Jump to content

Probleme haion si incuietoare haion


eu
 Share

Postare recomandată

cand stopesc "luneta" curge apa si prin peretele hayonului si ajunge la incuietoare. si acum nu mai face contact cum trebuie si nu se mai aprinde becul in portbagaj si nici nu mai semnalizeaza la bord deschiderea portbagajului.

stie cineva cum se da jos plasticul din spate pt. a ajunge la motorasul stergatorului si la incuietoare? am incercat, dar mi-e frica sa nu rup ceva.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imi spui ce fel de caroserie ai (Golf sau Golf Variant) pot sa postez o poza + instructiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai jos este imaginea hayonului, vazut dinspre interiorul masinii.

Figura 1:

1. capitonaj inferior

2. hayon

3. suruburi (2)

4. piulite (2)

5. clips (10)

6. capitonaj superior

Demontare (Figura 2):

1. Se desfac cele doua suruburi -1-

2. Se introduce o lamela intre capitonaj -2- si hayon -3-

3. Se scoate capitonajul, folosind lamela ca parghie. Se incepe cu partea inferioara a acestuia.

4. Se deconecteaza partile laterale -4- de partea superioara a capitonajului -5-

Montarea se face in sens invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere, sper sa iti fie de folos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi alex, mi-a fost de folos doar pe jumatate.

am incercat astazi sa defac hayonul. mi-am rupt degetele si tot n-am reusit. am reusit sa desfac doar clemele de jos. sus (spre geam) sunt asa de bine prinse ca daca trag mai tare mie frica ca se rupe plasticul. eu unde nu ma pricep nu ma bag.

a reusit cineva sa desfaca acest capac fara "efecte negative"?

daca da, il rog sa-mi povesteasca si mie cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

parca am vazut pe undeva pe forum ca cineva a spus ca a schimbat yala (incuietoarea) de la hayon. (parca Voinea daca nu ma insel).

stie cineva de unde si cat costa?

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

daca te ajuta: eu am schimbat actuatorul (motorasul care executa descuierea hayonului). piesa a costat 14 euro (la reprezentanta). la augsburg era 22 euro,venea in 5 zile. (preturi fara tva).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

incuietoarea am schimnat-o eu. Costa 1.400.000 la PO RO. Am schimbat-o pentru ca se stricase swichul din ea care stia daca e deschisa sau nu capota hayonului (tine de alarma). Daca vrei sa o reconditionezi pe asta (cred ca se poate) te servesc cu a mea. Ea functioneaza perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Problemele au aparut de curind, hayon-ul VW Golf 4 variant raminea blocat din cind in cind. Dupa aplicarea unor lovituri usoare in panoul hayonului acesta se putea deshide. De azi incepind nu mai am acces in portbagaj si nici nu stiu cum se mai poate deshide. Banuiesc ca de vina actuatorul dar nu stiu cum pot deshide portbagajul acesat fiind blocat iar cheia eset inutilizabila, pozitia fantei prin care se poate introduce cheie nu se poate in schimb misca nici in sens orar nici in sens anti-orar. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tragi de maner si nimik? Cand descui masina se aude ceva la haion? Centralul functioneaza? ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana una alta poti avea acces la portbagaj pt urgente prin rabatarea unei parti din spatarul banchetei spate! asa am facut si eu iarna trecuta cand a inchetat odata garnitura dupa ce spalasem masina!

oricum verifica daca se aude vreun sunet la inchiderea centralizata pt hayon, daca nu se aude...acolo-i buba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e inchiderea centralizata atunci ii mai complicat...dar din moment ce mai demult reactiona la lovituri ma indoiesc dar tot ce e posibil. totusi incearca chestia asta din manual... si nu cred ca nu se invarte de nici o culoare ... poate o fi intepenit si butucul ala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e inchiderea centralizata atunci ii mai complicat...dar din moment ce mai demult reactiona la lovituri ma indoiesc dar tot ce e posibil. totusi incearca chestia asta din manual... si nu cred ca nu se invarte de nici o culoare ... poate o fi intepenit si butucul ala

<{POST_SNAPBACK}>

Multumesc pentru detalii, dar tot nu merge .. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tragi de maner si nimik? Cand descui masina se aude ceva la haion? Centralul functioneaza? ....

<{POST_SNAPBACK}>

Central functioneaza, cind mergea in moemntul in care doream sa deschid hayonul se auzea actuatorul fucntionind..in schimb acum nu se mai aude nimic ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit si io ceva similar, de fapt si acum e la fel :) , cu cheia merge, dar electric nu.Am mai curatat odata contactul (e o clapeta timpita din table) care coxase si pentru ca raminea blocat pe deschis, cred ca calc. ii taia alimentarea ca sa nu arda motorasul (actuator cred ca ii zice);incerca si aceasta curatare, asta dupa ce reusesti sa o deschizi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit si io ceva similar, de fapt si acum e la fel  :) , cu cheia merge, dar electric nu.Am mai curatat odata contactul (e o clapeta timpita din table) care coxase si pentru ca raminea blocat pe deschis, cred ca calc. ii taia alimentarea ca sa nu arda motorasul (actuator cred ca ii zice);incerca si aceasta curatare, asta dupa ce reusesti sa o deschizi....

<{POST_SNAPBACK}>

Ai idee cum pot avea acces la acel actuator prin portbagaj, la bord calcualtorul imi arata ca este deshis portbagajul tot timpul si nu stiu cum pot desface capitonajul de platistic pentru a verifica eventual contactul sau chiar schimba actuatorul.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rind mentionez ca nu eu am desfacut obiectul in cauza ci mecanicul meu.

Dar ca un bun "ruman" am stat geana sa vad ce face.

Prima data se desfac doua suruburi, care se gasesc parca in cele doua locasuri pentru mina.Apoi capitonajul se desface cu forta si incredere (dar cu grija sa nu-l rupi).Sint 8 cleme (aprox) dipuse pe conturul capitonajului negru din plastic(cleme in V);

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Hallo tuturor. :lol: De doua zile nu mai pot sa-mi deschid haionul la masina. Am fost astazi la un meserias ce m-a ajutat sa scot partea aia cu motorasul. Am dus-o acasa unde am desfacut-o si am vazut ca e motorasul ars si problema e ca si roata dintata ce e invartita de motoras e topita pe o buna bucata. Daca ma puteti sfatui unde pot sa gasesc chestia aia si daca puteti sa-mi spuneti si un pret informativ... Mii de multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G4 Variant are hayon cu deschidere electrica?????? De cand?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-o fi referind la motorasul stergatorului de luneta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred totusi ca de trapa vorbeste... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G4 Variant are hayon cu deschidere electrica?????? De cand?????

<{POST_SNAPBACK}>

OT: Da. Cred ca din '98.

Modificat de eu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha :( trapa electrica

Altfel suna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!