veri jumate, au fost bune de aruncat;

-> talonul este un pic mai rigid si arata mai bine pe masina;

-> pret mai bun (245 lei/buc vs 310 lei/buc);

Avantaje Dunlop:

-> franare mai buna pe ud, la hankook chiar spre finalul franarii (mai in forta) cateodata intra discret abs-ul. In viraje nu am simtit nici o diferenta la utilizarea masinii in limitele fizicii;

-> mai putin zgomot. Pe autostrada este o placere sa mergi cu dunlop-urile, dar nici hankook-urile nu sunt deranjate mai ales ca autovehiculele mai noi au insonorizare mult mai buna decat mk4.

-> cred (!!!) ca imbatranesc mai greu, dar asta este doar un feeling care o sa vad daca mi se comporta vara aceasta cand o sa montez hankook-urile inapoi pe masina.

 

Personal nu regred, deocamdata, ca am ales k125 in detrimentrul sport blueresponse avand in vedere ca in ultima perioada masina merge mai mult prin oras si doar la finalul saptamanii face ~120km extraurban. Eu zic ca daca nu tragi pielea de pe masina in fiecare zi si k125 isi fac treaba la fel de bine ca si dunlop-urile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Pentru masina din semnătura se recomanda anvelope xl sau non xl la dimensiunea 225/45/17 ?

Am văzut o promoție la anvelopele Dunlop si Goodyear:

http://promotie.dunlop.eu/dunlop_roro/promotievara2018/

Vouchere în valoare de 300 RON pentru 4 anvelope cu jantă mai mare sau egală de 17”.

Aveti idee ce fel de voucher este si ce se poate cumpăra? Dupa poză pare bonuri de masa.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce opinii aveti despre branduri Made by Continental si Michelin?

Taurus

Tigar

Matador

Eu caut 225/55/16 cu marcaj XL si aderenta clasa A sau B pentru ploaie si maxim 71 db.

Aveti ceva sfaturi?

Mai exista varianta cu sh dar nu stiu daca gasesc un set de Michelin cu dot 2016 macar.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!