Jump to content

Sfaturi achizitie Karoq


Doc Morelli
 Share

Postare recomandată

Lane assist o fi bun daca mergi des in concedii afara, pe autostrazi.  Insa decat sa iau o optionala pe care o folosesc 5-10 zile pe an, mai bine de banii aia imi iau una pe care o folosesc tot timpu cat conduc masina, de genul faruri led/xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, Epo a scris:

1 La ACC e suficienta cea de 160 doar ca nu stiu daca beneficiezi si de TJA.

2 Legat de Lane assistant aceasta merita doar in combinatie cu ACC si DSG, deoarece in teorie beneficiezi de TJA. Zic in teorie in functie de raspunsul de la punctul 1.

Am vorbit cu dealerul si cica beneficiezi de TJA si cu ACC la 160km/h si cu ACC la 210km/h  + Line Assistant.

Termenul de livrare e de 30 de saptamani  :) si nu fac discount.

Pe la sfarsitul lui octombrie se scumpesc toate modelele cu aprox. 400 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A zis si un motiv pertinent pt care se scumpesc ?   caci 1.5 TSI deja e mai scump....

Sau e o sopirla ca sa isi faca ei cota pe sept si oct ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil nu e nici o sopirla, si la Ateca intr'un an (2017-2018) s'au marit preturile cu ~10%.

1.5TSI era de asteptat totusi sa fie mai scump, numai filtrul de particule costa ptr producator vreo 200 euro, probabil

Cu reducerile insa merita incercat la mai multi dealeri, sa dai un mail/telefon nu te costa nimic, iar ptr un discount de 3-5% la masini de 28-30k, la o adica, faci si'un drum in tara sa o ridici de la alt dealer

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a zis.

Intrebasem eu de discount avand in vedere ca deja se scumpise cu aprox. 1000 de euro fata de luna februarie si mi-a zis ca se scumpesc si in octombrie.

Nu stiu ce sa zic... 

 

O sa incerc la mai multi dealeri. 

Oricum ajunge pe la 32k configuratia si macar pe la 30k sa o scot cu discount.

 

Am primit deja un pret de 30.658,59 euro de la un dealer. Hai ca se poate  :)

Modificat de Marius117
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Marius117 mersi pentru confirmare, discount maxim un 2% sa prinzi fara un istoric la importator, dar fara 4x4 1.5 TSI se incadreaza la rabla?. Au pastrat limita de 130 Co2!?

 Legat de scumpiri in fiecare an in lunile aprilie si octombrie se scumpesc masinile si OPTIONALELE cu 2% pentru echilibrarea preturilor de productie daca nu ma insel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Epo cu placere. Am primit deja discount de 4%. Mai astept si alte oferte.

 

Nu ma pot hotari ce jante sa aleg :) Sunt fara taxa suplimentara.

1. Jante aliaj Ratikon 7J x 17" 

2. Jante aliaj Triton 7J x 17"

Care credeti ca se potrivesc mai bine?

 

Roti Skoda 17.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie designul la Triton mi se pare cam torturat, celelalte au un design mai curat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A reaparut 1,5TSI ( manuala si DSG ) la karoq - momentan tot doar cu 4x2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult pentru sugestii.

O sa ma duc pe la dealeri ca sa le vad si pe viu.

Vroiam sa mai iau si un rand de roti pentru iarna ca sa le schimb mai usor.

Vad ca pe site au doar Jante Aliaj Ratikon 17" si anvelope 215/55 R17 Pirelli SottoZero 3 pe 17". O sa intreb la dealer daca se poate si cu alte jante.

Nu stiu cat de bune sunt anvelopele astea Pirelli SottoZero 3...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ratikon sunt mai simple, dar mai practice, se vor curata mai usor

Din alternativele din configurator preferatele ar fi Braga pe 18". La Ateca, intre cele de 18" de vara si cele de 17" de iarna nu am simtit diferente de confort, dar estetic arata mai bine cu cele pe 18"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt nelamurit cu o chestie...

Daca cumpar masina de la un dealer din Timisoara sa zicem, iar eu sunt din Bucuresti, in caz de vreo problema pe garantie trebuie sa ma duc la dealerul de unde am cumparat masina sau pot sa merg la orice dealer?

Adica, e vreun dezavantaj daca cumpar masina de la un dealer din alt oras?

 

Modificat de Marius117
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu toate ca am luat seat si nu skoda sunt in situatia ta. Am luat de la cluj si sunt din cta.

La urma urmei nu au ce zice. Garantia e valabila peste tot.

Daca luai masina de le ei si te mutai in alt oras cum era?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantia masinilor noi este oferita/onorata de catre producator sau importator, dupa caz. Cu asta cred ca am spus totul ca suntem offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am lamurit-o cu jantele.

Pentru Triton de 17" se mai adauga un termen de livrare de +15 saptamani. Adica, ajung pe la 50 de saptamani termen de livrare.

Cred ca raman la Ratikon pana la urma.

Iar ca roti de iarna, toti dealerii imi recomanda cele de 16" de tabla. Zic ca astea de aliaj sunt mai pretentioase iarna; se zgaraie usor, mai ales de la lanturi (daca e nevoie sa le folosesc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista jante de aliaj speciale de iarna. Eu folosesc de iarna unele netratate si nu am avut nicio problema. Deci chestie de buzunar - te tine, iei unele frumoase, nu te tine, tablele vor face treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lanturile, da, pot zgaria niste jante de aliaj, mai ales daca's unele mai ieftine (lanturile). Despre rezistenta lacului de pe jante pe timp de iarna, nu mi'as face probleme, e mai mare probabilitatea sa le zgarii decat sa se strice de la conditiile meteo.

Oricum, la un termen de livrare de 35 saptamani, nu prea te intereseaza rotile de iarna decat anul urmator.

Eu am luat set complet de la dealer ptr ca m'au anuntat din scurt ca vine masina, altfel mergeam pe niste jante la mana a doua, ptr grupul VAG ai de unde alege, la preturi decente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Termen de livrare 50 de saptamaini ? 1 am ? Fffff tare o sa ajungem ca pe vremuri cu buteliile de gaz . Cum ai cumparat o masina noua faci comanda pentru urmatoarea ca altfel ajungi sa mergi pe jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luni ma duc sa dau comanda pentru masina :) M-am cam lamurit ce optionale sa aleg.

Mai am o intrebare totusi.

Scaunul cu reglaj electric, cat de fiabil este? Adica, motorasele si tijele alea care regleaza scaunul cat de rezistente sunt in timp in comparatie cu scaunul cu reglaj manual?

Nu stiu daca  merita 455 de euro in plus. Pe mine ma incanta ca are si reglaj lombar pe verticala (sus/jos). Si parca m-am simtit mai bine in el, in comparatie cu cel cu reglaj manual.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Marius117: dupa ce am avut atat masina cu reglaj manual, cat si cel cu reglaj electric, pot sa-ti spun ca merita toti banii cel electric. Nu neaparat pentru comoditatea reglarii (daca nu sunt soferi multipli oricum nu-l vei folosi intens) ci pentru reglajul suplimentar lombar. Mai ales daca ai sensibilitati la zona lombara este mega util. Eu il recomand cu caldura.

Pe fiabilitate nu sunt probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scaunul  cu reglaj lombar electric are avantajul ca il poti regla si in sus si in jos (in plus fata de mai mare sau mai mic). Adica, daca esti mai inalt, poti sa urci suportul lombar mai sus, iar, daca esti mai scund, sa il dai mai jos.

Mie mi se pare util, dar personal m-as multumi cu cel manual. Nu as da 455 euro in  plus. Daca nu as avea deloc reglaj lombar si ar trebui sa aleg, atunci l-as alege pe cel electric. Dar daca masina ar veni din fabrica cu un reglaj manual, pe asta as merge fara sa mai dau 455 euro pe cel electric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult pentru sugestii. Chiar am ceva probleme in zona lombara.

La scaunul standard cu reglaj manual mi s-a parut un pic incomod reglajul acela lombar pe orizontala (fata/spate).

 

Scot priza 230V (172 euro) din configuratie si bag 'scaunul electric'.  :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!