Jump to content

Alegere anvelope vara 2018


Marian
 Share

Postare recomandată

Matador hectorra 3 am avut eu si nu am nimic de reprosat. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
în urmă cu 2 ore, kicker a scris:

Tigar

Ok, daca n-ai pretentii sa se comporte ca si o marca premium.

Am pe Golf asa ceva si e a treia vara cand le pun pe masina. 195/65/15.

Pe vara fac cu Golful cam 14-15 mii de km deci au cam 30 mii de km si inca au 6 mm de "carne" pe ele.

Nimic de reprosat pana acum. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Matador aprox. cati km cu ele?

Tigar la asa km sunt de luat in calcul, cred ca ii un compromis bun.

Modificat de kicker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Matador am si eu, de vara (235/40/18) si de iarna. Cele de vara au doi ani si aproximativ 35.000km. O sa le mai tin un an apoi le schimb, probabil tot matador voi lua. "Carne" mai au pentru doua sezoane, dar o sa le inlocuiesc mai devreme pt ca fiind late imi e teama de acvaplanare.

Nu am avut surprize cu ele, au un excelent raport calitate/pret si nu au fost situatii in care sa imi dorit mai mult de la ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma aleg Debica, nu e asa mare diferenta de pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa ofere feedback ref la Tigar UHP - Ultra High Performance ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 27.03.2018 at 17:50, kicker a scris:

Pana la urma aleg Debica, nu e asa mare diferenta de pret.

Sa revii te rog cu un feedback dupa ce faci achizitia.

Eu am debica de iarna pe 2 masini si sunt multumit de ele, nu am avut probleme, insa am doar 90 de cai, pe masini mai puternice nu stiu cum se vor comporta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am achizitionat si eu niste anvelope de vara Pirelli care o sa le pun pe jante de aliaj. As vrea sa va intreb. Trebuie echlibrate rotile daca am schimbat anvelopele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George Dimoiu

Am comandat Anvelopa VARA MICHELIN 215/65R16 102V PRIMACY 3 GRNX XL PJ

https://www.emag.ro/anvelopa-vara-215-65r16-102v-primacy-3-grnx-xl-pj-michelin-emagmpref-1139/pd/DJKS87BBM/

aștept să îmi vină și să-mi încalț mașina.

Echilibrarea trebuie făcută la fiecare schimbare de roți chiar dacă au stat peste iarnă/vară pe jante.

 

Modificat de ForceTurbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, mi-au sosit Dunlop Sport Maxx RT2-urile si ceea ce pot spune pana acum este ca sunt foarte zgomotoase, departe de cei 69db anuntati.

Dezamagit de aspectul asta asa ca nu le pot recomanda mai departe. ;)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie . Vei avea probleme cu ele pe ploaie torentiala . Am avut si am jurat ca nu ma mai ating de Dunlop 

Quote la postul anterior este interzis prin regulament si se sanctioneaza!

 

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ssoriteu poti detalia problemele pe ploaie torentiala? ceva similar cu review-urile de pe tiresreview.com poate? in linie dreapta, la evacuarea apei, in curbe, la franare intra ABS,  etc?

Am dunlop de iarna si nicio problema pe doua masini pe ploaie torentiala, evindent nu la 20 de grade, unde un cauciuc de iarna nu isi mai face treaba, de aceea am ales dunlop de iarna pt ca se comporta bine si pe asfalt pana in 8 grade.  Si cu blueresponse de vara iarasi nicio problema. Nu as generaliza, Dunlop e totusi un cauciuc orientat spre performanta. tiresreview il critica la dimensiuni R18  pentru aderenta pe ud. 

Iar zgomotul cu ce alt cauciuc il poti compara ca sa ne facem o idee? Blueresponse sunt mult mai silentioase decat firestone ce am avut inainte spre ex.

Trebuie sa aleg si eu 235/45 R17 de vara si alegerea e intre Dunlop, GY, poate Fulda, poate Hankook, vreau confort, zgomot cat mai putin si aderenta bun, fara abordare sportiva a virajelor, dar daca nu mi-am calculat viteza bine intr-o curba sa nu sar de pe drum. Condus de familie cu viteze mai mari pe drumuri europene si autostrazi.

Modificat de manfred
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce ai spus mai sus eu as alege doar intre Goodyear si Hankook. Sau mai bine spus intre Michelin, Goodyear si Hankook :)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ,pe dimensiunea 225/45/r17 pe locul 4 avem Vredestein Ultrac Vorti !!! Testat 2016.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am incredere deplină în teste. Am avut diverse anvelope Michelin, Pirelli, hankook k125, Bridgestone turanza, continental sc5, nokian, vredestein, si cele mai aderente anvelope atât pe umed cat și pe uscat au fost de departe Uniroyal rainsport 3 225/50/17.  Mult mai aderente decât orice altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

serbanromeodorin

Salutare. Sunt nou pe forum. Apropo de anvelope eu mi -am achizitionat Dunlop BlueResponse 205/55/16 clasa A la ploaie B consum si 68db. Pe ploaie sunt extraordinare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte silențioase, sunt foarte moi, in 30.000km le.poti arunca. Uită te la câteva teste cu ele găsești pe yt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

serbanromeodorin

Puse pe vw passat b5.5 fl 2004

Sunt ok pt ce imi trebuie mie 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yokohama mai erau renumite ca si avelope moi, aderente, cu uzura mai mare. Am avut o singura data Yokohama, pe 14", la Polo.

In prezent consider totusi ca generic vorbind, Michelin sunt No 1.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

serbanromeodorin

Apropo de acvaplanare, cei de la dunlop au fost primii care au descoperit sistemul contra acvaplanarii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman poti sa spui cate ceva despre fiecare model pe care l-ai experimentat? Ma intereseaza in special hankook k125.

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

serbanromeodorin

Deja pretul pe ce de 16 sare de 350 la Michelin

Sincer eu numai pe dunlop am mers, mi se pare ok , calitate/pret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!