Jump to content

Alegere anvelope vara 2018


Marian
 Share

Postare recomandată

Din cele dorite de tine iti recomand Hankook, sau Nexen, aste sunt mai rigide pe talon, alea premium sunt f. moi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nexen nu vor tine niciodata 50k km. Dar da, recomand Nexen ca avand cel mai bun raport calitate/pret dpmdv. 

Nfera SU1 xl

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Continental ContiSportContact 5 225/45 R17 91W  =   351,26 RON bucata.

 

Tin 60.000km sunt foarte aderente, atat pe ud cat si pe uscat.  Dezavantaje, dar sunt minore, adica aproape insesizabile: usor zgomoate, si putin mai dure.

 

UNIROYAL 225/45 R17 RAINSPORT 3 XL 94V= 315 ron bucata.

Tin 40.000km maxim, sunt cele mai aderente anvelope testate de mine, si am avut cateva modele firme cunoscute (michelin, pirelli, continental, vredestein, bridgestone, nexen) sunt asa de aderente, ca pur si simplu nu iti vine sa crezi cum sta masina pe drum cu ele. Sunt moi, silentioase, pe ploaie nu ai nici o emotie, sunt cele mai bune.

Michelin Pilot Sport 4 225/45 ZR17 94W= 443 ron.

Nu stiu cat tin, dar sunt si astea demne de top 3 lejer, dupa review-uri sunt nr 1.

 

Acum tu decizi, cred ca CSC5 sunt cele mai durabile, dintre cele de mai sus sunt probabil si cele mai slab aderente, insa cred ca diferentele sunt mici.  Eu as alege Uniroyal, din cauza pretului, depinde cat rulezi, daca faci 15.000km pe an, sunt bune, la 4 ani le arunci, daca faci mai mult nu sunt asa de bune.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea premium, Deenman sunt moi in talon, eu am Michelin Primacy 3 sunt super dar f. elastice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masina sotiei voi merge pe Primacy 4. Are deja Primacy 3 cu care a facut aproximativ 70k km dar trebuie schimbate pentru ca au imbatranit ( au 6 ani). Ca idee, mai au cam 5mm de "carne". :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 mm din probabil 8mm? Pai sa intelegem ca altfel ar fi tinut 100000 km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scazi 1,6mm. semnul de limita uzura, mai raman 3,4 .

 

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica tu vrei sa zici inca 70000? 8-3-1,6=3,4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exceptandu-i pe cei care fac peste 15.000 - 20.000 km/an e putin irelevant cati km poti face cu un set de anvelope pentru ca oricum e recomandat sa le schimbi la maxim 7 ani, indiferent de cum arata profilul. 

Pentru siguranta eu nu as tine un set de anvelope mai mult de 5 ani. Totusi sunt singurul lucru care tine masina pe strada si 350 - 500 de euro odata la 5 ani chiar nu e mult. La 15.000 km/an inseamna undeva la 10.000 km/an facuti cu cauciucurile de vara si asta inseamna in 5 ani cam 50.000 km. Mai toate cauciucurile pot parcurge atat.

Cele mai importante lucruri pentru mine sunt, in ordine: aderenta pe ud, franarea pe ud, aderenta pe uscat, franarea pe uscat, zgomotul la rulare, confortul si abia apoi rezistenta sau cati km pot merge cu ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skodamen, cu anvelopele originale Continental Sport contact2 am facut cu Jetta 60k. si niciunul nu a ajuns la semnul de uzura, dar la fiecare sezon le rotesc de pe fata pe spate alternativ, Acum am tot SC 2 ca mi-au placut f. mult. Cu siguranta mai tineau 10k. dar pe udatura simteam ca imi pleaca de spate in conditii de mers mai sportiv.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru mine e aproape irelevant cat tine un set de anvelope. Dupa 3 ani la aproape toate tipurile imi apar nemultumiri, de genul crapaturi superficiale, se intaresc-cel putin la rece devenind alunecoase, devin mai zgomotoase, am mai patit sa se ovalizeze si sa nu mai poata fi folosite la viteze mai mari, tremura directia oricat de bine e facuta si oricat de echilibrate sunt anvelopele. In general, le cam marit dupa 3-4 ani, preferand sa merg cu anvelope noi si fara zgomote suplimentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/16/2018 at 7:20 PM, calin.g said:

Astea premium, Deenman sunt moi in talon, eu am Michelin Primacy 3 sunt super dar f. elastice.

Probabil majoritatea sunt , dar de exemplu Michelin Pilot Sport 4 XL sunt cele mai dure cauciucuri ce le-am avut pe o masina - superbe (si) in curbe, te zgaltaie pe mici denivelari -. Efectiv flancurile au o intarire suplimentara pentru a ajuta masina in curbe, le-am simtit clar si cu mana cat timp nu erau inca puse pe jante. Inainte am avut Pirelli P7...pai alea erau cauciucuri de iarna pe langa astea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana trecuta ceream ceva sfaturi, nu eram hotarat ce anvelopa sa aleg.

Am gasit altceva, le-am trimis un mail in care le-am cerut detalii despre ele, am primit un raspuns  destul de ambiguu, pana la urma am dat comanda pentru 4 buc. Nu ii cunosc, nu am nicio treaba cu ei, cautand o oferta buna am dat peste ei, sper sa nu se considere reclama.

In mail mi-au spus ca pot veni cu dot 2016, dar nu e problema ca imi acorda 4 ani garantie. Neinteresant, daca sunt 2016-2017 refuz comanda. Accept doar daca au dot 2018. Le voi tine 4-5 ani, macar sa fie de anul asta.

Fiind in stoc furnizor, mi-au spus ca dureaza 10 zile (lucratoare cred), abia astept sa vad ce imi aduc.

M-au convins comentariile de aici. Sper sa nu regret alegerea facuta.

Revin cand ajung si le montez pe 8J, chiar sunt curios cum vor arata montate pe janta fiind usor intinse.

 

 

 

Modificat de cristache31
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus ieri pe masina cauciucuri nexen nblue hd plus 195/50 r15. Prima impresie e foarte buna. Mult mai silentioase fata de ce am avut pe masina si foare aderente. Nu am facut pana acum drumuri pe autostrada sau pe carosabil umed.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa iau si eu pentru duster, 215/65/16. Voi avea ambele masini echipate vara/iarna cu Nexen. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Au venit anvelopele, din pacate cu DOT 2217, toate 4 sunt la fel.

Aratau prea bine sa le refuz, desi erau de peste un an fabricate. Le-am montat, e totul ok, nu sunt intinse pe janta 8J.

Masina e ceva mai rigida (desi ciungile chinezesti erau tot XL, dar erau tocite), pare mai stabila. 

O sa revin cu poze dupa ce spal masina si marmelada de la vulcanizare.

 

20180830_173725.jpg

20180830_174814.jpg

Modificat de cristache31
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cum iarna se apropie cu ezitare și la ultima verificare a anvelopelor am măsurat adâncimea profilului între 2,7 - 2,9 mm am hotărât că trebuie, chiar și pentru 3-4 săptămani să schimb anvelopele de vară. Alegerea, așa cum am precizat în intervențiile anterioare, Continental Premium Contact 6 XL FR 94Y / Franța / DOT 5117 (2 buc) 0618 (2 buc). Achiziția s-a făcut de la Anveloshop NT, 419 lei / buc livrate în 24 ore de la comandă.  Am procedat la înlocuirea vechilor anvelope Dunlop Sport Maxx RT și primele impresii de rulaj pun în evidență o silențiozitate și stabilitate foarte bună prin XL. Presiunea 2.3 față și 2.5 spate.

Din poze se poate observa uzura perfect uniformă a anvelopelor rotite la fiecare 7500 km ( odată pe sezon) prin procedeul în linie. Prima echilibrare a fost suficientă pe durata a 3 ani de utilizare și aproape 45K km.

3.jpeg.2271690ca420417609b1177edbac54e8.jpeg

1.jpeg

2.jpeg

Modificat de safari hunter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te ardea? Adica nu ai mai putut sta cu acele anvelope 4 saptamani. Cred ca mai aveau mult de papat...........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În principiu, la întrebarea cu statul , în următoarele 30 zile am planificat deplasări de cel puțin 3000 km + 2000 km drumuri zilnice.

Prognoza extinsă până pe 20.11 arată că temperaturile minime nu impun trecerea pe anvelope de iarnă, cel puțin pentru CT, dar frecvența și cantitatea precipitațiilor crește. La fel este de așteptat și în primăvara anului 2019.

Care ar fi câștigul, în opinia ta, dacă aș mai rula încă 5000 km cu anvelopele vechi?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai 5000 de km mai putin cu cele noi. 

Dar daca spui de inca 5000 de km, parca mai vii de acasa, unii in urmatoarle 3-4 saptamani vor face 4-500-1000 km maxim.

DEsi cred ca tineau si 5000. Ma rog, dorinta ta e lege.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fix aceasi alegere am facut-o si eu, aveam pe masina din profil 225/45/17, Dunlop Sport Maxx RT (echipare din fabrica), cu care am mers 4 veri, si am achizitionat Continental Premium Contact 6. Le-am achizitionat si eu acum, la pretul de 393 lei / buc. Dar le voi monta la anul, anul acesta merg pana la final cu cele de vara, cat permite vremea.

 

 

IMG_3595.JPG

IMG_3594.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/9/2018 at 8:22 PM, safari hunter said:

Cum iarna se apropie cu ezitare și la ultima verificare a anvelopelor am măsurat adâncimea profilului între 2,7 - 2,9 mm am hotărât că trebuie, chiar și pentru 3-4 săptămani să schimb anvelopele de vară. Alegerea, așa cum am precizat în intervențiile anterioare, Continental Premium Contact 6 XL FR 94Y / Franța / DOT 5117 (2 buc) 0618 (2 buc). Achiziția s-a făcut de la Anveloshop NT, 419 lei / buc livrate în 24 ore de la comandă.  Am procedat la înlocuirea vechilor anvelope Dunlop Sport Maxx RT și primele impresii de rulaj pun în evidență o silențiozitate și stabilitate foarte bună prin XL. Presiunea 2.3 față și 2.5 spate.

 

5117 si 0618 in 4118? ? 
Pare ca nu prea se vand. Desi in sine, 1 an in plus nu inseamna mare lucru la niste anvelope pe care le ti 4 ani, sunt sceptic in ceea ce priveste modul de depozitare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare că da, vânzarea nu este chiar mare încât să aducă marfă proaspătă și pe piața autohtonă. De altfel, mai mereu oferta de anvelope Continental vară / iarnă a fost cu 1 an în urmă.  Poate de aici vine si diferența de preț 520 lei Dunlop Sport Maxx RT fabricate și instalate în 2015 și prețul anvelopelor actuale.

Modificat de safari hunter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Administrator

Thread closed.

Pentru vara 2019 va rog deschideti un thread nou daca atunci cand va fi cazul.

Multumesc,
Razvan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!