Jump to content

Problema inchidere / deschidere centralizata - Golf 5 / Jetta


gordonFreeman
 Share

Postare recomandată

trebuie sa-i faci o diagnoza, sa vedem ce erori apar - in functie de asta, vedem ce solutii ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns, o sa ii fac o diagnoza cat mai repede posibil . Alarma este Viper 3901T achizitionata in 2008 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu iti merge sa inchizi/deschizi din telecomanda sau de la butonul de pe portiera soferului si singura posibilitate de inchidere/deschidere este mecanic (bagand cheia in broasca)...este foarte posibil sa ai un fir intrerup intre portiera si caroserie ( fir rosu-galben daca imi aduc aminte)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firul rosu-galben, este o alimentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca inchiderea centralizata functioneaza ,pune , cheia in contact,invarte cheia ca sa se aprinda beculetele la bord si actioneaza din cheie inchiderea centralizata(cu cheia in contact si contactul pus).Fa treaba asta si cu cheia de rezerva.De obicei,situatia asta apare cand schimbi acumulatorul la masina sau ai avut acumulatorul descarcat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor pentru raspunsuri , am gasit problema . Dupa ce am fost la service si era inchis am oprit la benzinarie sa alimentez . Surpriza , capacul de la rezervor nu se deschidea la actionarea butonului , cineva a incercat sa il deschida fortat , dar de dinafara nu se observa nimic. Senzorul face figuri si trimite informatii ca nu e inchis capacul . O sa inlocuiesc senzorul , ma bucur ca nu e ceva mai grav .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate actuatorul.... servomotorul... ca senzor nu ai la capacul de la rezervor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Ajutati-ma si pe mine intr-o problema :

De 1-2 zile nu mai pot deschide masina din telecomanda , de la distanta, decat de langa usa soferului si cred ca o ia cam din 7-8 incercari.

Am inlocuit bateria la telecomanda, la fel se comporta; am mai cumparat una, crezand ca prima a fost "obosita" deja - la fel.

Am resincronizat telecomanda cu VCDS-ul dar ...la fel.

 

Ce sa fie oare? Central convenience - pe duca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, telecomanda pe duca.... incerca sa sincronizezi o alta telecomanda compatibila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

 

nu, telecomanda pe duca.... incerca sa sincronizezi o alta telecomanda compatibila.

Ai avut dreptate Florin. Am cumparat si sincronizat o telecomanda noua si functioneaza si de la departare.  Merci !

 

Ai o naveta de bere de la mine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut imi spune si mie cineva unde se gaseste modulul comfort la golf 5, la passat e sub mocheta la golf 5 nu e la fel, va multumesc

Revin la intrebarea mai sus can gateway nu confort cer scuze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deasupra pedalei de acceleratie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
highlander004

Salutare tuturor. Am un golf 5 diesel, model 2004, bkd. Ma confrunt cu o problema. Mi s-a montat o alarma. Inainte de montare, totul ok. Dupa aceea, cand am vrut sa imi pun in portbagaj ce mai aveam...surpriza. Nu se mai deschidea. Am reusit si reusesc doar tinand apasat butonul din cheie timp in care actionez si deschizatoarea de pe hayon. Cel ce mi-a montat alarma, pt. ca a fost martor ca defectul a aparut in acea ora de montaj, mi-a deconectat tot ce facuse si le-a pus cum erau initial, pentru a incerca fara alarma. Nimic...defectul a ramas. Omul monteaza numai alarme de 15 ani...e chiar ok.  De aici, am facut urmatoarele: verificat switch hayon; verificat burduf fire hayon ( vizual ); verificat sigurante lateral stanga;  proba cu un alt modul cu relee - nu stiu ce modul este  ( de sub bord zona sofer ).  Am gasit in burduf usa stg. un fir verde rupt si alte cateva crapate. Cositorit si izolat firul verde. Izolate cele cateva cu izolatie crapata. In acest moment, alarma e deconectata, mai am si martorul de airbag aprins in bord si piuie cand pun contactul. Asta a aparut dupa ce am cositorit acel fir verde si am miscat coloana dintre usa stg. si stalp. Sambata cineva o sa-mi dea fata ext. de la usa stg. si o sa-mi refaca toata coloana. Pe maxidot vede hayonul cand e inchis si deschis. Eroarea de airbag nu se sterge cu vag ul...deci e treaba de fir, probabil tot la stalp. Modulul de alarma cat si interfata aceea programabila sunt situate in bord deasupra pedalierului. O mai fi si acolo un fir deranjat care are treaba cu hayonul ?  In rest: geamuri,lumini intrerior, etc, functioneaza. Fac apel la experienta voastra pentru a-mi da idei dupa ce refac coloana de la usa, ce sa mai fac in caz ca defectul de hayon o sa se mentina. Multumesc anticipat tuturor care imi vor da idei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

sub bord in stanga - ai centrala electrica.

 

modulul confort este in spatele tropedoului.

 

problema cu airbag-ul apare, cel mai probabil de la senzorul de impact din usa - verificati cablajul.

 

mai departe, cu VCDS-ul trebuie verificat in blocurile de masura de pe 46-convenienta, ca sa incerci sa vezi unde e buba. Trebuie verificat si cablajul pana in modulul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

highlander004

Ceea ce spui ca e centrala electrica sigur nu e. Fac referire la un modul ( ca o cutie neagra ) cu ceva relee pe el care este situat in cumva in dreptul blocului de lumini. Acela a fost scos si inlocuit doar pentru a se vedea daca e de acolo. Dar am retinut ce mai trebuie verificat. Temerea mea era sa nu fie din modulul de confort de care am tot auzit si care mi-ai spus ca e in spatele la torpedo. Acolo nu s-a ajuns. Sambata sper sa se remedieze. Voi posta aici dupa aceea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E centrala electrica. Doar ca trebuia sa postezi in aria dedicata de G%. Citind postul tau eram sa postez ca nu are centrala electrica fiind in aria de b5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

 

in stanga bordului, mai jos - nu ai altceva.... ca doar avem ceva experienta, zic eu....

 

am atasat o poza cu o centrala electrica, spre exemplificare.

 

altceva daca ai acolo, inseamna ca e ceva pus....dar ma indoiesc.... oricum, daca omul se pricepe, sigur te va rezolva rapid.

 

Numai bine !

post-30007-0-98053800-1400220378_thumb.j

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

highlander004

 

 Nu as vrea sa dau iar 1 mil jum pe switch si sa fie de la computer, sau sa dau cateva milioane pe computer iar problema sa fie din alta parte.. Multumesc

 

Un switch nou, original, costa pana in 60 lei.... verificati asa cum ti-a zis si bundy.

 

Ceea ce spui ca e centrala electrica sigur nu e. Fac referire la un modul ( ca o cutie neagra ) cu ceva relee pe el care este situat in cumva in dreptul blocului de lumini. Acela a fost scos si inlocuit doar pentru a se vedea daca e de acolo. Dar am retinut ce mai trebuie verificat. Temerea mea era sa nu fie din modulul de confort de care am tot auzit si care mi-ai spus ca e in spatele la torpedo. Acolo nu s-a ajuns. Sambata sper sa se remedieze. Voi posta aici dupa aceea.

 

in stanga bordului, mai jos - nu ai altceva.... ca doar avem ceva experienta, zic eu....

 

am atasat o poza cu o centrala electrica, spre exemplificare.

 

altceva daca ai acolo, inseamna ca e ceva pus....dar ma indoiesc.... oricum, daca omul se pricepe, sigur te va rezolva rapid.

 

Numai bine !

 

Florin, DA, ala e modulul pe care mi l-a scos, mersesem in parcare la un alt tip care se cunostea cu electricianul, era trecut de 12 noaptea; l-a desfacut din locul lui, i-a scos releele, a pus altul montand pe el releele, dupa care am reincercat sa deschidem hayonul. Nu a mers, si cred ca a facut operatiunea inversa. Stau si ma intreb de ce a trebuit sa mergem la acel tip si sa facem asta din titulescu in crangasi in parcare.... ca nu centrala electrica deschide hayonul. Sunt in ceata :( Nu cumva mi-a inlocuit centrala ? Ca eu nu vedeam ce face, fiind zona acoperita de spatele acelui amic al electricianului care ii propusese sa facem acea incercare. Cuvantul era ceva de genul "bornet". Stii... tot tipul ala ( care lucreaza la dezmembrari, amic cu electricianul si care se oferise sa-l ajute atunci  fiind in trecere) mi-a tras de burduful de la usa si mi-a rupt clema de prindere in stalp. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

highlander004

S-a rezolvat. Era din VAG.  Cica Dball ul care-mi fusese montat, modifica nu stiu ce setare si vedea hayonul cu 2 motorase in loc de unul, dand conflict. Unul de descuiere si unul de ridicare. Eu neavand de ridicare. Cine stie sa umble cu VAG un cred ca intelege mai bine...eu redau ce mi s-a spus. Cu ocazia asta am revizuit si firele din burduf la hayon, respectiv la portiera sofer.

Deci, cine monteaza o alarma si ramane subit cu hayonul mort...sa nu mai piarda timpul si sa mearga la cineva priceput pe VAG.

Multumesc pentru ajutor celor care au incercat sa gasesca solutii.

Bafta tuturor !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da - bordnetz = centrala electrica.

 

bine ca ai rezolvat-o.... sambata am avut si eu o Octavia 2, la care db all-ul nu mai lucra cum trebuie... nu deschidea portbagajul... plus ca au umblat cu VCDS-ul prin ea si era setat aurea.... i-am refacut setarile pe 46-convenienta si si-a revenit. Db all-ul tot nu lucra cum trebuie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

highlander004

Deci... se pare ca problema este destul de raspandita. Eu am inteles ca acel Dball modifica setarea in confort. Practic, masina inainte de a i se monta dball ul era ok, dupa aceea, nu. Gandul ne-a dus imediat ca am deranjat firele din instalatie.

In acel Dball initial i se insereaza un cod de compatibilitate (comunicare) intre alarma si masina, nu ? Eu am ajuns la un tip care e programator, omul profeseaza chiar la o firma care se ocupa cu alarme, si a facut nu stiu ce modificari in ceea ce inserezi in Dball...pentru ca altfel, degeaba era reparat din VAG... ca la reconectarea Dball ului, problema reaparea. Iar net ul nu fusese suficient de ok pt. inserarea acelui cod in functie de marca si anul masinii. Repari cu VAG ul, defectezi cu dball ul. Dupa aceea, tot el a modificat din VAG ceea ce trebuia modificat, astfel incat in final, am plecat bucuros ca in sfarsit dupa o saptamana de stres, s-a rezolvat.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am citit cu mare interes acest subiect deoarece ma confrunt si eu cu problema inchiderii portierelor din telecomanda. La inceput, a aparut problema la usa din dreapta fata , care nu se mai incuia. Intre timp problema s-a extins si la portiera soferului si la cea din dreapta spate care nu se mai incuie / descuie din telecomanda.

Am incercat sa dau jos fata exterioara a portierei dar dupa ce am desfacut toate suruburile ce tin aceasta fata si cele 2 suruburi de la yala, fata de portiera nu se desprindea. Am omis un surub de la maner ? Daca da, unde se afla pentru ca nu am vazut absolut nimic.

As fi totusi interesat sa merg la cineva care a mai remediat astfel de probleme in Iasi.

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia legatura cu userul MasinaPoporului.Mai ai un surub ascuns sub manerul exterior. dupa ce ai sco butucul trage de manerul exterior spre gaura butucului si apoi scoate-l, vei vedea acolo un surub mic cu torx de 20

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!