Jump to content

DIY-Reparare/schimbare switch haion


lupo_bv
 Share

Postare recomandată

De ceva vreme, dupa o ploaie, am observat ca incepe sa-mi clipeasca becul din bord care semnalizeaza haion deschis. Dupa ce am plecat de doua ori cu haionul complet deschis fara sa-mi semnalizeze ceva in bord, mi-am dat seama ca respectivul switch este cam bolnav.
Dupa cum o sa vedeti mai jos este foarte simplu de scos/reparat/inlocuit si ce este mai interesant este ca respectivul switch poate fi cumparat şi separat in cazul in care si-a dat obstescul sfarsit (cod 6x0947569) cool.gif

1_zpsyb9ziffp.jpg

2.0_zpsabazf8dj.jpg

De ce aveti nevoie?
- o surubelnita subtire
- un obiect ascutit (un ac mai solid)
- un imbus T20
- un imbus M8 (suruburile de la broasca sunt foarte bine intepenite, eu am folosit o cheie franceza)
2.1_zpsdy8yshdz.jpg

- spray de contacte (în lipsă merge si wd-40)
- o surubelnita sau un obiect ascutit din plastic pentru desfacerea clipsurilor pentru a nu zgaria vopseaua (se poate folosi o rigla )
- o bucata de sarma
- niste clipsuri de rezerva in cazul in care le rupeti
acestea sunt clipsurile din margine (2 la numar) cu codul 2B0867333
2.2_zpsur1zzywp.jpg

acestea sunt celelalte clipsuri carora nu le cunosc codul
2.3_zpsqgliduuz.jpg

Acum sa incepem:
1. cu imbusul mic desfacem cele doua suruburi care tin aparatoarea de plastic

3_zpswpebtiag.jpg

2. cu obiectul de plastic se desfac clipsurile dinspre broasca, cam pe unde arata sagetile

4_zpszlxczwpk.jpg

aici am aratat pe unde sunt toate clipsurile ca sa stiti de pe unde sa trageti

5_zpsuoajeotu.jpg

3. se desfac clipsurile din partea opusa (cu obiectul de plastic si prin tragere, dar cu grija) si se impinge masca in directia aratata de sageata

6_zpsjabbjstz.jpg

4. se scoate mufa switch-ului din locas (mufa are o ureche pe care se apasa si iese usor)
5. cu bucata de sarma de care am pomenit mai sus se face o punte dupa cum se arata in figura
7_zpsks4zsy1u.jpg
* daca se aprinde becul in bord (cu contactul pus) atunci problema este la switch si se parcurg pasii de mai jos,
* daca nu se aprinde atunci problema este pe traseul circuitului si aici este alta mancare de peste :banghead: .
La mine pinii erau verzi si am crezut ca aici este buba dar nu a fost asa , deci am mers mai departe.
Pinii se curata cu spray de contacte, un betisor cu vata pt. urechi si ceva lemn de esenta moale (bat de chibrit). Atentie la pini pt ca se pot indoi foarte usor (eu am indoit unul dar din fericire l-am indreptat fara sa-l rup)
6. cu imbusul mare se desfac cele doua suruburi de la broasca
8_zpsqjjue3an.jpg

9_zpsx2etabwh.jpg

broasca nu are excentrice, deci nu trebuie sa va faceti griji, se va monta exact in aceeasi pozitie
Broasca demontata arata asa
10_zpse2fynrt6.jpg

Cu o surubelnita mai subtire se departeaza siguranta switch-ului si se scoate (iese usor)

11_zpsfd203a0e.jpg

Rezultatul:
12_zpsl0vxywqp.jpg

Cu aceeasi surubelnita se scoate capacul switch-ului (este fixat prin presare)
Rezultatul:

13_zpsj0l0ch5w.jpg

Se scoate cursorul impreuna cu tija pe care culiseaza si resortul de revenire.
Tija este exact ca un telescop de ceas si se scoate foarte usor apasand cu un obiect ascutit ca in figura (vedeti sa nu sara arcul si sa nu-l mai gasiti)
De asemeni retineti in ce pozitie a fost cursorul (faceti un semn cu ceva) pentru ca se poate pune si invers

14_zpsypliioi5.jpg

Dupa cum se vede lamelele sunt cam inverzite de oxid, iar sinele pe care calca nici nu se mai vad de mizerie

15_zps3e94m46z.jpg


Dupa curatare cu spray de contacte, WD40, si un bat de chibrit

18_zpsrx59h959.jpg

17_zps20t8wbxo.jpg

Se vede ca probabil aceasta este ultima resuscitare posibila a switch-ului deoarece a disparut stratul protector de pe contacte si vor fi expuse mult mai usor oxidarii plus ca s-au subtiat considerabil.
Deci next time cand mai face figuri ma duc intai sa cumpar altul si dupa aia desfac.

Cam asta-i, montarea in sens invers.

Daca ati pierdut piesa aia mica de plastic care tine parghia de legatura intre broasca si incuietoare cum am patit eu nu disperati, puteti face o improvizatie din sarma cum am facut eu, vad ca tine.

19_zpsr2cx3bah.jpg

Acum partea mai dificila este punerea mastii la locul ei. Mai intai pozitionati masca, apoi fixati urechile marcate de mine in locasul lor

20_zpsa2jhpvs5.jpg

dupa care apasati dupa cum se vede mai jos pentru introducerea clipsurilor in locasul lor, puneti suruburile si asta-i tot

21_zpsw4j1sbki.jpg
 

22_zpspoonmxzc.jpg

23_zpsmu2l2251.jpg

24_zps7witd2rb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

detaliat si cu lux de amanunte, bun tutorial.

Stii daca exista la Lupo switch pentru usa din dreapta? Eu cand deschid usa nu se aprinde lumina, doar la cea din stanga se aprinde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este la ambele usi, dar se pare ca acolo este putin mai delicata problema in privinta demontarii,si daca seamana cu cel de Passat se pare ca este lipit pe o placa (am vazut un tutorial), acolo un am umblat niciodata.

Vreo 2 ani nu a mers nici la mine la usa soferului, dar de asta iarna cand am dat cu WD40 din belsug pe acolo ca sa nu mai inghete si-a revenit subit. Probabil ca era un blocaj datorita mizeriei adunate.

Oricum daca-l inlocuiesti trebuie sa pui ori unul original (in cazul in care vine ca asta de la haion separat - macanicii zic ca vine cu totul cu broasca), ori unul de calitate foarte buna, daca pui o prashtie s-ar putea sa nu te tina nici 1 luna.

Daca o sa demnotez si usa (am in plan asta sa fac curat pe acolo si sa vopsesc manerele interioare), bineinteles ca fac DIY si postez aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Clipsurile albe au codul 6x0867300A.

Este bine de stiut pt. ca mai sunt unele asemanatoare, dar ceva mai scurte.

Pretul este 1.2lei/buc.

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Ai cumva ideie daca switchul la la broasca de lupo se potriveste la cea de golf 4 variant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!