Jump to content

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit


cascadoru
 Share

Postare recomandată

A schimbat cineva sezor ACC / front assst 160km/h cu cel de pana la 210km/h
Ce codari, modificari necesita pe langa senzor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in cautarea unui Passat sh din 2015 si am vazut la echiparea unor masini la care m-am uitat ACC varianta Low (majoritatea) si varianta High (putine). In functie de ce difera asta? Vad ca intrebarea de mai sus este legata de acest aspect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alt sistem radar, unul permite ca tempomatul adaptiv sa functioneze autonom pina la 160 km/h altul pina la 210.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am aflat si eu. Vreau sa stiu in functie de ce ai radar pana la 160/h sau pana la 210/h? Ce conditii trebuie indeplinite, tine de echipare, de motorizare, de altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Catalin M said:

Asta am aflat si eu. Vreau sa stiu in functie de ce ai radar pana la 160/h sau pana la 210/h? Ce conditii trebuie indeplinite, tine de echipare, de motorizare, de altceva?

In functie de senzorul acc , care este amplasat in bara in spatele emblemei. Am inteles ca tine de an , dupa 2017 au fost echipate cu cel 210. 

Sunt doua tipuri cel ce permite pana la 160km/h si cel care permite pana la 210km/h.

am inteles ca se poate schimba iar apoi trebuie calibrat la reprezentanta

Modificat de Manuel N.
Nu era nevoie de quote! Se sanctioneaza! Citeste regulamentul!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Pentru trecere la Discovery pro de la Discovery de ce este nevoie? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina la care am vazut ACC varianta High este un 2.0 TDI 190 cp Highline din 2015. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 9 ore, Catalin M a scris:

Asta am aflat si eu. Vreau sa stiu in functie de ce ai radar pana la 160/h sau pana la 210/h? Ce conditii trebuie indeplinite, tine de echipare, de motorizare, de altceva?

In functie de optionalul bifat la cumparare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sipos Attila

am o intrebare! Cum pot sa scap de scartaitul numit greieras in volan de sub claxon? Ati mai intalnit asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NitaCatalin

A instalat sau folosit cineva asta? 

Ma intereseaza pt ca interventia asupra masinii e minima si se pastreaza ecranul OEM

https://m.aliexpress.com/item/32894200573.html?pid=808_0000_0101&spm=a2g0n.search-amp.list.32894200573&aff_trace_key=&aff_platform=msite&m_page_id=3672amp-YpnXPjDsMPTtvcRMoGSCPA1558545813076

Multumesc

 

Modificat de NitaCatalin
Spelling
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da, se poate instala si functioneaza cum trebuie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Akaiu07, Unde i-ai gasit loc interfetei android, te rog? Unde ai bagat-o? Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In spatele ecranului

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa i montezi toate accesoriile cu care vine? (antena, usb, microfon...), sau doar cablurile de alimentare si LVDS, restul utilizandu le pe ale masinii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ai face schimbarea asta? Eu unul sunt foarte multumit de Discovery Pro.

Spre exemplu a meritat sa fac trecerea asta la Bmw (an 2007).. unde navigatia era depasita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raspunsul meu: am Discover media cu Mirror link neactivat dim fabrica.

sa l activez costa cca 200 Eur si raman cu mirror link asa ca, as prefera de banii astia sa am Android.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cascadoru

Da, folosesti toate accesoriile. Unitatea OEM rămâne pe poziție si va funcționa ca înainte. Carkitul, porturile usb sunt extra features pe care le poți folosi ca un bonus peste cele OEM. Scapi si de aiureala aia de video in motion OEM folosind partea multimedia de pe interfață 

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, DB86CLP said:

De ce ai face schimbarea asta? Eu unul sunt foarte multumit de Discovery Pro.

Spre exemplu a meritat sa fac trecerea asta la Bmw (an 2007).. unde navigatia era depasita.

Navigatia OEM este praf si pulbere pe partea de rutare! De curiozitate da-i ca destinație Thassos in Grecia să vezi ce aiureală de traseu iti generează. Compara traseul respectiv  cu cel facut pe un IGO sau waze!

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul. First/last warning!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot merge pe waze si cu navigatia originala (in cazul meu).

In cazul colegului @cascadoru inteleg si as merge pe varianta lui (android). 

Navigatia android are si destul de multe hibe ( mult mai multe in comparatie cu cea origunala), cel putin cea de pe Bmw (pe VW nu stiu cum e).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Sunt proaspat posesor de Passat B8 highline 2015 si am o neclaritate: masina are front assist insa nu are pilot automat. Pe volan in partea stanga sunt doar comenzile de volum +-.
Intrebarea e daca se poate face retrofit de ACC, daca e costisitor sau trebuie doar sa activez din soft + butoane pe volan.

Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/6/2019 at 12:05 PM, cascadoru said:

raspunsul meu: am Discover media cu Mirror link neactivat dim fabrica.

sa l activez costa cca 200 Eur si raman cu mirror link asa ca, as prefera de banii astia sa am Android.

pana la urma am activat oficial Android Auto (si eu tot Discover media am) si merge perfect asa. S-a activat si mirror link si apple car play (dar pentru car play terbuie schimbat si conectorul USB). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce pret a avut activarea Android Auto ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11.06.2019 at 17:45, NitaCatalin a scris:

pana la urma am activat oficial Android Auto (si eu tot Discover media am) si merge perfect asa. S-a activat si mirror link si apple car play (dar pentru car play terbuie schimbat si conectorul USB). 

Unde si cat a costat operatinunea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am activat App Connect (Android Auto, Apple Car play, Mirror link) dupa cumpararea masinii. 

Operatiunea a fost facuta la Autoworld in Cluj in August 2018, costul fiind de aprox 900 RON (200eur). Era cam acelasi pret ca in configurator (cred ca 190eur sau ceva de genul, la momentul respectiv).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!