Jump to content

Problema inchidere / deschidere centralizata - Golf 5 / Jetta


gordonFreeman
 Share

Postare recomandată

Verifica daca iti vine curent in usa,pana la mufa sau in apropiere,nu stiu cum ai verificat firele din manson dar atentie ca eu am patit sa am fir intrerupt in izolatia lui , deci nu se vedea nimic neinregula cu firul,in schimb era intrerupt in izolatia lui (nu-mi explic cum) si o diagnoza , cum zice Florin e edificatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.sunt nou pe aici.am și eu o mica problema cu adaptarea unei alarme la inchiderea centralizata a unui golf4 (an 2000 fără geamuri electrice sau oglinzi ), am legat din mufa din stâlpul stânga fata de langa pedale 2 fire pt închis și deschis : galben/albastru și galben/verde.Nu știu dacă sunt legate bine,însă masina se închide și deschide la comenzi,însă nu știu de unde sa leg firul care duce la uși pentru a se vedea când e deschisa/închisă. Care este firul.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.am și eu o mica problema.nu știu unde vine legat firul de la alarma ( cel care vede usile deschise în momentul armarii/dezarmarii) la inchiderea masinii și ce culoare are,poziția lui în mufa care este.aștept răspuns. Menționez ca am un golf4 variant fără geamuri sau oglinzi electrice,doar inchidere centralizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

buna, am un golf 5

de ceva vreme atunci cand deschid usile din telecomanda se deschid doar usile din fata , cele dim spate nu... dar daca apas inca odata sau de 2 ori pe deschis, se deschid si alea pana la urma. Stie cineva care ar putea fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, cateodata se deschid toate cateofata doar usile fata... cum are ea chef

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta inseamna ca ai probleme cu motorasele din broastele usilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal all, ca sa nu deschid topic doar ptr o intrebare, rog intelegere. Am cautat pe forum (cu functia SEARCH) si pe Google despre cablajul dintre usa si caroserie si nu am gasit mai nimic. Una dintre "bubele" masinilor ca cea din semnatura mea este imbatranirea cablurilor dintre portiera si habitaclu ptr ca acele cabluri sunt MADE IN ROMANIA executate la mine in oras, adica in Ploiesti, lucru romanesc prost. Intrebarea este: exista chit de reparatie al acestor fire sau se inlocuieste tot cablul ?? Am luat codul de pe cablu dar nu am reusit sa gasesc acest cod pe site-urile de piese auto romanesti. Codul este 1K0971120AN . 

Orice sugestie, parere, critica, etc, este binevenita. Multumesc anticipat !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, doar cablajul complet.

 

stai linistit, aceelasi lucru se intampla si la Audi A4 B6 - modelul dupa 2001... si la altele - deci, nu faptul ca sunt fabricate la noi, este problema.

 

altfel refaci cablajul - sertizezi pini, refaci legaturile, prelungesti pana in usa, sa nu ai fire inadite in mansonul de cauciuc, unde flexeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin, ms ptr raspuns. Recomanzi vreun tip de sarma speciala (vreun site) ptr a nu mai avea probleme in urmatorii 6-8 ani ?? Cu sertizatul cred ca e mai greu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAblaj de la tme.eu, au cablu FLRY pentru auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms Al Bundy ptr rasp. M-am uitat pe site, ptr mine nu e chiar asa usor sa aleg cablurile FLRY ptr ca sunt de mai multe feluri si sunt necunoscator pe acest domeniu: miezuri, sectiuni fir, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi in usa ai de 2.5 pentru alimentare si masa, 1.5 pentru boxe si de 0.5 pentru celelalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms Al Bundy, deci cablu FLRY , de 2.5 pentru alimentare si masa, de 1.5 pentru boxe si de 0.5 pentru celelalte. Ms si o zi buna !!! 

Modificat de rata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am o problema la inchiderea centralizata si anume: din telecomanda se incuie si usile spate doar daca apas de mai multe ori, in schimb daca le incui din interior se incuie toate patru. Din cheie face la fel ca la telecomanda.

Am desfacut motorasul de la usa din dreapta spate si e in regula, am desfacut si modulul(nu cel de pe usa) si i-am refacut lipiturile.

Ce sa-i mai fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,Am o problema cu inchiderea la portbagaj la Vw Jetta din 2006...am incercat sa-i dau ceva palme in panoul din spate al capotei unde e motorasul si functioneaza...dar dupa aia iar se aprinde becul in bord...Stie cineva ceva mai multe decat mine? Va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,Am o problema cu inchiderea la portbagaj la Vw Jetta din 2006...am incercat sa-i dau ceva palme in panoul din spate al capotei unde e motorasul si functioneaza...dar dupa aia iar se aprinde becul in bord...Stie cineva ceva mai multe decat mine? Va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care bec ? Oricum, la tine motorasul e in yala portbagaj...desfa si vezi ce se intampla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o completare: am pus aparatul de masura pe pinii motorasului de actionare a inchiderii si nu da tensiune deloc pe "incuiat" decat dupa cateva incercari.

Diagnoza nu da nici o eroare pe modulul confort.

Modificat de Gabisor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un martor care arata forma masinii cu portbagajul ridicat.

Am inteles...deci trebuie schimbat motorasul de deschidere din portbagaj....va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o completare: am pus aparatul de masura pe pinii motorasului de actionare a inchiderii si nu da tensiune deloc pe "incuiat" decat dupa cateva incercari.

Diagnoza nu da nici o eroare pe modulul confort.

 

ca sa il scoatem din ecuatie, alimenteaza motorasul de la yala pe direct si vezi daca lucreaza corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am alimentat si functioneaza. E ciudat totusi ca nu merg ambele portiere spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi codat incorect modulul de confort ?

Posteaza un autoscan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am alimentat si functioneaza. E ciudat totusi ca nu merg ambele portiere spate.

 

nu merge niciuna ?... ori amandoua defecte sau codat aiurea - asa cum ti-a scris si bundy - daca asa ai cumparat masina.... daca au mers, atunci e prima varianta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!