Jump to content

Problema inchidere / deschidere centralizata - Golf 5 / Jetta


gordonFreeman
 Share

Postare recomandată

Se da un Golf V cu o problema la inchiderea centralizata-usa pasager fata.Masina nu se inchidea din cheie,inchide-ai masina din telecomanda si usa dreapta fata se deschidea din exterior.Am verificat in blocurile de masura si se vedea ca usa a ramas "unlocked".Am procedat la demontarea fetei de usa pt a scoate yala sa vedem ce e cu ea.Am refacut lipiturile pe placa cu circuite(Ms FLORIN),am curatat colectorul motorasului mai mic, switch-ul l-am vazut ca fiind ok si am remontat totul la loc.Problema e ca acum usa se inchide  la actionarea telecomenzii,dar in momentul cand deschid din telecomanda nu mai pot deschide din exterior ci doar din interior,odata deschisa usa din interior merge sa o deschid si din exterior de cate ori vreau,asta pana nu o inchid din nou din telecomanda /butonul de pe usa soferului,cand la fel nu se deschide din exterior doar dupa ce o deschid din interior.Am verificat in blocurile de masura si totul e ok,arata cand e inchisa/deschisa si locked/unlocked usa respectiva .Unde ar putea fi problema???,la remontare ma gandesc ca am procedat ok din moment ce dupa deschiderea din interior(odata) totul functioneaza ok.Masina a avut urmatoarele erori inainte de interventie,care au disparut dupa :

Adress 52-Door elect pass-01553

                                           -00929      Am scris numai codurile ca nu imi merge copy/paste..

Modificat de terminatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fi pus cablul de la maner prea tensionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu l-am tensionat deloc,exact cat lasa el atat l-am pus,chestia ciudata e ca face asa numai pana deschid odata din interior dupa aceea functioneaza normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca broastele astea mai au prostul obicei sa "se dea peste cap" daca la demontare tragi prea mult de gheara de deschidere din exterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce sens sa se dea peste cap?N-am fortat nimic,totul a fost facut cu grija,am si urmarit pe net/forumuri o gramada de DIY . Oricum urmeaza sa o desfac din nou sa mai studiez poblema . Ce mi s-a parut ciudat e faptul ca in yala sunt 2 motorase: unul mai mare si unul mai mic (ca sa le diferentiem) .La momentul actionarii butonului de inchidere/deschidere de pe telecomanda masinii, motorasul mare face un impuls de miscare sa zic asa iar cel mic 2 impulsuri cu o fff mica pauza intre ele( aici suspectez problema desi mi s-a spus ca asa e normal). Eu ma gandesc ca din cauza acestor 2 miscari ale motorasului mic nu s-a mai inchis masina si acum tot din cauza lor nu se mai deschide decat dupa ce e actionat manerul din interior.Intrebare intrebatoare: switch-ul ar putea avea legatura cu pb asta? La prima vedere mi s-a parut ok,fizic vorbind,poate putin murdar, nu l-am desfacut sa vad ce e in interior deoarece ne-a presat timpul , se intuneca deja incet.

 

Address 52: Door Elect, Pass.        Labels: 1K0-959-702-MIN1.lbl
   Part No: 1K0 959 702 E
   Component: Tuersteuergeraet 09 0147 
   Coding: 0000052
   Shop #: WSC 00028 028 00176
   VCID: 316D11F7D3E9

3 Faults Found:
00097 - Front Passengers Central Locking (Safe) Motor (V162)
            012 - Electrical Fault in Circuit - Intermittent
01553 - Motor for Central Locking; Passenger Door (V57); Lock
            012 - Electrical Fault in Circuit
00929 - Locking Module for Central Locking; Front Passenger Side (F221)
            008 - Implausible Signal

 

Acestea sunt erorile pe care nu am putut sa le pun ieri seara.Dupa montare si stergere au disparut,problema ramanand cea descrisa mai sus.

Modificat de terminatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mic pune broasca pe safe.  Se da peste cap in sensul ca limba de metal actionata de tija de deschidere din exterior nu mai revinela pozitia initiala. Vorbim strict de partea mecanica. In foto cu galben este limba de care iti zic ca ramane blocata pe deschis si cu verde ai tija de deschidere exterior care culiseaza pe limba galbena

post-11532-0-94891900-1403375389_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jos cu ea si probata jos, pana sa o montezi pe masina. Poate motorasul mic nu mai are suficienta putere, sa mai actioneze ... cand nu e montat - lucreaza - cand il montezi, nu mai poate sa lucreze.... am mai intalnit asa - rar - dar se mai intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am vazut ca nu se inchide portiera spate dreapta,la ce sa mai uit,totul pare in regula.Poate sa aiba legatura cu inchiderea din interiorul masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. in 99% din cazuri trebuie curatate motorasele din yala si refacute lipiturile. Si trebuie sa o faci cat mai repede caci risti sa ramana blocata pe inchis la un moment dat si atunci e delicata situatia.Daca nu sunt motorasele, posibil fir intrerupt sau mufa oxidata in stalp. Calculator de usa putin probabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

 

Am si eu o problema cu inchiderea usii dreapta fata.Cand inchid masina din telecomanda aceasta ramane deschisa.Am incercat sa inchid masina si cu cheia,din yala, si nimic.In bord imi apare martorul ca usa este deschisa.Pe usa respectiva nu imi functioneaza nici actionarea geamului electric.Am fost la un service in cartier si mi-au zis ca trebuie schimbata broasca,desi initial reusisera sa actioneze geamul electiric.

 

Va rog sa ma ajutati cu un sfat,daca trebuie schimbata broasca sau nu.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu, citeste cateva pagini in spate si vei stii ce ai de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat, la diagnoza aparea lipsa de comunicare cu calc din usa pasagerului, alimentare si masa avea, firele de ca din mansonul dintre usa si stalp erau rupte. S-au schimbat firele din mufa pana in forma de cablu, pentru asta s-a dat fata exterioara de usa jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am si eu o problema cu inchiderea centralizata. Aceasta functioneaza numai daca ma aflu la cel mult 10m de autoturism. Am schimbat bateriile in ambele chei, dar problema persista. Daca stau sa ma gandesc, problema asta am avut-o din totdeauna. Exista vreo setare care se poate face cu VAG-Com-ul pentru a marii raza de actiune a cheilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, daca nu este ecranat (si nu vad cine ar face asa ceva ...) atunci e pe duca emitatorul, emitator care intr-un final nu va mai functiona deloc (chiar daca se va aprinde becul rosu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei cheile pica insa nu este exclus ca si modulul cf sa faca figuri. Cauta cheie compatibila( telecomanda doar), codeaz o pe masina si vezi daca lucreaza de la diatanta mai mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai ce sa modifici din VCDS legat de raza de actiune a cheilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei cheile pica insa nu este exclus ca si modulul cf sa faca figuri. Cauta cheie compatibila( telecomanda doar), codeaz o pe masina si vezi daca lucreaza de la diatanta mai mare

 

 

Din Vag-Com nu se pot verifica setarile?

 

telecomenzile sunt de vina, din pacate..... trebuie inlocuite, inca nu s-a gasit o solutie viabila, de rezolvare a problemei, in afara inlocuirii acestora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

telecomenzile, placa lor... sau despre ce zici ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot inlocui cele din cheia originala?

DA, cu unele noi, vreo 300 lei bucata la reprezentanta sau cu unele din dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Acel buton pentru inchidere centralizata de pe usa de la sofer se poate demonta fara a da fata de usa jos? La golf v ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, trebuie demontata fata de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel buton pentru inchidere centralizata de pe usa de la sofer se poate demonta fara a da fata de usa jos? La golf v ?

 

se scoate doar manerul cu butoane - este prins pe cleme - trage de el in sus, din partea dinspre butonul de reglare oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!