Jump to content

Alegere anvelope vara 2018


Marian
 Share

Postare recomandată

Da, nu sunt ieftine, din contra. Nu m-am referit la raport pret/calitate mai sus, ci exclusiv la calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

serbanromeodorin

Dupa parerea mea sunt fff ok, ca si calitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George Dimoiu

O poză cu noile anvelope. Calitate super, deși prețul nu e chiar mic, eu zic că merită.

IMG_20180404_165701 - Copy.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Ce recomandare de anvelope vara aveti pentru Golf 5 1.6 MPI (102CP). M-am gandit la urmatoarele : 

1. Anvelopa vara 195/65/15 BF Goodrich G-Grip 91T (205ron) an fabr. 2017 (si rerzerva o am la fel dar nu am mers cu ea :) )

2. Anvelopa vara 195/65/15 BF Goodrich G-Grip 91H (212ron) - an fabr. 2018

3. Anvelopa vara 195/65/15 Hankook Kinergy Eco K435 91T (212ron) - an fabr. 2018

Orice altceva..in gama asta de pret. 

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal as alege Hankook pentru ca este cotat cu C/A si i-mi place profilul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sunt relevante informatiile respective pana la urma. Adevarul e ca..din fabrica a venit cu Hankook si nu ma pot plange, dar au trecut aproape 10 ani.. :D , o mai fi schimbat si astia politica cu anvelopele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tutoror! Detin un Golf 5 1.9 TDI si am jante de aliaj de 17 pe el. Pe aceste jante sunt niste anvelope Michelin Pilot Primacy 225/45 cu dot 2008. Asa am cumparat-o acum 2 ani jumate. Anvelopele ar trebui schimbate si din ce am tot citit toata lumea zice de bine de Michelin Pilot Sport 4. As merge pe Michelin sau Continental pentru ca din ce am citit, am tras concluzia ca merita sa-ti iei anvelope de brand pentru siguranta, confortul tau. 

Intrebarea mea e de fapt daca merita Michelin Pilot Sport 4 pe aceasta masina? E diesel, are 105 cai.. Ar fi mai bun un Primacy 4 sau un Continental Premium Contact 6? Primacy 4 ar fi tentant pentru nivelul de zgomot. Uitandu-ma dupa indexi, mi-a sarit in ochi Pirelli Cinturato P7 Blue 225/45 R17 91Y cu index A pentru consum si franare pe suprafata umeda.. E putin mai scump decat Pilot Sport 4.. dar iar intervine intrebarea daca merita luate pentru masina mea. Prin daca merita, ma refer ca ele sunt prea bune pentru masina mea avand in vedere ca si costa ceva mai mult decat alte branduri.

Mentionez ca vreau sa ma plimb prin Austria, Italia si prin tara vara aceasta, deci voi face ceva km. As avea nevoie de XL sau protectie janta?

Spuneti-mi parerea voastra va rog. Daca aveti sugestii pentru mine m-ar ajuta mult. Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandrupaul

Parerea mea e sa mergi pe Primacy 4.

Pilot Sport 4 nu au viata asa lunga si sunt pentru masini sportive. Recunosc ca eu mi-am luat PilotSport 4 nu am cum sa le duc la maximum pentru ce au fost facute. Urmatoarele vor fi  cu siguranta Primacy 4. Despre Continental nu stiu ce sa zic ca nu am avut. Am avut pe fosta masina Dunlop BlueResponse si le-au iesit litele pe lateral (fara sa conduc sportiv - VW Polo) in 20k asa ca nu prea recomand (sau am prins eu un lot prost)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punct de vedere al performantei: PS 4S > PS4 > Primacy 4. Eu nu mai iau in considerare Pirelli de foarte mult timp (poate doar PZero sa merite a te interesa.). 

O alta varianta pe care o poti lua in considerare ar mai fi Hankook.

Pentru o masina normala, Primacy 4 s-ar putea sa aiba cel mai bun raport pret/calitate.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri! Am observat ca peste tot Pilot Sport 4 sunt XL de vanzare pe site-urile noastre. Ar fi un inconvienent lucrul acesta pentru masina mea? Teoretic nu am nevoie de XL pentru ca nu car nimic greu, nu e SUV golf-ul.. Singurele avantaje ar fi ca-s mai durabile.. nu s-ar 'sparge' in gropile noastre asa usor.. Dezavantaje ar fi ca-s poate cu 1db mai zgomotoase si poate creste f putin consumul. Asta am dedus eu din ce am tot citit, corectati-ma daca gresesc. Anvelopele pe care le am acum sunt XL.
Ar fi mai indicat sa iau cu un indice de viteza mai adecvat masinii H sau V? Intreb pentru ca peste tot le vad cu Y si uneori e mai ieftin cu Y decat cu V (pe unele site-uri am vazut chestia asta). Aceeasi intrebare ar mai fi si pentru indicele de masa. 91 ar fi ideal pentru ce am eu, nu?

Primacy 4 si Continental PremiumContact 6 par cele mai bune optiuni pana acum. Mai astept parerea voastra referitoare la XL-uri, indici si apoi ma voi decide ce sa cumpar!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura “problema” la XL-uri este ca, pentru a putea suporta greutate suplimentara fata de cele normale, au peretii intariti asa ca sunt ceva mai putin  confortabile decat cele normale, cresterea de consum si de zgomot la rulare nu e atat de mare cat sa conteze. In rest e recomandat sa respecti dimensiunile, inclusiv indicii, cu care a venit masina; probabil 91 si apoi, cat timp iei ceva cotat peste 180 km/h ( poate ajungi pe autobahn :) ) nu prea mai conteaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

XL daca esti ok cu acea mica diferenta de zgomot si nu stiu ce inseamna dpdv al pretului (daca si cat ar fi in plus). 

Eu am XL pe Nokian-urile de iarna, pe Primacy 3-urile de vara nu am (cu ele a venit masina). Daca mi-as lua maine avelope de vara, personal as lua XL daca pretul ar fi ok - dar la mine e si alta masina fata de tine. E o chestiune de preferinta pana la urma.

H sau V: ce zice in cartea ta ca trebuie sa iei. Altfel nu cred ca prinzi tu 240 cu 1.9 TDI  :D

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspunsurile rapide! Pilot Sport 4 XL e 419/bucata, dar e 94Y. Am mai cautat pe alte site-uri si le-am gasit pana la urma nonXL si cu 91 Y/W pe la 470-5/bucata.
Primacy 4  91W(non XL) e 406/bucata. Continental PremiumContact6 91V (non XL) e tot 406/bucata.

In CIV trebuie sa ma uit sa vad exact ce am trecut, nu? Spuneti-mi va rog ce parere aveti despre ce-am enumerat eu. Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca indicii de viteza si greutate sunt superiori celor inscrisi in cartea masinii nu ai nici o problema, ia-le pe cele mai ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 24/03/2018 at 9:51 AM, nervoss said:

Am achizitionat Hankook-urile K125, montat pe masina si rulat vreo 1000 km in toate regimurile si toate vitezele. Sunt foarte incantat de comportament-ul lor, nu am simtit diferenta intre ele si foste Michelin PS3.

Recomand si site-ul de unde le-am luat, au venit a 2-a zi. Pretul: imbatabil. Au si protectie de janta, chiar daca pe net nu apare.

O sa revin cu feedback in timp, si sper ca posturile mele sa ajute pe colegii indecisi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Anvelope de Vara Hankook Ventus V12 EVO2 K120 225/45 R17 94Y XL, le am pe golf V si un prieten pe passat, foarte multumiti de ele. Aveti grija daca mergeti la Nexen sa verificați dupa echilibrare/ schimb (pe viitor), eu am ramas fara 2 capace de la jante. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru sfaturi! Mi-am cumparat pana la urma Michelin Pilot Sport 4 XL 94 Y. Sunt super mijto. Altfel se simte masina in viraje, sunt mai silentioase decat ce-am avut inainte.

M-am plimbat vreo 3000 km deja cu ele si sunt multumit de alegerea facuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai.onu94

Eu am mers pe Debica PrestoHP 91V 205/55/16 cu indici C si B si 67db. Dupa 1000km sunt foarte incantat de ele, masina se aseaza bine pe curbe, sunt silentioase si destul de confortabile. Nu am apucat sa le testez inca pe ploaie. Totusi, la 90 de cai nu se pune problema de rupt aderenta sau valeitati mult prea sportive :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Am ales sa schimb avelopele pe spate, deoarce una era foarte veche (7 ani).

Am ales acelasi model ca si pe fata (michelin energy saver x green 195 65 15), dar se pare ca profilul (urma) cauciucurilor spate difera foarte putin de cele fata. Credeti ca o sa fie probleme?

Modificat de cikyu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mishulica29

Salutare.

Pt vara aceasta eu am ales Goodyear EfficientGrip Performance 225/45 R17 91V deoarece am prins o super oferta cu cineva care lucreaza la goodyear si le-am luat destul de ieftin.

Ce parere aveti depre ele, ca fiabilitate, durata de viata, consum ? Teoretic ele au clasa A pt aderenta pe ud si clasa B pentru consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca puteai sa intrebi ce parere au colegii de forum despre anvelopele Goodyear si fara sa te lauzi ca stii pe cineva acolo :) inainafara de tine, informatia asta e absolut inutila pentru noi, restul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George Dimoiu

Goodyear, pe lângă Michelin și Dunlop, este una dintre extrem de puținele firme care au tupeul de a echipa mașinile de competiție.Concluzia: Bun venit în top trei !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pus anul asta anvelope Continental Premium Contact 5 205/55 R16 91V , le-am luat SH sunt dot 2015 sfarsitul anului . Uzura era uniforma si consistenta cu un sezon , putini km.

Ce parere aveti de acestea ? si cam pentru cate sezoane sunt bune anvelopele in situatia mentionata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele de vara sunt bune pana ajung la 3mm si nu sunt imbatranite (nu au crapaturi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!