Jump to content

Sfaturi achizitie Karoq


Doc Morelli
 Share

Postare recomandată

Dacă ai VIN, fă-ţi de acum programare la DRPCIV pentru a doua jumătate a lunii decembrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am nimic deocamdata ... doar o promisiune ca vine in prima saptamana din Decembrie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are filtru de particule ? ( dpf).  In orice caz sa tragi de dealer sa iti dea cartea de identitate a masinii cat mai repede, ca sa o poti inmatricula. Doar dupa ce primesti cartea vezi sigur ce norma de poluare este.  Cu cartea se merge la administratia fiscala sa o ia in evidenta, apoi la politie la inmatriculat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul in care ai VIN poti afla si norma de poluare si toate specificatiile masinii pe https://erwin.skoda-auto.cz/erwin/showHome.do 

Contul este gratuit, accesul in platforma se plateste, la ora.

Motorizarile pe benzina vin cu OPF si nu DPF.

Exista diferente majore intre cele 2 sisteme.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat acum la dealer - spune ca nu e cazul - ca o sa vina cu norma noua.

Vedem cand vine / pe parcurs ...

Sa speram ca va fi bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident ca va avea filtru de particule si evident ca va respecta noile norme de poluare europene.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A aparut in configurator motorul 2.0 tdi 115 Cp cu transmisie manuala si automata tractiune fata . Vatianta cu transmisie manuala este mai ieftina cu aproape 1000 de euro fata de varianta pe benzina 150 cp . Din punctul meu de vedere estr ok din punct de vedere al consumului si pretului de achizitie 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi apare in configurator cu ~1000 de euro mai scumpa varianta diesel de 115 CP fata de 1.5 TSI 150 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta Style 1.5 tsi  150 cp cu DSG 27577 de euro 

Varianta Style 2.0 tdi 115 cp cu manuala  26514 de euro

Varianta Style 2.0 tdi 115 cp cu DSG  28266 de euro

 

Parere personala eu as alege 2.0 tdi 115 cp transmisie manuala . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Masina mea este ajunsa la dealer de aproape o saptamana dar ... este in continu in "pregatire de livrare".  Stiti cumva ce se "pregateste" atata ? (de vreo 2 zile e doar la "partea electrica" cica). Masinile astea vin kit, ca de la ikea - si trebuie montate in service ? :) Sau sa ma astept la altceva mai rau ?

In alta ordine de idei: am o copie dupa CI. Unde vad norma aia de poluare ce se vorbea mai sus ? Ca nu vad sa scrie decat E6 + niste cifre + emisii co2. Cum imi dau seama daca e 6d sau 6d Temp ? Sa stiu daca mai am timp anul asta sau ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In asa-zisa etapa de pregatire de livrare, masina este conectata la un server cu fabrica, sunt activate unele functii ale masinii (ex radio), apoi se verifica fluidele si se pregateste dpdv estetic(o spala).

Eu am ridicat masina de la dealer a doua zi din momentul in care a ajuns la dealer, am solicitat sa nu fie spalata, pentru ca aveam alte planuri cu ea. 

Insa pregatirea nu ar trebuii sa dureze zile intregi.

Ai vazut masina pana in acest moment? Cred ca ar trebuii sa insisti putin. Sunt si situatii in care masinile pot avea avarii estetice in timpul transportului. 

In ceea ce priveste norma de poluare intreaba consilierul. Nu cred ca se poate sa mai fie norma veche.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 minutes ago, emihai90 said:

Sunt si situatii in care masinile pot avea avarii estetice in timpul transportului. 

In ceea ce priveste norma de poluare intreaba consilierul. Nu cred ca se poate sa mai fie norma veche.

 

De asta imi e teama si mie. Nu am vazut masina ... acum cred ca e cam tarziu oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un extra discount va compensa eventuala avarie. Totusi, nu merge doar pe ideea asta, poate au avut multe livrari acum pe final de an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E anormal ce se intampla...Cand mi-am ridicat masina, dealerul avea de livrat o flota de Octavia ptr o renumita firma din Bucuresti, si m-a rugat frumos sa mai astept 1 zi. dar atat am mai asteptat, 1 zi.

O saptamana e anormal de mult, asa zisa pregatire electrica consta in activarea unor functii , dureaza 2-3 ore maximum. Mai bine te duci la dealer si ceri sa o vezi, chiar daca nu o ridici, sa te asiguri ca nu au avariat-o la transport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, Clauds said:

De asta imi e teama si mie. Nu am vazut masina ... acum cred ca e cam tarziu oricum.

Nu e târziu niciodată. Solicită o verificare amănunțită, eventual poți solicita unui prieten sau amic mai priceput să te asiste la verificarea temeinică a mașinii. Acum ceva timp, un dealer a reușit în numai 2 zile să subtilizeze piese de pe mașina nouă în timp ce instala câteva opționale. Valoarea pieselor înlocuite a fost suficient de mare pentru un dosar penal de furt din auto. Sunt de părere că trebuie să fii foarte atent și la o eventuală livrare în ajun de Crăciun cu 5 minute înainte de închidere pentru a forța o verificare superficială.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 zi minim dureaza doar update-urile de soft daca exista informari pe tema asta  si cum toate autoturismele noi de la Skoda , VW si Seat au nevoie de o gramada de update-uri dupa productie ... .

Pe langa asta, chiar daca au inceput pregatirea de livrare, ea este facuta pe etape, la standuri diferite si trebuie sa-si astepte randul . 

Modificat de gabip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a predat mașina până la urmă. Cât am putut vedea cu ochii mei: totul pare in regula. O sa merg pe încredere :)

In alta ordine de idei: curățarea mașinii la livrare a fost foarte deficitară :( Am stat eu și am frecat la ea toată ziua ... dar poate sunt eu mai pretențios.

De acum doar drumuri line - Doamne ajuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma intereseaza sa cumpar un karoq 1.5 tsi cu dsg, pe care sa-l folosesc ca si masina de familie, mai mult extraurban, max 10000 km pe an si vreau sa va intreb daca merita asteptat facelift-ul? Vreau sa tin masina 10 ani. Prin Bucuresti o sa folosesc alta masina, un focus 1.6 tdci, pe care il am din 2013, dar a devenit cam inghesuit cand iesim toata familia. La o configuratie facuta recent iese masina pe la aproximativ 26k de euro (avantaj client si rabla incluse), dar imi baga pe gat roti de 19" si parking assistant. Daca scot aceste optionale pretul masinii creste cu aprox 1k. Ce ma sfatuiti in legatura facelift-ul si cu rotile? Ma gandesc ca la facelift, pe benzina cu dsg, va fi doar motorizarea mild hybrid, care nu e mare lucru fata de motorizarea actuala si care va fi mai scumpa.

Modificat de ffm21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca la alta reprezentanta si vezi ce  configuratie iti faci la masina 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Opinie personala:  O masina la final de generatie sau pana in facelift este o masina matura, cu mai putine "problemute", ce vor influenta experienta pe termen lung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ffm21: eu as astepta faceliftul, am vazut ca deja a fost surprinsa in teste pe strada...doar ca s-ar putea sa mai dureze pana sa dai comanda. Un facelift are un look mai modern, interior mai stilat, se rezolva si eventualele  bube ale copilariei..daca nu te grabesti, eu zic ca merita sa astepti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la dealer si varianta facelift apare in decembrie probabil la vanzare din 2022 . In vara apare facelift la Kodiaq

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu nu ma grabesc. Dupa cum spuneam, ma gandesc la karoq ca a doua masina si pot sa astept pana in 2022, daca nu apare vreo oferta buna anul acesta, cum au fost anul trecut dupa starea de urgenta. Ma uitam la configuratorul skoda din spania si vad ca prin alte parti se ofera reduceri frumusele (aprox 5k). Sper ca facelif-ul de la karoq va rezolva din problemele existente (daca sunt) si nu vor fi taieri de costuri cum se intampla mai nou. La facelift probabil va fi preluata zona de climatizare de la tiguan si nu prea imi place ca nu mai are butoane fice. Este posibil ca si la karoq sa se pastreze aceeasi linie ca la facelif-ul de la kodiaq.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca vor monta climatronicul de pe Tiguan, Ateca deja a primit facelift si a ramas cu modelul anterior de climatronic. Cum Karoq si Ateca sunt aceeasi masina, e foarte putin probabil sa fie altfel la Karoq facelift.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ffm21: nu vreau sa te dezamagesc, dar sansele sa prinzi vreo super oferta la skoda sunt foarte mici. Skoda lucreaza cu adaosuri mici, si din acest motiv ofera si reduceri mici. Din 2011 incoace, de cand am cumparat Skoda, nu imi aminesc ca ei sa fii facut vreo super oferta. Reducerile se rezuma cam la 4% din valoarea masinii, plus oferta rabla. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • zidanne
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!