Jump to content

Problema inchidere / deschidere centralizata - Golf 5 / Jetta


gordonFreeman
 Share

Postare recomandată

daca bateria este ok, atunci fa o resincronizare a telecomenzii, cu ajutorul VCDS-ului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am urmatoarea problema, in momentul cand inchid din telecomanda se inchid toate usile mai putin usa stanga dreapta fata. La diagnoza apare o problema dar la usa dreapta fata, doar ca usa respectiva nu are nicio problema aparent. E posibil ca problema respectiva de la usa din fata sa o cauzeze pe cea din spate? nu stiu cum sunt legate usile, individual sau in serie pe fiecare parte, respectivul unde am verificat nu avea cunostinte tehnice despre yale sa o poata desface.

Ce e dubios este ca usa la un moment se inchide in diferite moduri, niciodata la fel, adica daca azi reusesc intr-un fel, data viitoare tre sa descopar alta modalitate de moment.

-deschid usa din spate si actionez sistemul de deschidere, trag 1 data sau de 2 ori, apoi inchid usa si apas pe buton in telcomanda, se inchide

-inchid din telecomanda in timp ce usa din spate o tin larg deschisa, apoi inchid usa si ramane inchisa

-cand nu se inchide, pun contactul de cate ori, apas pe butonu de inchidere de pe usa, apoi cobor si cand actionez telecomanda, se inchide corect.

Sunt din Galati, daca ma poate indruma cineva care o pers care stie sa rezolve astfel de probleme ar fi minunat.

Multam! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin, reformuleaza un pic ca m-ai pierdut pe la inceput....

mai putin usa stanga dreapta fata. La diagnoza apare o problema dar la usa dreapta fata, doar ca usa respectiva nu are nicio problema aparent. E posibil ca problema respectiva de la usa din fata sa o cauzeze pe cea din spate

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce deduc eu, este o usa cu probleme dar nu a formulat corect. Trebuie data yala jos si revizuita complet( curatat actuatori, schimbare switc, refacut lipituri)si se remediaza. In aria "prestari servicii" gasesti colegi din galati care te pot ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil, doar ca nu stim la care sa ii zicem sa umble.....:banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Mie nu mi se mai deschid usile decat daca sunt foarte aproape de masina (max. 2m). Am schimbat si baterille in ambele chei cu Varta dar nici o imbunatatire. Am facut si scanare si nu am nici o eroare. Unde sa mai caut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adapteaza o alta telecomanda pe masina ta. daca mrge, atunci ambele telecomenzi ale tale sunt defecte, daca nu merge, atunci modulul de confort este cu probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze, am fost ocupat zilele astea si nu am mai avut timp sa verific forumul.

O sa incerc sa reforumlez.

La o testare de rutina (la fiecare revizie fac si o testare de rutina) a reiesit ca este o problema la usa dreapta fata. Problema pare sa fie doar pe hartie pt ca in realitate usa respectiva lucreaza corect. In schimb eu am probleme fizic cu cea din spate, tot pe dreapta, desi pe tester nu apare nimic la usa respectiva. 

Intrebarea, nelamurirea mea era de ce pe tester arata eroare la o usa care functioneaza corect si nu arata nimic la o usa care nu functioneaza? Ma gandeam ca usile sunt sunt legate in centrala in serie ori ceva de genul. La inchiderea centralizata ma refer cand zic de "legate in centrala" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posteaza exact eroarea care iti apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Am si eu o nelamurire legat de inchidere. Nu am fost atent pana acum la acest aspect dar azi l am observat. Desi stiu ca am inchis geamurile, un vecin m a chemat din nou afara ca aveam geamul dreapta fata deschis, ciudat. L am inchis din nou din  telecomanda si am observat ca se aprinde acea cheie galbena a butonului de blocare usi de pe usa soferului si ramane aprinsa ceea ce par ciudat si parca pana acum nu era asa. Asa se aprinde si se stinge dupa o anume perioada sau sunt probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa ramana aprins.Posibil o problema a modulului confort sau calc usa.Fa o diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as merge mai repede pe varianta unei probleme pe usa respectiva - calculator usa.

Mihai - scoate borna pentru cateva minute si vezi daca tot asa face, dupa aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema s a rezolvat. Nu a iesit nimic nici la diagnoza nici cu borna scoasa. Aveam bifat (central locking without safe function) de cand mi au stricat mecanicii fundului geamurile si au umblat pe acolo. 

Multumesc pentru raspuns spido si florin ca altfel o lasam asa cu gandu ca asa era dar n am observat eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Am si eu urmatoarele probleme.

1. Deschid masina din telecomanda, se deschid toate portierele, mai putin portbagajul. Am constatat ca trebuie sa deschid efectiv portiera stanga-spate ca sa pot actiona butonul de deschidere de la portbagaj.

2. Deschid masina din telecomanda, intru in masina, iar dupa cateva secunde, se inchid toate usile ca si cum as fi inchid din telecomanda. Si aici am constatat ca portiera stanga-spate are efect. Daca deschid masina si deschid efectiv portiera stanga-spate si o inchid inapoi, nu se mai inchide singura masina.

A mai patit cineva asa ceva?

Model masina VW Jetta, an 2008

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil să nu îți meargă switch ul de la ușă șoferului, de aceea se închide singura. Verifica acest aspect - se poate schimba switch-ul, repara Yala, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau probleme cu unul din motorasele din yala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se incuie singura in cateva secunde de la descuiere/deschidere usa - nu este de la motoras, este de la switch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Al Bundy said:

Sau probleme cu unul din motorasele din yala.

Asta ca raspuns la punctul 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspunsuri.

O sa merg la o verificare si revin cu informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua,

Va rog sa imi dati o parere legat de problema mea:

Nu se mai incuie usa dreapta fata nici din telecomanda nici din butucul usii sofer, am verificat sigurantele, firele din mansonul de cauciuc de pe stalp, geamul electric merge, lampa de pe usa se aprinde, pe display-ul din bord imi arata normal cand e inchisa si deschisa usa. Nu stiu ce sa mai verific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broasca defecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Am si eu o problema cu inchiderea masinii din cheie.Nu mai functioneaza. Am incercat sa adaptez si alte chei cu acelasi cod insa fara succes. Ultima solutie este sa schimb modulul de confort. Al meu are codul 1K0 959 433 J , daca montez unul cu alt cod apar probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai erori pe modul? La inlocuire trebuie facuta invatarea cheilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am nicio eroare pe modul, asta nu inteleg de ce nu merge inchiderea si nici adaptarea cheilor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sinctonizarea asa:

    If locked, open the car using the drivers door lock.
    Press the remote control unlock button.
    Put the key in the ignition lock and switch on ignition.
    Switch off ignition and pull the key out of the ignition lock.
    Press the remote control lock or unlock button.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!