Jump to content

Alegere anvelope vara 2018


Marian
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Discutii privind anvelopele de vara din 2018.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi alege din nou Michelin Energy Saver, ma incanta zgomotul scazut, aderenta, longevitate.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopa Vara Michelin Primacy 3 Grnx 215/65R16 102V

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred că o să merg pe dunlup sport maxx rt2 (clasa a pe umed și c la consum) sau poate ceva hankook. doar că în loc de 225/50/17 o să merg pe 235/45/17. oare pot monta pe jante 7,5?

Modificat de bobalex18
completare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost foarte incantat de Sport Maxx RT si vara aceasta cred ca voi merge pe Sport Maxx RT2 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

46 minutes ago, bobalex18 said:

eu cred că o să merg pe dunlup sport maxx rt2 (clasa a pe umed și c la consum) sau poate ceva hankook. doar că în loc de 225/50/17 o să merg pe 235/45/17. oare pot monta pe jante 7,5?

235/45/17 am avut eu pe Scirocco.Vezi ca e o dimensiune atipica, gasesti produse putin diferite si preturile putin mai mari. Am avut Bridgestone si Michelin. Michelin, bun spre foarte bun, Bridgestone, groaznice, foarte zgomotoase si uzura mare. Pe F30 tot Bridgestone si aceesi problema. 

Doar ca FYI. Scuze daca nu am fost chiar la subiect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

235/45 sunt ușor mai ieftine decât 225/50. sunt în pragul de toleranță de +-2,5%. câștig un contact puțin mai mare cu asfaltul (+1cm) și un balon mai mic (o mai rigidizez puțin). La hankkok îmi place aspectul profilului iar sport maxx rt2 are recenzii foarte bune (pare cea mai bună alegere). 

@Luciosu janta era tot 7,5? pe calculatoare/îndrumătoare am văzut că lățimea maximă admisă este 235 iar pe altele că nu se recomandă lățimi peste 225.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doresc sa comand un set de Michelin Pilot Sport 4s cu dimensiunea 205/55 ZR16 94y XL pt Skoda Superb Combi din 2010.Mentionez ca la iau direct de la fabrica Michelin la pretul de 280 lei/buc. Ce parere aveti de aceste anvelope?Merita achizitia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la care fabrica?? daca  chiar are zr 16xl da merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 minutes ago, rayn said:

De la care fabrica?? daca  chiar are zr 16xl da merita.

Am o matusa care lucreaza la Michelin Floresti in Prahova iar angajatii au dreptul sa cumpere 10 anvelope/an la pret de producator. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511, n-am luat assym3 pt ca din ce citisem de la cei care au avut assy3 dupa assy2 au simtit un downgrade.

Am mers cu PS4.

Exista PS4S in configuratia 205/55 R16?? N-am vazut pe siteul michelin ps4s cu 205/55. Poate PS4, dar PS4S nu. Nici nu vad de ce ar avea, cand e pt condus sportiv, fiind varf de gama, chiar cu vazut circuit. In orice caz, nu pt o masina care sa aiba 205/55 R16.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, este Pilot Sport 4,nu 4s.Cum ti s-au parut cele cu care ai mers? 

 

NU mai cita postul anterior!

Este contrar regulamentului si greu de citit.

Multumesc pentru intelegere! 

 

Marian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 07.02.2018 at 11:08 AM, cristi511 said:

@The_Ego and others: cum se prezinta Asym 3 pe termen mediu?

Pe ultimele 2 masini am avut asymmetric 3 cumparate noi.  Anvelope moi, confortabile si foarte silentioase. Dupa 25k km mai au 5.5mm pe fata si 6mm spatele.

20180209_123841.jpg

20180209_123554.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@maidanez Multumesc frumos. Aspectul silentiozitatii ma intereseaza in mod deosebit. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu oscilez intre asymmetric 2, asymmetric 3 si Fulda Sportcontrol 2. Acum balanta inclina spre Asymmetric 2, care sunt si cele mai scumpe. Mai am timp pana in Aprilie sa ma hotarasc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, vreau sa-mi cumpar 2 sau 4 anvelope de vara 225 40 18, ma intereseaza cele mai ieftine anvelope de pe piata, aveti ceva recomandari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe Nexen su4. Au un raport pret/calitate aproape imbatabil. :)

Autobon.ro ofera si montajul gratuit. Ei sunt sursa mea de anvelope de ceva ani si pana acum nu am avut ce sa le reprosez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Montajul nu mai este gratuit de mult timp la autobon. Eu tot de la ei cumpar.Nexen recomand si eu ,pret/calitate.

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Montajul este, echilibratul nu. Este o tampenie dar asta e, am trecut prin procesul asta acum 2 luni. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am Dunlop Sport Bluresponse 91H pe 205/55/16 si la mers de oras se prezinta foarte bine si se simt la fel de bine. le-am luat de la vadrexim, cica preturi ieftine dar au un sictir maxim baietii de la montaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi'au atras atentia Falken Azenis FK510 (am nevoie de 225/45 sau 235/45 R18). Am avut pana acum, din 2013 si pentru ~20k km (iarna am alte roti) Falken ZE 914 si am fost multumit de ele, nu mi s'au parut deloc slabe

In testele de anul trecut ieseau printre primele, la mici diferente fata de marcile premium, fata de care sunt mai ieftine cu 30-50%

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ce stiti de brigstone 225/45r18.. sunt ceva de capul lor.. ? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!