Jump to content
cascadoru

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit

Recommended Posts

RUDY300BITDI

Sal.,

@gogobelo 

Vad ca ai posibilitatea de a face rost de schema electrica din ELSA (sau ce program o fi ala) .

Ma poti ajuta si pe mine cu o informatie legata de conectarea trimurilor cu AMBIENTAL LIGHT de pe bord la centrala electrica (sau unde trebuie ele conectate) ?

Vreau sa trec la al meu B8 de la AMBIENTAL LIGHT 1 (doar cele de pe usi) la AMBIENTAL LIGHT + (adica usi + bord) si sunt intr-o mare dilema caci nu situ cum si unde sa leg trimurile din bord ! 

Multumesc anticipat !

gogobelo

https://vwts.ru/vw/b8/vw-passat-b8-wiring-diagrams-eng.pdf

gogobelo

Salut.Stie cineva cum scot tabloul de siguranțe pentru a pune un conductor la o siguranța pentru cârlig.din ce am observat sunt multe module și nu vreau sa fac vre o prostie.

Multumesc!

~Aurelian~

Am gasit trimuri bord + usi cu lumina ambientala.

1. Le pot alimenta de la 12 v sau trebuie mai putin?

2. Pe usile din spate nu sunt calculatoare in usi, trebuie trase fire separat?

spido

12v Ptr bord poti lua de la consola cu butoane de linga schimbator sau chiar din comutatorul de lumini.In usi fata-de la iluminatul butoanelor de deschis geamurile.Ptr spate-trebuie trase daca nu ai. Gri-e plus Maro-masa.

~Aurelian~

Am inteles. Mersi mult.

mihai p

Din ce stiu eu, trimurile de bord cu lumina, sunt cele RGB, cu 10 nuante de culoare, parca. Daca alimentezi de la consoloa, de la butoane, nu vei putea sa schimbi nuantele. Sincer, nu stiu exact ce culoare se vor aprinde.

Spor !

~Aurelian~

Pe mine ma intereseaza sa fie albe. Pentru a le face  ca pe original probabil ca trebuie mai multe schimbate, nu doar trimurile. Banda RGB isi schimba culoarea in functie de cum o alimentezi. Maine o sa am trimurile si voi vedea. 

Edited by ~Aurelian~

RUDY300BITDI

Trimurile din BORD se leaga la CENTRALA ELECTRICA, dar nu stiu nici eu de unde !!!

Cele de pe usile fata se leaga chiar in usi !!!

Alea de la usile spate NU STIU !!! 

mihai p

Cele din spate se leaga in calculatoarele usilor spate. Masinile care nu au venit din fabrica cu lumini pe usile sin spate nu au calculatoare.

RUDY300BITDI

@mihai p

Ai idee unde anume se leaga la centrala electrica trimurile pentru lumina ambientala ???

Eu stiu ca in centrala dar nu stiu la care mufa s care pini !!!

spido

Alea-s la B8...cele Rgb.Au alimentare,masa si conexiune Lin din centrala. La B6/7 am scris mai sus.

mihai p

@RUDY300BITDI nu cunosc unde se leaga, poate ne ajuta un coleg binevoitor. Am si eu un set de trimuri RGB si ma uit la ele :)  

vagretrofit

spor la mesterit

poze la sf. cu rezultatul

interior.xps

RUDY300BITDI

Pentru cei ce doresc upgrade la AMBIENTAL LIGT 1 / QQ8 (doar cele albe de pe usi) la AMBIENTAL LIGHT 2 / QQ9 (cel RGB in toata masina) va trebui sa cumparati si sa inlocuiti modulele led din trimurile de la usi !!!

Modulul arata asa :

1010726936_3G0927103GMODULLED-1.jpg.e0ddfe0d95c7dc9bde926147614be952.jpg

Daca se pot scoate cele albe din trim va voi anunta cat de curand deoarece modulele led de la trimurile din bord sunt LIPITE !!!

Si bineinteles refacuta instalatia electrica din usa pentru a putea conecta cablul de LIN .

Cele albe NU AU asa ceva !!!

• Upvote 1

IRONICK
On 8/9/2019 at 10:30 AM, danieldb said:

Salutare.

O mica modificare a partii superioare portbagaj 

Insonorizare si acoperire partea inestetica.

20190807_203928_compress31.jpg

Nice, ai folosit materialul fabricantului sau ai pus tu altul?

danieldb

Materialul este cumparat de pe un site dedicat insonorizare si sunet auto se numeste CTK  Elastic 6mm

• Upvote 1

IRONICK

Te-am intrebat de material pentru ca in zona aia deja exista material bituminos din fabrica pe tablier si mai era necesar unul absorbant gen pasla/mocheta. Tu ai pus unul de tip izolant.

Insonorizarea se face cu mai multe materiale in format sandwich pentru efecte maxime. Iar fiecare material are rolul lui intr-o anumita zona.

Edited by IRONICK

danieldb
21 minutes ago, IRONICK said:

Te-am intrebat de material pentru ca in zona aia deja exista material bituminos din fabrica pe tablier si mai era necesar unul absorbant gen pasla/mocheta. Tu ai pus unul de tip izolant.

Exact izolant am vrut sa acopere acele gauri si tot ce tine de estetica.Cele gen pasla trebuie sa detina un adeziv foarte bun.

Urmeaza usile si fetele de usi ,doar daca cei de la garantie imi permit acest aspect. 

IRONICK

Eu ma refeream la izolant pentru frecventele, nu neaparat pentru gauri. Dar este ok, atat timp face ce iti doresti tu.

IRONICK

Ca idee, atunci cand pasla nu are adeziv, foarte bun este adezivul la spray.

CHIRITA SERGIU

Salutare ! Vreau sa schimb ceasurile normale (la Passat B8 2.0 TDI 150 HP ) cu unele AID. Am achizitionat ceasurile. Ma intereseaza daca cineva a facut aceasta operatiune si ma poate ajuta cu montaj si codare ! Multumesc !

F l o r i n

Da, s-a făcut și se poate face. Ce cod au ceasurile cumpărate? 

RUDY300BITDI

@CHIRITA SERGIU

De unde provin ceasurile (dezmembrari sau sunt noi) ??

Ce an de fabricatie are masina si ce an au ceasurile ??

Mai multe informatii poti citi aici :

Ai grija ca daca ceasurile provin de pe o masina data furata ti le blocheaza la scoaterea Component Protection si e posibil sa-i blocheze si contul GEKO celui care face codarea ON-LINE !!!

Spor la treaba !!!

dbk
8 hours ago, F l o r i n said:

Da, s-a făcut și se poate face. Ce cod au ceasurile cumpărate? 

Se pot sincroniza cu kilometrii actuali ai masinii? Sau dupa montaj ramane numarul de kilometrii stocati in ceasurile AID?