Jump to content

Sfaturi achizitie Karoq


Doc Morelli
 Share

Postare recomandată

Pe undeva este firesc sa mai existe decalaje in livrari.Pe mine ma deranjeaza lipsa de comunicare cu clientul, faptul ca sunt de-a dreptul agasati atunci cand intrebi despre stadiul comenzii, parca este vorba de un cadou pe care urmeaza sa ti-l faca, iar tu nu ai rabdare pana cand vine "mosul"!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te inteleg...si eu trebuie sa "dugaresc" dealer-ul pentru a afla detalii despre comanda. Dar nu ma intereseaza ca se supara sau nu, deoarece pana la urma eu sunt cel care da banii. ?g

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si  eu consider la fel: sunt banii clientului, este dreptul lui sa deranjeze dealerul de cate ori vrea ca sa se informeze de stadiul comenzii (mai ales cand comanda intarzie).

acum, conform uzantelor din comert, daca una dintre parti intarzie cu indeplinirea obligatiilor, atunci cealalta parte e indreptatita sa ceara despagubiri.

Ia sa cerem si noi despagubiri ca se depasesc termenele din contract.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti sa-mi explicati ce legatura are achizitia lui Karoq cu ultimele 5 posturi? Despre dealeri si politicile lor se discuta in alta arie. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/30/2018 at 1:34 PM, razvancc said:

Skoda Karoq nu se mai poate comanda cu motor pe benzina. Configuratorul nu mai ofera aceasta posibilitate, doar cu motor diesel.

Asa este. Am fost sambata la Porsche si mi-au confirmat ca nu  il mai au in configurator. Motivul este cererea mare pentru karoq 1,5 TSI pe piata vest-europeana, drept pentru care cehii au taiat la 0 cota pentru unele tari din Europa de est. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, are cineva un Karoq 1.6 tdi sa impartaseasca din experientele sale ? Avand in vedere ca este singura optiune cel putin momentan disponibila pt configurare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iulianb2007: de ce nu cauti unul de TD pe care sa il ceri la un TD extins? Macar iti formezi impresii proprii nu preluate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista pe nicaieri din cate stiu 1.6 tdi la testdrive, 1.5tsi stiam ca ar fi peste tot dar 1.6tdi...nimic... Si lumea cica sa se renunte la diesel :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un Karoq 1.6 TDI DSG de vinzare la PBN Weltauto si altul la Bacau asa ca daca vrei sa te plimbi cu ele, apuca-te sa dai telefoane, la forum nu avem masini de test - drive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mdan123: daca stii vreun dealer care are Karoq 1.5 tsi la test drive te rog sa imi spui si mie. Pana acum am gsit doar Octavia 1.5 tsi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Buc google zice vreo 8 dealeri Skoda, chiar ati sunat la toti si nu gasiti nici tsi, nici tdi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Brasov si Sf gheorghe, la test drive au Style 2.0 TDI + DSG. 

La intrebarea de ce nu au si TSI. raspunsul a fost "pt ca nu se comercializeaza Karoq cu motoare TSI" . 

Modificat de grig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, andrei0241 said:

In Buc google zice vreo 8 dealeri Skoda, chiar ati sunat la toti si nu gasiti nici tsi, nici tdi?

Google zice prost. Sunt doar 3: Porsche Bucuresti, Avia si Brady Trade. Restul sunt dezmembraminte ale acestora 

 

PS: Karoq 2.0 TDI DSG7 exista la test drive in Buc, eu spre ex am facut test drive la Porsche Buc Nord. Daca cineva e interesat pot impartasi impresii. Problemele la test-drive sunt la 1.5 TSI, acesta nu se gaseste.

Modificat de vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista Porsche Vest si Metrotehnica, pe langa cei doi amintiti de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/7/2018 at 10:29 AM, vizitator said:

@mdan123: daca stii vreun dealer care are Karoq 1.5 tsi la test drive te rog sa imi spui si mie. Pana acum am gsit doar Octavia 1.5 tsi

Eu in ianuarie facusem drive test cu 1.5tsi dsg la Metrotehnica. acum nu stiu daca o mai fi sau nu, poti da un tel sa intrebi. Si la BradyTrade sunasem in aceeasi perioada si tot 1.5tso dsg imi spusese ca au, tdi nu era pe nicaieri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/7/2018 at 1:22 PM, grig said:

In Brasov si Sf gheorghe, la test drive au Style 2.0 TDI + DSG. 

La intrebarea de ce nu au si TSI. raspunsul a fost "pt ca nu se comercializeaza Karoq cu motoare TSI" . 

Asta mi se pare un dezastru de imagine pentru Skoda, si pentru grupul mama in general: sa nu poti oferi un motor pe benzina timp de luni de zile in conditiile in care diesel-ul este in cadere libera. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ciudat cu penuria asta de benzinare, eu cred ca este un act premeditat, incearca sa scape de toate stocurile de diesel si creaza tot felul de povesti ca sa se justifice, ba ca apar modele noi pe benzina ba ca fac nush ce pauza la vreo fabrica etc ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serios? 

Chiar crezi ca afecteaza cumva cele 10 bucati de Karoq pe benzina vandute in Romania?

Atata timp cat cererea pe pietele importante este mai mare decat capacitatea de productie, pietele secundare vor sta la rand, cu bon de ordine.

Vorbim de afacere nu de acte caritabile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci putem vorbi de un esec al impotatorului roman faptul ca nu si-a putut asigura o "felie din tortul asta"! Eu astept de 4 luni un motor pe benzina pe Kodiaq si nici acu nu stiu macar un termen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil sa fie aceeasi "miscare de geniu" ca in cazul Atecai. Importatorul si-a cedat cota de masini alocata Romaniei in schimbul unui castig imediat si in detrimentul clientului final. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degraba e esecul grupului, din moment ce productia nu acopera cererea. Cu siguranta daca ar fi fost productia mai mare, vindeau fara limitari pe mai multe piete, acum trebuie sa prioritizeze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au omologate masinile si motoarele pentru noile standarde . Au ramas de caruta in ceilanti ani cand au avut alt gen de preocupari . La ora actuala se vinde doar Karoq diesel 1.6 tdi . Dar si la restul modelelor este mare gol la configurare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor,

Pe principiul "it is what it is", situatia productiei, sau mai bine zis a disponibilitatii pentru productie a diverselor motorizari a fost deja dezbatuta suficient as zice, s-a cam zis tot...

Va propun sa depasim momentul si sa ne concentram pe discutia despre sfaturile de achizitie pe motorizarile disponibile la fiecare moment in configurator....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se pare ca skoda karoq tocmai a obtinut certificarea wltp pt 1.5 tsi pe langa 1.0 tsi si 1.6tdi confom adac. Deci livrarile vor incepe sa se miste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!