Jump to content

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit


cascadoru
 Share

Postare recomandată

Ce culoare cauti? Ai nevoie de rama exclusiv pentru 8”!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, D@ny said:

Ce culoare cauti?

am rezolvat pana la urma

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cascadoru: navigatia aia de unde este?... cat a costat? este plug&play?

Intreb pentru ca pare interesanta si nu m am hotarat la mine daca sa instalez kit ul ala pentru android sau s o schimb cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, cascadoru said:

am rezolvat pana la urma

Multumesc 

Pai zi-ne si noua ce si cum. :)

Poate mai sunt colegi interesati de chestia asta si i-ar ajuta aceste informatii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Pai n am mai scris ca nu am facut rost de cod piesa.

Am gasit un anunt pe Olx, am sunat, i am trimis poza cu ecranul si mi a dat rama :) 

N am probat o pentru  ca inca nu mi a ajuns ecranul.

in anuntul persoanei scria: "Rama Adaptoare Display 8 inch sau 9.2 inch Passat B8 3G".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, bun! Atunci poti sa lasi un cod cand ajunge sau, de ce nu, sa faci mai multe poze la montaj cu care sa poti face un DIY. Cred ca sunt destui care vor sa faca acest lucru si s-ar bucura sa gaseasca toate informatiile astea stranse undeva, nu aruncate undeva in zeci de pagini de alte discutii. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord . :) 

Sa vina ecranul, sa l montez si descriu actiunea aici pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cleme și atât, cum se scoteau pe vremuri casetofoanele la Passat b5, b55, etc - trebuie sa ai sculele de scos din cleme plus de plastic pt trimuri. Deconectare mufe și atât 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzați dacă am greșit topicul, parca pe aici se discuta de YouTube pe navigație... 

După multe încercări am reușit. Necesar un telefon Samsung cu carmode... 

Se instalează Rockscout de pe play e moca, și Full MirrorLink | Floating Apps for Auto (by LWi s.r.o.) care costă vreo 30ron...

Se găsește și aranjată, inițial asa am încercat și merge foarte bine dar cu ceva reclamă etc... 

Spre deosebire de alte variante care au fost pe aici, care mergeau când vroiau ele, mai mult nu, asta chiar funcționează...celelalte mergeau odată după care apărea Black screen peste când le accesai... Apăreau pentru 1 secunda și gata... 

LG mirror nu cred ca este necesar, l-am instalat dar nu l-am lansat deloc... Am mers numai cu Rockscout... 

Sper sa ajute... Pe lângă YouTube merg cam toate aplicațiile... Cam tot ce e instalat se pare ca merge... 

Am încercat cu S6, a mers, acum ma joc cu un Y4 parca... 

Au mers ok amândouă în varianta asta... Important sa treci peste prima faza sa instalezi carmode din Samsung store... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna tuturor (proaspat posesor de B8 si utilizator al acestui forum)

Am achizionat un B8 din 2015 care in anunt scria ca are Discover PRO GEN 2 , cea ce si are, si App connect . Problema este ca App connect nu exista in meniu si cand am sunat la VW (Timisoara) mi-au spus ca nu se poate activa. Din ce gasesc eu pe internet la Gen 2 este doar o problema de firmware asa ca am zis sa intreb aici.


Exemplu activare App Connect pe un Discover PRO (tot pe un Passat B8) care initial nu are icoana de App connect

Poza cu versiunea mea

version2.thumb.jpg.cfeddbc527f5037ac5cb0cabd55cf1cc.jpg

Ma poate ajuta cineva cu o informatie cum as putea (daca pot) sa activez AppConnect ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune și o poza cu eticheta de pe unitatea mmi, sa vedem ce producător este și dacă o putem activa. Nu o poți activa tu, se face, costa în jurul la 200 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n multumesc de reply

Stiu ca o sa sune rau dar chiar nu stiu cum as putea sa scot unitatea aia din torpedou. Din cate inteleg trebuie sa introduc 2 lamele in locatiile indicate sa pot extrage unitatea.

Pana reusesc sa  scot unitatea atasez o poza cu ea la locul ei (poate ajuta). IMG_1435.thumb.jpg.ca6a7872433ff6752a1fb0701fce1d08.jpg

Ieri le-am scris celor din Suedia care au pus video pe Youtoube (vezi mai sus) si mi-au raspuns ca se poate face activarea pentru unitatea mea Discover Pro dar ca trebuie sa inlocuiesc modulul usb din cotiera (informatia asta pare si in link-ul catre site-ul lor dar trebuie tradusa informatia cu G Translate)

 

Modificat de mlpn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau le confectioneaza cu foarfeca dintr un card nefolositor ?.

am facut eu 4 buc si s foarte ok.... de nevoie ca nu gaseam cand mi au trebuit.

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/17/2019 at 10:05 AM, mlpn said:

Am achizionat un B8 din 2015 care in anunt scria ca are Discover PRO GEN 2 , cea ce si are...

Sigur e Gen2? Si eu am un B8 din 10/2015 si are Gen 1... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin asa scrie pe cartea care e in bordul masini. As fi suprins sa fi primit cartea de la alta masina.

IMG_1436.thumb.jpg.c2ebb6951bb537ffb7c22762e7390c7d.jpg

Pe langa asta le-am scris celor din Suedia (vezi video mai sus + link catre site-ul lor) si le-am trimis poza cu part nr (vezi mai sus) si mi-au zis ca au verificat si se poate face. iti dai seama ca nu imi trimit unitatea in Suedia ?

Daca caut dupa part. nr. 3G0035021H pe google gasesc rezultate de MIB2. E adevarat ca de fiecare data nu are H in capat doar 3G0035021 ..habar n-am ce e H

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mlpn La vw trebuie înlocuit modulul usb dacă nu suporta iPhone. 

Daca dorești sa activam carplay și Android auto, ma contactezi și mai departe ne ocupam noi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut vreau sa activez lane assist la passat b8 și nu reușesc.Am camera sus in parbriz dar am orb asta din poza,ma ajută cineva?Multumesc 

20191019_134512.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/29/2019 at 1:10 PM, cascadoru said:

cu doua zile in urma am incheiat cu succes 2 retrofituri importante ptr mine;

1. interfata Android inseriata cu sistemul media original instalat deja

2. folding mirrors

cand o sa am timp (probabil  prin septembrie ) o sa fac doua topic-uri aici dar, pana atunci, daca este cineva "realmente interesat" poate sa 

ma contacteze pe whatsapp si i dau detalii.

zi cu spor... tuturor !

Salut , de unde ai luat interfata și cat ai dat pe ea ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/10/2019 at 8:47 PM, realman_ro said:

Buna seara tuturor. Asa cum am mentionat in trecut al meu passat asteapta 3 retrofit-uri: oglinzi rabatabile electric, camera marsarier si portbagaj electric. Mi-a trecut prin minte ideea referitoare la faptul ca, daca schimb oglinzile sa le schimb cu unele cu camera si astfel sa obtin camere 360 grade daca tot urmeaza camera de marsarier. Pentru camera din fata ce anume trebuie schimbat? Camerele laterale se afla asa dupa cum banuiesc in oglinzi? Se poate face acest retrofit.

Va multumesc

Atentie, daca iei camera pt marsarier si vrei pe urma sa pui camere pe oglinzi. Camera pt marsarier simpla nu este aceeiasi cu cea pt Area View (4 camere). Valabil si pentru cine are camera de marsarier si vrea sa puna Area View, trebuie schimbata camera.

Camera pt marsarier (R189 reversing camera) se conecteaza direct la unitatea Information Electronics J794 (aia din torpedou). Camera pt marsarier (R246 rear overhead view camera) care face parte di Area View se conecteaza la unitatea dedicata pt Area View (control unit for overhead view camera J928) cu un cablu RGYB (cablu video). Au conexiuni diferite.

Exista pe net kit de instalare pentru Area View, daca vrei camere pe oglinzi trebuie sa iei tot kitul, camera spate, fata si stanga, dreapta pentru oglinzi plus modulul de comanda J928 care are codul 5Q0 907 556 ( se monteaza sub scaunul pasagerului)

https://www.kufatec.com/en/volkswagen/vw-passat/passat-b8-3g/complete-set-area-view-for-vw-passat-b8-40900

https://it.aliexpress.com/item/32891587205.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.16a42e0ek2Fjvb

Pe aliexpress costa jumatate kitul, dar avantajul de pe Kufatec este ca ai si manual de instructiuni detaliat, cum sa demontezi, cum sa montezi, cum sa treci cablurile si cel mai important cum se codeaza, pentru anumite retrofitinguri au Dongle care conectat la mufa de diagnoza codeaza in automat. Eu oricum cand fac un retrofit iau cablurile de pe ali si piesele de pe ebay (dezmembrari) sa am garantia unei piese originale VW.

 @cascadoru nu trebuie schimbate oglinzile, se schimba doar partea inferioara a oglinzii pentru a putea monta camerele.

 

Modificat de OviVal
adaugat link
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zi mi si mie o sursa after market ptr partea de jos a oglinzii retrovizoare ext. cu camera ptr oglinzi altfel decat cu oglinda cu tot ... te rog..... ca oe original nu cred ca se pune problema sa gasesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!