Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

nu este switch-ul ca cel de la broastele portierelor. este intr-adevar identic ca si dimensiuni cu cel din INTERIORUL broastei, dar difera prin faptul ca acesta are lamela, nu are doua picioruse de fixare pe placa, iar pinii sunt drepti, nu curbati

post-11532-0-69730500-1315465682_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu editam la post.....scuze.

Nu e ca cel de la usi.....si nici ca cel de portbagaj Passat Variant...e de limuzina. Un link util http://www.passatplu...er/kontakte.htm

In plus, pin-ul lui pare mai spre exteriorul switch-ului, decat cel OEM din usa.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu e la fel cu cel din broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in alta ordine de ideei ,acum 5 minute am remarcat ca am dat ca tampitu 170 lei pe broasca de hayon pt ca se stricase switch si nu aveam lumina in potrbagaj la deschiderea lui.Am remarcat ca se gaseste si intrerupator separat de polo si ibiza care se potriveste perfect la g4.La vremea respectiva am incercat 4 modele de switch de prin casa si niciunul nu sa potrivit.Buna treaba ..mai lucrez si in domeniu.. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca e la fel ? din ce stiu eu la G4 "switchul" e cu contacte alunecatoare si sunt 3 fire care intra in broasca, e separat pentru aprindere martor in bord si iluminare portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in afara de alta boasca originala cu switch cu tot(cel cu contacte care culiseaza asa cum spune cristi) singura adaptare care se poate face, e ca in foto de mai jos, si e recomandat sa se foloseasca switch cu lamela( pentru bora variant, golf 4 hatchback/variant, passat variant, polo)

la sedan-uri se potriveste cel indicat de gabivvx in foto de mai sus

post-11532-0-37270600-1315475395_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6X0947569 codul e si la ibiza si la polo si la fox.Am gasit codul respectiv azi si am cautat pe net si am gasit pozele postate.Se vede clar mufa in care intra cablajul de pe masina cu 3 pini.Am pus si o poza cu broasca de hayon fosta pe masina mea.Costul switch in jur de 12 euro pe original.Ce ziceti...e treaba sau nu???

daca ati remarcat piciorusele de plastil ale switch raman intacte si la montare si la demontare,pe cand la golf sunt ambutisate pe broasca.Banuiesc ca asta e si cauza pt care la golf nu iti vine ca piesa de schimb.

post-64586-0-74889500-1315478471_thumb.j

post-64586-0-93524700-1315478512_thumb.j

post-64586-0-36788400-1315478583_thumb.j

post-64586-0-31957700-1315478635_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Passat b5 si B5.5 Variant, avem Helag 070.767.22.2. Parca si la Golf 4 e tot asa.... acum, trebuie comparate cele doua modele sa vedem ce diferente sunt.

post-30007-0-48575300-1315480227_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat si eu acum prin cutia cu maimutze, si am gasit cateva cu acelasi cod cu cel postat de florin si cateva fara cod, care sunt fie de la golf fie de golf/bora sau polo....sunt identice ca si dimensiune,deci sunt la fel...cele de la care nu am codul pe ele e scris clar pe capac pe care nu-l mai am...unde se gaseste de achizitionat ca reper independent de broasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce rau imi pare ca am aruncat switch de la masina...am incercat sa il curat sa-l bibilesc si tot nu a mers ..si l-am scos si l-am aruncat prin copaci de nervi cand am vazut ca pt un ... trebuie sa dau 170 lei pe toata broasca.Parca sa zic ca avea un cod de original VAG pe el..

la reprezentanta VAG..codul e postat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6X0947569 codul e si la ibiza si la polo si la fox.

Si la lupo :D

http://vwforum.vwfor...e-switch-haion/

Zilele urmatoare o sa trec pe la Tess sa vad daca are pt ca nu cred ca mai suporta reparat a doua oara, avea lamelele destul de deteriorate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de gradul de uzura al lamelelor.de obicei cea din mijloc se duce prima.eu am reconditionat cateva in sensul ca toate cele 3 lamele erau in mintile lor(nu erau slabite,rupte) insa erau oxidate.curatarea lor intr-adevar le subrezeste insa cu ulei de mecanisme sau ceva care sa-l greseze corespunzator, i se mai prelungeste viata

@lupo_bv -daca gasesti, da-ne de veste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca exista in Etka, trebuie sa se gaseasca si la reprezentanta - apare la Seat inca din 1997. Pretul - in jurul la 15 euro, cu tot cu TVA. Acum, sa vedem cat e la noi.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.(cenzurat)/index.php?/topic/193-diy-reparareschimbare-switch-haion/ @ lupo_bv eu am gasit codul respectiv pe Seat,am dat cautare pe net si cele mai edificatoare poze pe Lupo Forum.Habar nu am avut ca e postata lucrarea si pe Vw Forum.Acum realizez ca esti ceel care a efectuat lucrarea.M-am folosit de pozele tale fara sa imi dau seama... :tuktuk:

o sa ma interesez si eu ..si cum aud ceva o sa postez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cenzurat ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cenzurat ?

Pai vad ca nu s-au terminat razboiurile intre forumuriRO%20flag.gif

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la Tess...64 lei la care se aplica o reducere in functie de vechimea masinii, la mine din 2003 12%.

Cam scump, daca se mai strica o sa-l inlocuiesc cu un releu reed si ala n-ar trebui sa aiba moarte :icon_thumright: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai broasca noua este 100-120 ron, deci jumatate din pret este acest switch...

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cineva din argeş care imi poate schimbam switchul din portiera la un golf 5?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce stiu, in arges nu e nimeni care sa te poata ajuta cu problema asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Poate ma lamuriti si pe mine cu o chestie. Deci... Golf 4 in 2 usi, 2001, doar cu martor portbagaj, switch-uri noi usi, nu piuie cand lasi luminile aprinse, dar piuie la frana de mana daca pleci cu ea trasa de genul "bing, bing". La test pe ceasuri face doar "bing, bing", nu piuie continuu. Nu merge sa atasez si un filmulet, poate il atasez mai tarziu. Ce se poate face? Sa nu aiba asa ceva? Multumesc

------------

Sent from Razv911's iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

USa o vede deschisa? se aprinde lampa din usa? Cu VCDS o vede deschisa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razv911 , nu te chinui sa incarci un video, ca s-a inteles mesajul. Ideea e ca nu iti vede usa deschisa.....Ceasurile sunt ok, functia nu lipseste. Acum, clusterul e cel original sau a fost inlocuit ?

Ca idee - daca zici switch-urile sunt noi, tu ai - ori lipituri reci, ori cablaj cu probleme, ori calculator de usa.... trebuie sa mergi pe circuit,

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!