Jump to content

Probleme haion si incuietoare haion


eu
 Share

Postare recomandată

prelungeste si inlocuieste firele, astfel incat punctele de sertizare sa fie in caroserie si in hayon ..... nu in burduf, deoacere o sa cedeze iar.

 

nu cositorii, o sa cedeze si mai repede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de sfaturi

 

exista vreo mufa in pragul stang unde intra toate firele? le-as inlocui complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista mufele de conexiune sub panoul din stanga de deasupra policioarei, poti sa le schimbi pana acolo, dar jonctiunea lor sa nu fie in zona mansonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ti-am zis si atunci, prelungeste, inadeste,izoleaza. Fara cositor :) (daca vrei iti dau un ciocan de 60w)

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut .Am un Volkswagen Golf 4 Hatchback si nu mai pot deschide portbagajul! Pur si simplu a ramas blocat, este a doua oara cand ramane blocat si acum a ramas de tot .prima data erau chederele lipite pt ca nu am folosit masina vreo 5 luni. Am incercat sa-l deschid cu cheia, dar nu ma lasa sa bag cheia, intra doar jumatate de cheie .. am dat cu w40 si tot nu intra ( pana acum l-am descuiat din telecomanda, rareori cu cheia ) . Daca deschid din butonul din interior sau din telecomanda  se aude tacanitul ala la yala cum ca sa deschis dar tot nu merge . Am incercat sa trag in timp ce deschid din buton si tot nu merge. Am  ciocanit  pe langa yala am dat cu pumul in semul W si nimic.  Are careva vreo idee care ar putea fi problema?  sau cum as putea sa il deschid din interior .  Multumesc.

Modificat de C o s m i n
mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da jos capitonajul de pe hayon - prin interiorul masinii - vezi ca are doua suruburi in manerele de pe interior - dupa care restul cleme - si actioneaza manual tija de deschidere - dupa ce il deschizi, vedem ce e stricat la el - ce a sarit din mecanism, si ce trebue facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@4eddie- problemele la tine pot fi multiple, insa daca spui ca se aude motorasul lucrand la actionarea inchiderii centralizate, mai mult ca sigur ai probleme la sistemul de parghii intre clapa si butuc. Din cauza umezelii acumulate in timp, se gripeaza angrenajul si nu mai lucreaza cum trebuie. Ideal este sa repari si butucul sa te poti folosi de cheie, tocmai pentru astfel de situatii. Daca te lasa pe elelctric, macar poti sa-l descui mecanic. Este des intalnit sa fie butucul blocat la hayon, indiferent ca vorbim de hatch sau variant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie mi-a facut figuri la deschidere se auzea cum lucreaza acutatorul dar nu se deschidea am intrat in spate chinuit am desfacut capitonajul si am dat cu WD-40 bine pe la parghi si minune si-a dat drumul nici nu a mai facut figuri de atunci... Cum zicea colegu mai sus cu timpul se aduna praf si mizerie pe parghi si se intepenesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,pe o Bora din 2003 berlina nu se deblocheaza portbagajul din telecomanda, trebuie sa il deschid manual,cu cheia.Nu face asta tot timpul,doar in unele momente, se mai intampla uneori cand apas pe portbagaj sa se aprinda martorul in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. desfacut, verificat/inlocuit switch-ul din yala.

2. pentru deschidere - vezi daca primesti 12v in mufa actuatorului - daca da, actuatorul este de vina - poti incerca sa-l repari - desfacut motoras, curatat colector, etc... sau inlocuit. Daca nu primesti 12v, atunci mergi pe cablaj, pana in modulul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fire intrerupte in mansonul dintre caroserie si haion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum a zis Al bundy,firul de pe - era rupt in manson, am înlocuit firul si am facut legăturile in afara mansonului sa nu mai am probleme.

Modificat de covyone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Am nevoie de un kit de reparatii (

burduf stanga dreapta haion si fire) gasim la magazin?

Salut! Am nevoie de un kit de reparatii (

burduf stanga dreapta haion si fire) gasim la magazin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil gasesti la magazin burduful respectiv dupa cod. La cabluri inlocuiesti pe un segment mai mare bucata sectionata si ai scapat de problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am desfacut suruburile alea din manere dar nu iese capacu ala de plastic nici de-al draq.. tine undeva in parti sus .. am cracanat plasticul ala si am bagat mana si..este o tija acolo care se misca foarte putin cand deschid din buton am incercat cu mana sa trag da nu vrea .. am mai gasit o pedala metalica care daca dau cu degetul de ea se misca manerul de la haion..  cheia am reusit sa o bag in butut cu wd40 dar nu se invarte deloc e intepenit butucul.. mai incerc maine cu un cleste cu cioc sa trag de tija aia .. e spatiu foarte ingust nu imi intra decat mana..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste cateva randuri mai sus inainte sa rupi ceva pe acolo. In topicul nr # 660 gasesti cum ai putea scoate manerul. Prima data trebuie scos butucul. Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din care parte a balamalelor hayonului se regleaza acesta?

post-95513-0-20610200-1412708496_thumb.j

post-95513-0-54186100-1412708500_thumb.j

Modificat de Fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi ai doar o parte a balamalei din care se poate regla, cealalta este fixa, e sudata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare stiti cumva codul pentru burduful de cauciuc care protejeaza firele?sau care e denumirea oficiala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cele din urma am aflat codul si denumirea :

1J6971840A grommet

am gasit si in dezmembrari cu 10 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum îl schimbi? Tragi toate cablurile afară și le introduci prin burduf?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le desfaci și din mufe, altfel nu cred ca ai loc. Sau le tai undeva accesibil, le tragi și apoi le legi la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am dat cu bandă, dă-l dracu. O data am dat jos plasticul de pe haion și am stat câteva ore pana am terminat. Altul nu îl mai dau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme si la mine. Golf 4 scurt, martorul de usi deschise ramane mereu APRINS in bord. Pe tester arata hayon deschis permanent. Inchiderea centralizata functioneaza ok, becul din portbagaj functioneaza ok, fire intrerupte in burdufe nu sunt. Din ce am citit se pare ca ar fi switch'ul care ar avea dublu rol. Dar totusi nu am mai citit la nimeni sa ramana aprins. La majoritatea nu se mai aprindea martorul dar la mine e invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!