Jump to content

Probleme haion si incuietoare haion


eu
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

Sincer, nu as face asa ceva pe masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, stie cineva cum se pot inlocui burdufele din cauciuc de la haion?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

durere... trebuie sa scoti instalatia din ele.... desfaci mufele din hayon, etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m am gandit ca va fi greu dar va trebui sa inlocuiesc aceste cauciucuri totusi am cautat pe forum raspuns la problema mea insa mai nimic referitor la rezolvarea problemei.Din pacate de obicei se deschide un topic cu o anumita idee si ulterior se schimba discutia pentru ca se gaseste Ionica sa devieze acel topic.Poate ai un raspuns la problema mea.Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E oarecum simplu. Jos plasticul de la hayon, scoti mufele din motoras,broasca, dezaburire, stergator si le tragi pur si simplu din hayon. Am schimbat multe hayoane si in prima faza m-am temut tocmai d3 cablaraie insa cu atentie se rezolva. Ca idee intr-o ora am dat jos hayonul si am montat altul complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit am schimbat si eu manerul si mi se incuie si mie haionu:)) Multumesc colegului GOLFISTUL.

Manerul vechi era foarte crapat si cand l-am desfacut sa ales praful de el. 

Mai am de rezolvat si becul din portbagaj care nu stiu din ce cauza nu vrea sa se aprinda.

post-124325-0-71306700-1393255921_thumb.

post-124325-0-19745900-1393255929_thumb.

post-124325-0-66638400-1393255937_thumb.

post-124325-0-38388000-1393255947_thumb.

Modificat de irinel1988
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai vezi ca sunt 2 switchuri responsabile cu aprinderea becului in bord (sesizare haion deschis) si bec portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un singur switch, care are doua circuite. Despre acesta este vorba http://vwforum.ro/topic/35062-switch-usa-probleme/?p=1643996

 

se poate inlocui cu un switch normal cu lamela - e ceva de munca la el.... dar se face.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In broasca de la hayon intra o mufa care are 3 fire. Nu cred ca am avertizare pentru portbagaj deschis pentru ca nu mi sa aprins nici un martor in bord.

Modificat de irinel1988
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca clapeta de la hayon arata cum arata,iti garantez eu ca intrerupatorul de la lampa portbagaj este mancat de furnici si nu a mai ramas mare lucru din el. :lol:

Scoate masca portbagajului,scoate mufa aia mica cu 3 fire si incearca sa faci un strap in mufa...sa vezi cum apare lumina in portbagaj.

Ai 3 fire pentru ca instalatia e universala: 1 fir masa,1 fir bec portbagaj,1 fir martor bord la BC.(sper ca nu am gresit).

In cazul tau firul de la martorul din bord este in aer (e pus de forma) si lucreaza decat firele de la becul din portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat o sarma mai subtire si am facut ca in poza nr 2 si becul nu sa aprins. Am schimbat becul si degeaba.

Am incercat sa scot si plasticul de sus de la haion pentru a avea acces la burduful de cauciuc pentru a vedea in ce stare sunt firele de acolo dar nu am reusit din cauza piesei din poza nr 3. Am tras, am rasucit de ea si degeaba nu stiu cum sa o scot de acolo.

post-124325-0-76864800-1393328940_thumb.

post-124325-0-32732300-1393329131_thumb.

post-124325-0-77301400-1393329138_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa doar burduful de sus si vezi daca sunt fire intrerupte.Nush exact sa spun pe ce parte trebuie verificat.

http://www.ebay.de/itm/VW-Golf-4-Heckklappen-verkleidung-oben-1J6-867-603-E-D-1J6867603F-X30-1J6867603D-/181288830608?nma=true&si=nTO9ph0fxUL2Z7frauEsqLZ0Wtk%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

rama aia vine in cleme nu are suruburi.

Modificat de GABIVVX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu de rama zic ci doar de acea piesa sau ce este unde am facut eu sageata. Sunt 2 si de ele se prinde acel capac de deasupra portbagajului care se ridica cand deschizi haionul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, dar alea nu sunt prinse in caroserie... parca. Ai numai cleme - exact ca la partea inferioara, care ai dat-o jos deja.

 

verifica firele, asa cum ti-a zis si Gabi - verifica continuitatea lor, mai au obiceiul sa se rupa intre hayon si caroserie.

 

verifica switch-ul cu aparatul de masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Salut baieti! Am si eu o problema cu ţâşnitoarea de la luneta,nu-mi arunca solutie pe luneta. Am incercat sa desfac haionul,dar nu am reusit. Cum desfac haionul si cum desfund?

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

leonmaximilian

O intrebare pentru cunoscatori ... incuietoarea haionului la masina din semnatura a inceput sa caneasca urat. Plus ca s-a cam umflat si putin vopseaua intr-o parte. Se poate curata sau trebuie schimbata incuietoarea cu totul ? Va rog sa nu ma puneti sa citesc pagini in urma pentru ca efectiv nu am timp.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La care incuietoare te referi? Presupun ca la clapa exterioara care are butucul in dreapta,nu? Daca s-a umflat nu mai ai ce sa-i faci, trebuie schimbata sau o lasi asa. Ce inseamna" sa caneasca"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DanielDragnuta

Mersi de raspuns. Mentionez ca nu am vazut scurgeri nicaieri. Clar motorasul functioneaza,il aud cum "lucreaza",sigur este ceva infundat. Eu nu pot sa-i dau haionul jos sa ajung la motoras. :) am cautat peste tot un tutorial,ceva,dar nu gasesc. Sa ai o zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DanielDragnuta

@mcgsoso : mersi mult pt link,deja stiu ce trebuie facum. Bafta! Im so happy!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

la mine la haion lipseste firul care duce in switch(probabil o fost lovita din spate) si caut mufa dinainte de haion(inainte de burdufe)! unde ar trebui sa o gasesc? pe stanga sau pe dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!