Jump to content

Problema inchidere / deschidere centralizata - Golf 5 / Jetta


gordonFreeman
 Share

Postare recomandată

Problema rezolvata! :emthup: Problema nu a fost yala ci doua fire rupte in burduful interior din stalpul usii. Multumesc pentru ajutor!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai probat cu yale compatibile cu masina ta, verifica manunchiul de fire si mufa dintre usa si stalp.

ti-am zis ieri.... dar ai spus ca au fost verificate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am si eu o problema cu ambele chei/telecomenzi ale masinii mele , o Jetta din 2006 confortline, pe care nu le mai pot folosi pentru incuiere/descuiere decat fie de foarte aproape de masina (max 1m distanta de stalpul din fata) si de cele mai multe ori nu merg deloc.

Bateriile le-am inlocuit dar problema persista Am incercat si procedura de recodare cu cheia de rezerva in contact dar fara succes. Urmatorul pas ar fi sa incerc recodarea prin VCDS ,am interfata insa nu stiu cum se face; ma poate ajuta cineva cu aceasta procedura?

Multumesc!

nik

LE: Multumesc Al Bundy, am gasit in cele din urma procedura si acolo dar am gasit si un filmulet pe youtube, mult mai usor de urmat :)

Modificat de Nik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este descrisa pe wiki.ross-tech.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut adapatarea telecomenzii prin interfata vag-com, dar descuierea tot nu functioneaza . Inclusiv in timpul adaptarii, cand am confirmat telecomanda ,a functionat dupa mai multe incercari cand am si primit confirmarea semnalizatoarelor.

Aveti idee care ar fi urmatorul pas catre rezolvare? Poate influenta caldura 'range-ul' de la care functioneaza , pentru ca atunci cand sunt in jur de 20-25 de grade functioneaza mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca cu o alta telecomanda.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara am adaptat si cea de-a doua cheie si ambele functioneaza aproximativ la fel de... prost insa de dimineata a mers si de la 2-3 m de masina, a functionat chiar si roll-down, deci e clar ca descuierea e influentata si de temperatura :(. Am mai observat ca atunci cand nu se descuie usa din telecomanda si trebuie sa o deschid manual nici deschiderea geamurilor nu mai functioneaza din yala atunci cand tin butucul pe descuiere.

In procedura de adaptare (am folosit VAG908) este specificat ca in modulul 'Central Conv' -> adaptation > channel 002 - ar trebui sa afiseze numarul de telecomenzi stocate, insa la mine arata tot 1 chiar daca am readaptat 2 telecomenzi. Este normal? Din pacate nu mai am o alta telecomanda pe care sa o testez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, este normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut!

o problema as putea spune ca am si eu la o skoda octavia II an 2005 in sensul ca de ceva vreme imi scade raza de actiune a inchideri centralizate la ambele chei. momentam am ajuns la o raza de maxim 2-3 metri. mentionez ca nu am nici o eroare pe tester si am inlocuit bateriile la ambele chei (chei briceag originale ale masinii). in urma cu aproximativ 3 ani, fostul proprietar al masinii a avut probleme cu ambele chei care s-au deprogramat si a rezolvat atunci problema la reprezentanta.

intrebarea mea: care ar fi problema mea?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

solutia este inlocuirea telecomenzilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu incerci o readaptare a telecomenzilor ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

De ieri am observat ca nu mai merge deschiderea din telecomanda, la inchidere nu e nici o problema. Astazi am folosit cheia de rezerva iar telecomanda acesteia merge fara nici o problema, atat la inchidere cat si la deschidere.

Am incercat apoi sa fac o readaptare a telecomenzii cu probleme dupa descrierea gasita pe acest topic dar fara nici un efect.

Aveti idee ce s-a intamplat, sa fie de vina bateria din telecomanda sau este o alta cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa si cureti cu alc izopropilic butoanele cheii in cauza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si varianta asta si nu a mers.

Alte idei in care se poate remedia problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Problema la o Jetta 2006, 1.9 tdi.

Lucrurile stau asa: se inchide din telecomanda dar nu se deschide. Simptomul a aparut brusc. Si daca stai in masina, inchizi fie din cheie fie din buton aferent operatiunii.... masina nu se deschide nici din telecomanda si nici din butonul de pe usa. Daca se incearca deschiderea mecanica din comanda de pe usa opune rezistenta si nu vrea nicicum.

La scanarea cu Vag-ul nu apare nici o eroare pe nici o adresa.
O reinitializare a cheilor poate rezolva problema? Daca va rog sa ma ajutati si cu procedura de "reinvatare" a cheilor cu vagcom-ul, se poate? Dar inainte de orice, va rog sa-mi oferiti sugestii de rezolvare a problemei.

Multumesc

P.S.

Este masina unui prieten care nu este foarte familiarizat cu computerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. procedura e postata de multe ori - foloseste search

2. nu ajuta cu nimic sincronizarea telecomenzilor, avand in vedere ca nu lucreaza nici din interior - din buton

3. verificat calculatorul de usa - si confortul - foloseste output test.

 

spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ieri am observat ca nu mai merge deschiderea din telecomanda, la inchidere nu e nici o problema. Astazi am folosit cheia de rezerva iar telecomanda acesteia merge fara nici o problema, atat la inchidere cat si la deschidere.

Am incercat apoi sa fac o readaptare a telecomenzii cu probleme dupa descrierea gasita pe acest topic dar fara nici un efect.

Aveti idee ce s-a intamplat, sa fie de vina bateria din telecomanda sau este o alta cauza?

 intre timp am efectuat si o diagnoza si nu a aparut nici o eroare.

e posibil sa fie de vina bateria din cheie?

imi puteti spune ce model este, banuiesc ca se gaseste destul de usor de cumparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca si cu alta baterie - este CR2032 - altfel, incearca o resincronizare a telecomenzii - cu VCDS sau manuala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Resincronizare manuala am incercat si nu a mers.

O sa incerc cu obaterie noua si cu o resincronizare cu VCDS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect - altfel vedem ce apare in blocurile de masura.... daca vede sau nu, telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

cine imi poate spune cum pot coda masina (un golf 5) ca atunci cand se inchide automat dupa 15 km/ora si vreau sa deschid usa sa nu mai trag de doua ori de maner, sa trag odata sa se descuie usa si sa se deschida portiera (cum este la audi)

Modificat de drid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti altfel decat cum este acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o pot seta ca la audi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!