Jump to content

Alegere anvelope vara 2018


Marian
 Share

Postare recomandată

Exceptionale!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am avut (modelul anterior, RT) pe Polo, 3 veri si am fost foarte multumit. Am facut cam 60 000km cu ele. Acuma vreau sa iau RT2 pentru Ibiza si sunt convins ca nu voi fi dezamagit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, va multumesc tuturor pentru impresii. :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dunlop Fast Response am avut un set si apoi "evolutia"  Dunlop Blue Response, alt set.

Foarte multumit de amandoua . Blue Response are clasa A la franare pe ploaie , B la consum de carburant si, mai ales, doar 68 db zgomot !

Acum am din fabrica niste Bridgestone EP150 , f bune si ele.

Pentru masini obisnuite gen Golf, Astra, Megane  de 100 - 130 cp,

daca ar trebui sa iau acum caucicuri de vara ,  cred ca BlueResponse as lua , mai ales ca au si pret bun comparat cu Michelin, Continental..etc

Modificat de mihai_tmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, cristi511 said:

https://www.anvelope.ro/anvelope-vara-dunlop-sport-maxx-rt-2-24540-r18-97-y-xl.htm

Pareri, de preferat din partea utilizatorilor? 

Mersi anticipat :).

Comandat 4 bucati. Acum astept cu nerabdare sa ajunga, nu de alta dar n-as vrea sa fac schiuri din cele de iarna :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11
On 3/9/2018 at 3:55 PM, cosmin1012 said:

Sincer nu stiu sa existe vreo anvelopa sa duca 50k si fara sa ajunga la panza. Daca sunt colegi care au avut experienta cu Federal sau Uniroyal si eu sunt curios.

 

P.S. Eu cam 35000 de km am tinut Primacy 3 si erau cam la 1mm de semnul de uzura maxim acceptata.

eh nu stii, exista cazuri:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@B_o_g_d_a_n pai daca le muti pe cele din spate pe fata si invers, mai faci 25.000 cu ele deci ajungi la 50.000.

Bridgestone potenza tot atat m-au tinut, iar din calcule cu GY Asymmetric 2 tot cam acolo ajung.

Dunlop sport maxx conform http://www.tyrereviews.co.uk se duc mai repede de atat, cca 30.000 km

Dar celele enumerate sunt gama performance, deci uzura mai rapida.

Daca vrei sa te tina mai mult, du-te catre gama "medie": turanza, efficientgrip, blueesponse, ar trebui sa te tina cam 80.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 09/03/2018 at 3:55 PM, cosmin1012 said:

Sincer nu stiu sa existe vreo anvelopa sa duca 50k si fara sa ajunga la panza.

 

Continental Sport Contact 3 DOT 2010 (cele cu care a venit masina din fabrica) 71550 km, momentan sunt inca pe masina si arata chiar acceptabil. Oricum vor fi schimbate luna asta dar inca oscilez intre: GoodYear Eagle F1 Assymetric 3 si Dunlop Sport MAXX RT2 ... 235/45/R17. Ma intereseaza foarte mult aspectul silentiozitatii si al confortului. Voi ce mi-ati recomanda intre cele doua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dunlop Sport MAXX RT2 ... 235/45/R17

ce j au jantele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎09‎.‎03‎.‎2018 at 3:32 PM, B_o_g_d_a_n said:

@cosmin1012: Eu nu am nevoie de ceva care sa fie ultra-performant, mai degraba de ceva care sa tina 2-3 ani (50-75K km.)

arunca o privire la Barum Bravuris 3hm (hm = high mileage)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11
7 hours ago, Jorjel said:

 

Continental Sport Contact 3 DOT 2010 (cele cu care a venit masina din fabrica) 71550 km, momentan sunt inca pe masina si arata chiar acceptabil. Oricum vor fi schimbate luna asta dar inca oscilez intre: GoodYear Eagle F1 Assymetric 3 si Dunlop Sport MAXX RT2 ... 235/45/R17. Ma intereseaza foarte mult aspectul silentiozitatii si al confortului. Voi ce mi-ati recomanda intre cele doua?

toti cei 72k cu anvelopele astea? ce stil de mers?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da! Toti cei 72k cu anvelopele de fabrica (DOT 2010). Masina e la mine de la 39k si de dat i-am dat n-am crutat-o. Astazi am comandat GY Asymm3. O sa fac poze la Conti cand le dau jos sa vedeti starea in care sunt. La un prim ochi ar mai merge lejer v-o 10k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Continental SC 2 venita din fabrica au tinut 60K. mai aveau 1mm. pana la semnul de uzura, acum am acelasi model , dupa aproape 18k. nu se vad semne de uzura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 9 ore, Jorjel a scris:

 

Continental Sport Contact 3 DOT 2010 (cele cu care a venit masina din fabrica) 71550 km, momentan sunt inca pe masina si arata chiar acceptabil. Oricum vor fi schimbate luna asta dar inca oscilez intre: GoodYear Eagle F1 Assymetric 3 si Dunlop Sport MAXX RT2 ... 235/45/R17. Ma intereseaza foarte mult aspectul silentiozitatii si al confortului. Voi ce mi-ati recomanda intre cele doua?

 Ai mers si iarna cu ele sau cum ai calculat de ai ajuns la acel numar exact de km cu anvelope de vara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 2013 de cand e la mine, masina nu a circulat iarna si nu s-au schimbat cauciucurile de pe ea. E drept totusi ce spui. E posibil ca cele doua ierni pe care le-a petrecut in Germania sa fi fost incaltata cu altceva. Chiar si asa, din 40k km cu cat am luat-o eu cat ar fi putut sa faca iarna? Hai sa zicem 15-20k ... dar cauciucurile tot au dus 50k+ ... deci se poate!

Cu toate astea nu am mers pe Conti pentru ca mi se par foarte zgomotoase! Am ales GY ...sper sa nu ma dezamageasca!

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 09.03.2018 at 5:19 PM, Emy D said:

Salut!

Trebuie sa imi iau si eu anvelope de vara.  Marime 225/45/R17 91W(91W - stiu ca acestia sunt indici minimi de greutate si viteza). Intrebarea e urmatoarea: RAR-ul nostru e suficient de inteligent sa accepte o anvelopa mai buna ca indice de greutate si de viteza? Sau trebuie neaparat fix pe fix ca altfel....ei vor sa iti ia talonul?! 

Si inca ceva: De ce sa iau XL sau de ce sa nu iau XL (extra load)? Cum afecteaza asta comportamentul masinii pe asfalt, denivelari, etc? 

Pana acum am gasit asa ceva:

- Nexen  NFera SU4 XL 

- Toyo Proxes Sport XL

- Vredestein Ultrac Sati

- Fulda Sportcontrol 2FP? - Are cineva experiente cu Fulda? 

- Hankook K120 XL 

Toate cu clasa A de aderenta pe ud. Clasa C la consum...dar e mai putin important. 

Multumesc anticipat si drumuri bune!

Xl practic au indice mai mare de greutate deci ar rezista mai bine la gropi canal si altele. Posibil sa fie putin mai dure pe partea de confort dar diferenta e nesemnificativa. Am avut fulda sporcontrol(varianta 1) pe un passat, le-am folosit un sezon apoi s-a vandut masina, silentioase, confortabile, protectie mare pentru janta. Din lista ta as merge pe fulda insa pentru 40 lei in plus la o anvelopa as alege astea

https://www.anvelopejantepromotii.ro/Anvelopa-vara-225-45-17-GoodYear-EagleF1Asymm3-94Y-33707

Modificat de maidanez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cele din urma, m-am decis destul de greu pentru Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3. Astia zic despre ele ca-s "a close second" comparate cu Michelin PS4, insa diferenta de pret nu e de neglijat: 4 bucati de GY Eagle costa 340 Euro, iar 4 Michelinuri PS4, 536 Euro. Problem solved :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o experienta neplacuta cu GY Asy 3, sau deformat dupa 2000 de km. Aparent ar fi vorba de un defect de fabricatie. (225/40/18)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au fost cazuri si la Dunlop, e drept ca model de iarna a unui coleg la care s-au deformat, cauciucuri de acum 2 ani. Eu am luat de iarna tot Dunlop in toamna si nu am probleme. Posibil sa-si fi rezolvat problemele de productie. Se rezolva pe garantie in cazul deformarii prin inclocuire, dar trebuie mers la dealer-ul de unde ai cumparat, trimise la centrul Dunlop la Bucuresti parca, asteptat verdictul, bataie de cap.

Modificat de manfred
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cel putin vara asta intru in al doilea an cu  Falken Azenis FK510, si is super multumit de raportul pret/calitate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A comandat o ruda, Fulda Sportcontrol 2, avand in trecut pe 2 passat-uri sportcontrol 1 am fost foarte multumiti de ele, aderenta foarte buna pe autostrada cu ploaie torentiala si apa statatoare, chiar si la viteze de 150 160km h. I-au si sosit, dot 18 proaspat scoase din cuptor :) 

Daca intereseaza pe careva au fost comandate de la autobon acum 2 zile.

received_131719820995133.jpeg

received_131720060995109.jpeg

Modificat de maidanez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Barum Bravuris 3HM,  205/55/r16 foloseste cineva? cum vi se par?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu Barum Bravuris 3HM 225 pe fata si 245 pe spate.Nush ce sa zic,poate putin zgomotoase,in rest n am ce zice de rau de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!