Jump to content

Sfaturi achizitie Karoq


Doc Morelli
 Share

Postare recomandată

@Formox

O medie de 13 - 14 in aglomerația din  București iar afară o medie de 7 - 7,5.

Nu stiu cat cântărește Karoq-ul in configurația asta însă, Octavia are 1550 kg.

 

Modificat de tetea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutam de Octavia in aria de Karoq? Reveniti ontopic va rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei carora le-a sosit deja masinuta!

Este prevazut cu sertar sub scaun, doar scaunul pasagerului fata? Scaunul soferului nu are un astfel de sertar? 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru scaune "normale" (nu cele sport, nu cele electrice) la mine (model style), doar la scaunul pasagerului, este un pseudo sertar, adica un capac care se rabateaza, unde este o umbrela de la Skoda. Nu ai ce pune acolo...

1.thumb.jpg.fe9da34a5b5ce003af3c9db7bd32abb2.jpg

2.thumb.jpg.1df8eda3d20374f6d4504f42dd72fd68.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaune sport, Style - am doar sub scaunul pasagerului sertarul pentru umbrela ... nimic la sofer .. exact ca mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambition, scaune sport, doar la pasager sertarul "umbrela".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, deci, așa aveți și voi!

Mi se pare destul de ciudat, chiar arata urât scaunul șoferului fără sertarul ăla. 

Oricum mă gândeam că au omis la mine să îl monteze. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata avem masinaria :)

1.5 tsi cu dsg style

1.jpg

3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Să o stăpâniți sănătos si fuga la înmatriculare că vine 1 septembrie !

Renunta la quote, se sanctioneaza!

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim, 

Nu o sa fie gata pana la 1 septembrie, o sa intram pe nu stiu ce liste de final de serie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru amatorii cu de shaorma cu de toate  pe topicul de sfaturi de achizitie: din acest moment moderarea va deveni foarte stricta. Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa fac, ma incanta foarte mult virtual cockpit insa nu il poti avea pe echiparea ambition (doar pe style) care vine cu DSG, adica nu poti sa iei Style fara DSG - nu stiu de ce, in alte tari se poate, la noi nu.

Pe de alta parte, daca iti iei virtual cockpit fara navigatie, nu poti sa pui harta pe ecran, corect ? poti sa pui waze pe virtual cockpit ?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am la ateca navi(fara plus) si VC. Waze si maps ti le afiseaza pe ecranul masinii si nu pe VC. 

Pe VC iti afiseaza doar harta de la navigatia masinii.

Oricum eu ti-as zice sa butonezi daca ai unde VC.

Nu este doar avantajul aspectului si al navigatiei pe el. Toate detaliile sunt afisate mult mai bine ca la bordul clasic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma mustra constiinta pentru ultimul meu post in care m-am grabit cu aprecierile si ignoram utilitatea Lane Assit! Am testat pe pielea mea cat de util este pe autostradă! Mai mult, doamna mea, care nu are nici o treaba cu sistemele masinii, fara sa o influentez in vreun fel mi-a zis "foarte utila chestia asta de la masina, imi da siguranta pe banda 2"

Mea culpa Rave:!

On 8/9/2019 at 3:56 PM, Rave said:

Lane Assist e foarte ok in combinatie cu ACC la drumuri lungi pe autostrada.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

va salut , de 4 zile sunt posesor de karoq cu totate optionalele pe care le vedeti in poza alaturata, momentan pot spune ca are o stabilitate in curbe proasta in comparatie cu vrs o2 , farurile cu tehnologia led sunt superioare si isi merita toti banutii , finisajele la interior lasa de dorit ,navigatia admundsen mib2 pentru pretul care-l cere skoda este o mare teapa nu face mai nimica nu recomand nu poti sa o transformi in telefon mobil {adica sa oglindesti telefonul cu toate functiile pe navigatie } nu poti descarca aplicatii pe navigatie nu poti vedea fisiere video si multe alte lipsuri ,sau poate ca inca nu am reusit eu sa le activez . la vrs doar ma conectam cu telefonul la navigatie si aceasta devenea telefon imediat . un plus de confort si siguranta la karoq este sistemul de articulatie dcc ,ceea ce m-a ofticat foarte mult este faptul ca la modelul de scaune recaro sport nu au varianta cu piele si comenzi electrice pentru scaune ,un mare minus si o mare dezamagire este lipsa ventilatiei in scaune 

20190515_131319.jpg

IMG-20190911-WA0002[1].jpeg

IMG-20190911-WA0000[1].jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi imi propusesem sa nu intervin, vad ca discutiile tind sa degenereze in alte directii decit scopul acestui topic, deci ma vad nevoit sa reamintesc ca acest topic este despre sfaturi de achizitie, nu de impresii dupa cumparare (eventual aici avem aria Masina mea), nu despre functionarea echipamentelor multimedia (putem deschide topic daca exista solicitari desi unitatile multimedia au aceleasi functionalitati pe toata platforma si exista deja literatura destula pe forum) si mai ales nu cred ca e sanatos pentru topic sa discutam cum nu am studiat eu configuratorul si materialele de pe internet inainte de cumparare sau manualul dupa cumparare si acu’ ma mir de ce am cumparat sau nu un anumit lucru.

Pentru colegul de mai sus, unitatea Amundsen, ca si Columbus si echivalentii lor cross platforma au specificatii decente si nu accepta instalarea de aplicatii third party, aceasta fiind in general norma in industrie. Pentru gadgeturi, exista echivalente aftermarket mai mult sau mai putin performante dar de care nu discutam aici. Mirroringul telefonului se poate face acum pe orice unitate de la Amundsen in sus, DACA ai platit pentru  el. Daca nu ai platit pentru el, se poate activa la dealer contra unei sume mari pentru unii, modice pentru altii. Cum functioneaza exista iarasi literatura destula, deci spor la citit. Multumesc si scuze pentru postul prea lung poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Discutiile nu degenereaza, eu de exemplu sunt foarte interesat de opinia unui om care a cumparat o masina de care sunt si eu interesat si acum isi spune parerea despre ea, despre greselile pe care le-a facut la achizitie, etc. In felul acesta ma ajuta sa ma feresc de anumite greseli. Nu vad care e problema. Suntem oameni si toti facem greseli, pentru asta exista forum-uri, sa ne informam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Draga colegule, imi cer scuze, poate am fost un pic mai evaziv mai sus asa ca acum o sa incerc sa fiu mai clar si mai concis.

Discutiile despre functionarea sistemelor de asistenta, versusurile sau impresiile despre condus in acest topic vor fi sanctionate conform Regulamentului, ca si criticile despre activitatea de moderare de altfel. Din punctul asta de vedere mi se par perfect pertinente sfaturile de genul "sistemul X mi se pare util pentru ca ..." dar nerelevante cele de genul "este inutil sistemul pentru ca nu m-am prins cum functioneaza si apropos nici nu vreau sa-mi bat capul acum cu asta" sau "berlina este mai stabila decit SUV ul".

Pentru toate astea exista topic-uri si arii dedicate pe care se presupune ca le studiati inainte sa postati aici si nu in ultimul rind exista drive test. Aici discutam strict de achizitie si configurare. Multumesc si sper ca acum este clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

referitor la  Karoq Ambiton am citeva intrebari:

- banda de iluminare LED  poate afisa din fabrica toate cele 10 culori ? Exista in meniul de la unitatea audio, activa optiunea  de a schimba culorile asa cum e in acest video la minutul 26 ?

https://www.youtube.com/watch?v=XJOYDazcTCg&t=1079s

- in partea inferioara a portierelor din fata exista lumina cu sigla SKODA ce se proiecteaza pe asfalt cind deschizi usa  (acelasi video min 27 :14  ) ?

- cotiera spate este standard ?

Multumesc

Modificat de grig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1)Eu zic ca nu; (sau cel putin nu am observat eu  acest lucru) ;

-2)da, lumina cu sigla Skoda care se proiecteaza pe asfalt e standard la varianta Ambition

-3)Eu zic ca da, cotiera spate e standard. Am ridicat masina unui prieten (Skoda Karoq 1.5 TSI Ambition) si avea cotiera in spate, desi nu platisem suplimentar pentru ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Da, la radio Bolero.

2.Da.

3. Da, la Varioflex , cred că și la bancheta standard.

Modificat de caddy.fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si banchete spate fara cotiera. Am vazut in showroom. Asta era mai pe la inceput. Dar cine vrea cotiera tre sa se intereseze expres

1. Afiseaza cele 10 culori indiferent de nivel de echipare

2. Se proiecteaza logo skoda indiferent de echipare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am și eu o întrebare legat de banda de leduri de la ușile din spate. Exista vreun nivel de echipare, superior față de  Ambition (pe care o am eu), la care pe ușile din spate aceasta banda de leduri sa existe? 

La Ambitionul meu nu se aprinde pe spate. Am văzut că la Octavii pe spate sunt aprinse, arata super!

Modificat de mmm13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la karoq nici la kodiaq nu are pe spate. Poate pun pe fl.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!