Jump to content

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit


cascadoru
 Share

Postare recomandată

Bravo! Eu am DM și Android Auto, hartile DM întotdeauna la ultima versiune.

Pt navi folosesc majoritar Waze, datorită informațiilor de trafic. Deci Android Auto / Car Play mi se par opțiuni excelente pt navi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Proaspat ajuns in familie, un Passat B8 din 2015. Masina are multiple dotari, insa ce nu am observat este faptul ca nu are oglinzi rabatabile ?.

Cat de costisitor este un retrofit pentru asa ceva si ce presupune? Sau este un coleg care se ocupa cu asa ceva?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinzi complete cu rabatare,cablaje si trebuie verificat daca modulele usilor suporta rabatare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am achizitonat un interior din piele pentru passat b8.Ma poate ajuta si pe mine cineva cu informatii legate de incalzirea scaune spate , mai exact de unde se trage instalatia electrica, eventual o schema a acesteia. Mentionez ca atat bancheta cat si spatarul au mufe pentru incalzire si am si panoul de comenzi de pe cotiera cu butoanele aferente. Multumesc mult si astept cu interes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. A facut cineva retrofit  la camera marsarier? Am cumpărat camera si as vrea sa stiu care sunt pasii de a da jos polița de la portbagaj si daca exista posibilitatea ca masina sa aiba deja cablurile trase, passat b8 berlina conformisme. Multumesc

 

Si o alta intrebare, cum se dau jos farurile? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are niciun cablu tras, trebuie sa tragi tu. Se poate monta camera. 

Totuși, întrebările tale sunt cam.. Generice. Trebuie sa cauți și postezi/creezi topic-uri dedicate. 

Farurile = jos bara... După care se demontează farurile. După care va urma întrebarea legata de bara..... Ai șuruburi torx pe la cotraaripi, sus masca și sub masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

pentru upgrade la buton cu folding oglizi la un passat B8 cu controlere care sustin folding mirrors (am si lumini ambientale interior, mirror down),

mai trebuie tras vreun cablu ceva de la  buton (asta actual nu are folding) ?

daca da, unde se leaga celalat capat ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar oglinzile sunt rabatabile electric?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma batea gandul sa fac un upgrade de la stopurile normale de confortline la cele de highline.Are cineva idee daca in afara de stopuri mai este necesar si alte mosificari/piese ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, cascadoru said:

pentru upgrade la buton cu folding oglizi la un passat B8 cu controlere care sustin folding mirrors (am si lumini ambientale interior, mirror down),

mai trebuie tras vreun cablu ceva de la  buton (asta actual nu are folding) ?

daca da, unde se leaga celalat capat ?

Multumesc

Nu trebuie trase fire. Dar.. Trebuie verificat dacă calc au pinii aferenți. Eu la un Golf 7 2018, am făcut retrofit la oglinzi pliabile electric... Calc usa pasager suporta pliere, avea pinii, cel de la șofer, nu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spido - n am verificat daca am oglinzi rabatabile dar nu cred ca punea VW asa ceva si buton fara comanda de "folding".

Florin - multumesc frumos pentru atentionare - la asta nu m-am gandit .... cel de la pasager stiu ca sustine si functia de folding 

poti cumva sa ti dai seama din scanarea asta daca ambele calculatoare usi fata suporta "folding mirrors" ?

multumesc:

atasez scanare:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Address 42: Door Elect, Driver (J386)       Labels: 5QX-959-X93-42.clb
   Part No SW: 5Q0 959 593 D    HW: 5Q0 959 593 B
   Component: TSG FS        020 0028  
   Serial number: 03071403110484
   Coding: 003F0B208000028000001000
   Shop #: WSC 00015 115 08193
   ASAM Dataset: EV_DCUDriveSideEWMAXKLO 006003
   ROD: EV_DCUDriveSideEWMAXCONT.rod
   VCID: 42813BE1D5262552EA-8016

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Address 52: Door Elect, Pass. (J387)       Labels: 5QX-959-X92-52.clb
   Part No SW: 5Q0 959 592 D    HW: 5Q0 959 592 B
   Component: TSG BFS       020 0028  
   Serial number: 06081406071137
   Coding: 003F01208000028000001000
   Shop #: WSC 00015 115 08193
   ASAM Dataset: EV_DCUPasseSideEWMAXKLO 006003
   ROD: EV_DCUPasseSideEWMAXCONT.rod
   VCID: 418334EDD0203E4AF3-8014

Pe undeva pe net parca vazusem la un momenta dat ca, codurile astea erau recomandate pentru retrofit la folding dar nu mai gasesc unde.

multumesc pentru info.

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinzi fara rabatare+buton fara folding? Da,asa vin daca nu e selectata optiunea oglinzi rabatabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, cascadoru said:

n am verificat daca am oglinzi rabatabile dar nu cred ca punea VW asa ceva si buton fara comanda de "folding".

Florin - multumesc frumos pentru atentionare - la asta nu m-am gandit .... cel de la pasager stiu ca sustine si functia de folding 

Garantat nu ai oglinzi cu pliere.. Dar fără buton... Necesar =oglinzile, buton și calculatoare - de verificat. În funcție de anul de fabricație al mașinii... O sa fie mai ușor de codat sau mai complicat. Dacă e mai veche de 2018,e mai ușor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta spuneam si io.

am postat scan cu calculatoarele mele, are cineva idee daca pot face FOLDING ? ca pe un site sunt date ca varianta de upgrade la folding astea cu "B" in coada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Cine ma poate ajuta cu pasii de a face retrofit pentru Camera de marsarier. Am camera highline si cablajul, dar nu stiu cum sa fac conectică la cabluri. Multumesc

Modificat de Madutzu25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Cine ma poate ajuta. Detin Passat 2016 cu media Discover Pro. As dori sa schimb monitorul, sa montez monitor model 2018 de 9,2 inch. Este posibil asa schimbare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca cel mai bine este sa iei legatura cu colegul Al Bundy.

In principiu s-au mai schimbat unitati multimedia, iti trebuie si o rama adaptatoare, insa cel mai bine ii scrii pe PM lui Al Bundy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa ma ajute cineva cu un sfat?

am luat o interfata android ptr Discover Media si am o nedumerire;

-cablul de alimentare pe langa mufa de alimentare interfata are si o alta mufa de tip Jack ... si nu stiu unde sa o leg

mi ar prinde bine o povata... multumesc!

Mufele pentru camere le am izolat ca nu mi trebuie.

intf cable 1.jpg

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la care ai cumpărat-o, nu ți-au dat o diagramă, pt conexiuni.... O schema... Nimic? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, din pacate, doar ceva poze in care nu se vede firul ala.

mie mi se pare a fi cablu de AUX dar eu n am AUX altundeva in afara de cotiera si n ajunge acolo.

Poate ca nu trebuie legat  :)

 

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O interfata de genul asta am si eu la BMW... iar functionarea se face prin AUX. Nu stiu daca si la VW este acelasi principiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chinezul cica si da si nu.

aux am au dar este in cotiera si cablul ala e prea scurt sa ajunga acolo.

ca sa fiu sigur, o sa caut un prelungitor si o sa l duc cumva acolo.

Merci.

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca nu asa ar trebui sa faci. Cauta iesirea din navigatie pentru AUX si acolo conecteaza cablul (daca o poti identifica).

Eu am tot in cotira AUX, dar nu am bagat firul direct acolo. Am facut conexiunea in spatele navigatiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!