Jump to content

Alegere anvelope vara 2018


Marian
 Share

Postare recomandată

Pe acea dimensiune nu. Pe 205/55/16 si 225/45/17 turantza/potenza sunt foarte multumit. Stabilitate timp de franare si deteriorare in timp. Zgomotul ce i drept este mai ridicat decat conti si michelin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce model de Bridgestone? 225 45 18 pot fi multe modele diferite fiecare cu plusuri si minusuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat Dunlop SP SPORT BLURESPONSE 205/55/16 W. Se comporta foarte bine si aderenta si zgomot au indici B/A din cate imi aduc aminte. La marimea asta am dat cam 280 RON bucata cu DoT 2017.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma scuzati dar eu am intrebat de dimensiunea 225/40 r 18 nu de alte dimensiuni... si de brigstone..

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

225/40/18 este cam obligatoriu sa fie xl. Pus (cauciucul) pe o janta de 7.5j face putina burta (tine si de tipul anvelopei) insa pus pe o janta de 8j este flushed. 

Brigstone sau...Bridgestone?! 

De Brigstone nu putem sa ti spunem nimic fiindca...nu exista iar despre Bridgestone, "cel mai tare producator de anvelope..."

Atata timp cat nu indici un model degeaba astepti un raspuns.

Personal, prefer oricand Nexen in fata unui Bridgestone. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ca acum ca tel meu este cu corector si a scris Brigstone..in loc de Bridgestone..nu trebuie sa "urlam "asa de tare...

da janta e de 7.5j ....in plus nu stiu ce model va fi pana nu iau maine masina..stiam doar tipul de cauciuc ce este... am cerut doar o parere pt ca pana acum nu am folosit astfel de cauciucuri... .va multumesc...

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am acum 225 pe jante de 7J si face unpic de burta, recomandarea fiind de de 7.5J

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc de vara Conti Sport Contact 5 si sunt foarte multumit de ele, am mers pana acum cca. 10000 cu ele si inca se prezinta foarte bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In viitorul foarte apropiat va trebui sa imi cumpar niste anvelope de vara pe dimensiunea 225/55 R17 index 101W sau Y. 

Anul trecut am cumparat in Mai, pentru celalalt Citroën C5, un set de Goodyear Efficient Grip. Pret bun, silentioase, stabile pe ploaie la viteze mari (170-190 km/h), singura problema e ca dupa 5 luni de utilizare si 25.000 km., mai au aprox 4.5 mm. cele care au fost montate pe fata si 6.5 mm. cele de pe spate. Se uzeaza cumplit de repede.

La C5-ul asta nou nu prea mai am chef sa iau asa ceva si as fi inclinat fie spre GY Asymmetric 3, fie spre Michelin Primacy 3. Alte sugestii?

Federal SS si Uniroyal Sport 3 imi plac din punctul de vedere al profilului insa habar nu am cat sunt de bune.

Modificat de Vizitator
Am uitat niște virgule prin locuri cheie.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bune pret calitate sunt Nexen, dar iti recomand Michelin Primacy 3 sunt super de calitate, silentioase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut Primacy 3 si au fost foarte bune dar nu la fel de bune ca si Conti Sport Contact 5. La ambele marimea a fost 225 45 17 91W

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa detaliezi putin de ce consideri Conti SC 5 mai bune decat Primacy 3? Eventual +/- , cred ca e util de stiut.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La franare pe asfalt ud mi s-au parut mai bune Conti SC5 decat Michelin P3. Pe asfalt uscat sunt similare. Michelin in schimb parca amortizeaza denivelarile din asfalt mai bine, au talonul unpic mai moale desi ambele erau cu indice de greutate 91.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand este diferenta de clasa de incadrare.

Conti Sport Contact sunt de performanta, sportive, pe cand Michelin Primacy 3 sunt all arounder pentru family car.

Am Michelin Primacy 3 pe o masina si pot sa te asigur ca exact asa sunt, sunt mai grele fata de o anvelopa sportiva, putin mai tari, au aderenta buna totusi, dar impresia generala este ca n-ar trebui sa tragi sportiv de ele.

Trebuie umflate putin mai tare, altfel senzatia de alunecare pe flancuri iti da nesiguranta.

 

Pe alta masina am Dunlop SportMAXX RT si sunt cu totul alta poveste, cred ca sunt cu pana in 800g mai usoare fata de MIchelin Primacy 3, dar aderenta este net superioara (parca sunt pe sine), inclusiv pe apa.

In schimb se consuma foarte repede, nu poti sa le ai mai mult de 2 ani, cu indulgenta 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, Arl 150 a scris:

Sincer am o problemă cu cei care au cont pe vw forum dar nu au o masina din gama VAG.

E bine ca e doar a ta :)

...si sa stii ca accept donatii pentru RS4, daca vrei iti pot da contul meu de paypal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu ca Michelin Primacy 3 tin foarte bine la multi kilometrii. La CS5 inca nu ma pot pronunta, am vreo 10000 cu ele de noi si par sa se fi uzat cam 40%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 15 ore, B_o_g_d_a_n a scris:

5 luni de utilizare si 25.000 km.

WOW , da faci km nu gluma,daca vrei un allrounder varianta asta iti surade?-http://www.anvelope-autobon.ro/anvelope-vredestein/ultrac-satin-xl/225-55-r17-39610-ranforsat/

Eu am 225 /45/r17 si sunt foarte multumit de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin1012: destul de pronuntata uzura... Eu nu am nevoie de ceva care sa fie ultra-performant, mai degraba de ceva care sa tina 2-3 ani (50-75K km.)

@rayn: mulţam de sugestie, o sa ma uit sa vad ce gasesc.

Revin la problema de mai sus: Federal SS si Uniroyal Sport 3? Da /Nu / Poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu stiu sa existe vreo anvelopa sa duca 50k si fara sa ajunga la panza. Daca sunt colegi care au avut experienta cu Federal sau Uniroyal si eu sunt curios.

 

P.S. Eu cam 35000 de km am tinut Primacy 3 si erau cam la 1mm de semnul de uzura maxim acceptata.

Modificat de cosmin1012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

38 minutes ago, cosmin1012 said:

Confirm si eu ca Michelin Primacy 3 tin foarte bine la multi kilometrii. La CS5 inca nu ma pot pronunta, am vreo 10000 cu ele de noi si par sa se fi uzat cam 40%.

Cu SportContact 5 a venit Leon-ul din fabrica. Masina are 53.000km acum, in 3 ani, si urmeaza sa le schimb anul acesta, desi nu au ajuns la marker-ul de schimb. Sa zicem ca vreo 20-25.000 km au fost facuti cu cele de iarna. 

Probabil o sa le schimb cu acelasi model pentru ca, pe langa faptul ca pe uscat sunt mai mult decat ok pentru o masina normala condusa mai sportiv, pe ud sunt absolut dementiale. Iau in calcul si Premium Contact 6, diferenta de bani catre ceva similar de la Michelin nu cred ca merita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdane, am avut eu Uniroyal rainsport 3, au fost cele mai bune (acum am contisportcontact 5 pe 18). Uniroyal au aderenta mai buna, si pe uscat si pe umed decat CSC5, dar se uzeaza de 2 ori mai repede. CSC5 au flancurile putin mai dure decat Rainsport3 (ambele XL).

 

In 30-35.000km ajungi cu Uniroyal la semnul maxim de uzura. Eu ti-as recomanda Nexen n-fera su4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Trebuie sa imi iau si eu anvelope de vara.  Marime 225/45/R17 91W(91W - stiu ca acestia sunt indici minimi de greutate si viteza). Intrebarea e urmatoarea: RAR-ul nostru e suficient de inteligent sa accepte o anvelopa mai buna ca indice de greutate si de viteza? Sau trebuie neaparat fix pe fix ca altfel....ei vor sa iti ia talonul?! 

Si inca ceva: De ce sa iau XL sau de ce sa nu iau XL (extra load)? Cum afecteaza asta comportamentul masinii pe asfalt, denivelari, etc? 

Pana acum am gasit asa ceva:

- Nexen  NFera SU4 XL 

- Toyo Proxes Sport XL

- Vredestein Ultrac Sati

- Fulda Sportcontrol 2FP? - Are cineva experiente cu Fulda? 

- Hankook K120 XL 

Toate cu clasa A de aderenta pe ud. Clasa C la consum...dar e mai putin important. 

Multumesc anticipat si drumuri bune!

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu fie indicele mai mic decat cel de pe carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!