Jump to content

'16 Audi A4 B9 2.0 tdi quattro


cristi511

Postare recomandată

Daca ar fi sa faci din nou alegerea, ai mai lua diesel? 

Observ ca posesorii de masini diesel au obiceiul de a fi mai interesati de consum decat cei care au masini pe benzina. 

Link către comentariu

Sunt in situatia in care masina consuma cat sa nu ma intereseze. Long term-ul este, pentru ultimii 27 k km, 7.6%.

Tinand cont ca inca nu mi permit o masina de oras si alta de drum lung, raspunsul la intrebarea ta e Da. Tot la diesel m-as uita. Doar ca la un diesel mai mare. Probabil ca obisnuinta de a conduce diesel atatia ani a creat automatisme si asteptari, mai mult sau mai putin reale. 

Pe viitor iau serios in considerare achizitia unei electrice pentru viata de zi cu zi. Am incepul sa lucrez la infrastructura necesara (curent tri-fazic, etc.) si sper ca in 3 ani sa pot face achizitia. 

Edit: toate cele spuse mai sus tin cont de modul in care utilizez eu masina si de traficul pe care il intalnesc zi de zi. Daca stateam in Bucuresti sau in oricare alt centru urban poate lucrurile ar fi stat altfel. 

Link către comentariu

De ce doar jumatate de stage și nu unul complet? 

Link către comentariu

Ce sa faci cu “un fel de stage 0.5” ? Eu zic sa faci o treaba pana la capat, cu 200cp nu vei simti mai nimic. 

Link către comentariu

Pitici care spun ca asa e mai bine pentru fiabilitate. :)

Dar realitatea din teren poate fi alta. Va urma...

@CristiALF nu e o modificare de performanta, plus ca motorul nu are atat de multe resurse de dezvaluit. 

Link către comentariu

La kodi desi oficial are 190 cp mi-a indicat varfuri de 193-194 cp in OneApp deci pare ca are un pic mai mult decat ce da producatorul.

Modificat de yanq
Link către comentariu

Hai sa mai incerc o data: motorul cu codul DETA, pe dyno, nu da 190 cp. 

Link către comentariu

Baga stage1 la maxim, nu faci nimic cu jumatati de masura, plus, sa fim sinceri, la ce km putini ai tu, uzura inca e minima, fiabilitatea incepe sa scada dupa muuuuulti km .. si atunci... daca scade ceva (desi ma indoiesc ca daca esti pasionat si mergi decent cu masina, o servisezi la timp si stii cand sa ii dai in gura si cand nu... afecteaza cu ceva un stage1).

In alta ordine de idei, tu sigur mai tii masina 1 an or so .. la cat de tare te vad ca vrei altceva si tot incerci trucuri cu asta :))  deci, nu ai de ce sa ti faci griji de fiabilitate, ca nu e ca si cand o vrei inca 5 ani + .(sau poate gresesc, tu stii ce planuri ai .. :D

Link către comentariu

In primul post a promis ca dupa 3 ani se intoarce la Sabrina dupa... benzinar.?

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Sa mai postez niste consumuri p-aici, poate ajuta pe cineva:

1. Bucuresti --> 11.8%, trafic ok.

2. Autostrada --> 8%, ploaie

3. Autostrada --> 10% ploaie + trafic

4. Long term 27k km --> 7.6%

Kilometrajul e undeva la aproximativ 56k km. Inca nu consuma gram de ulei. 

Coafura rezista. :)

Edit: la un mers mai linistit probabil consumurile ar scadea cu 1-2l %. Ajuta foarte mult faptul ca puntea spate e 100% decuplabila. 

Un prieten cu un a4 ca al meu dar fwd se lauda cu consum <8% in Bucuresti. Personal nu il cred dar orice e posibil.

Link către comentariu
în urmă cu 2 ore, cristi511 a scris:

Ajuta foarte mult faptul ca puntea spate e 100% decuplabila. 

Adica ai quattro ultra? Cand decupleaza spatele (presupun ca la mers constant) apare ceva scris pe bord, gen 2 cylinder mode la act?

Link către comentariu

Nu, nimic. :)

Neavand termen de comparatie cu torsen nu pot sa ma pronunt asupra feelingului. 

Daca insa chiar iti doresti, poti scoate niste consumuri extraordinare, de genul 4.x - 5%, chiar si cu 4x255/19.

 

Link către comentariu

Interesant. Eu stiam ca quattro ultra in 2016 era doar pe allroad si abia din 2017 a inceput sa apara si pe a4 normal, de asta te-am intrebat daca apare ceva in bord. 

L.e.: "The system has been developed for Audi models with longitudinally mounted engines; A4 upwards, essentially. It’ll first appear on the new A4 Allroad, due for launch in mid-2016 with both TFSI petrol and TDI diesel engines, and will subsequently be rolled out across new Q5, A5 and Q7 models and beyond."

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu

...in acelasi timp este foarte posibil sa traiesc in "intuneric" si sa gresesc cand afirm ca am quattro ultra. 

Asadar, imi cer scuze daca afirmatiile mele sunt gresite insa in acelasi timp mi-ar placea sa fiu "luminat".  Sincer, imi e neclar si in acelasi timp indiferent de ce sistem 4x4 are masina mea.

I-am cerut unui prieten care are fwd 190 o poza cu long term-ul lui. De curiozitate. :)

 

Link către comentariu

Aci cam zice ca s-a pus pe orice A4 incepind cu 2016 sau ma rog, ca  nu este doar pe allroad, personal ma indoiesc ca la aceeasi motorizare au dezvoltat doua sisteme de tractiune diferite. Poti vedea la o scanare a masinii ce ai instalat pe ea, ultra trebuie sa aiba doua cuplaje la ambele capete ale cardanului, sau te bagi sub ea si te uiti.

Link către comentariu
9 minute în urmă, vdragos a scris:

Aci cam zice ca s-a pus pe orice A4 incepind cu 2016.

Spune acelasi lucru, debuteaza pe a4 allroad (care a aparut prin primavara lui 2016 parca) si dupa urmeaza sa fie introdus treptat pe restul modelelor. 

15 minute în urmă, cristi511 a scris:

I-am cerut unui prieten care are fwd 190 o poza cu long term-ul lui. De curiozitate.

Degeaba consuma cu 1 litru mai putin daca atunci cand o calci un pic mai tare intra imediat esp-ul :) merita quattro toti banii

Link către comentariu

Personal nu vad rostul unei dezbateri pe tema asta. Orice principiu ar utiliza, pentru mine aduce doar avantaje. 

Afirmatia " are quattro ultra" am facut-o utilizand acelasi rationament de care aduce vorba Dragos: ar fi ilogic si ineficient sa dezvolte 3 tipuri de sisteme awd ( daca luam in calcul si cel pentru motoarele de 3l). 

Restul e can can, zic. 

Link către comentariu

Aici scrie ca modelele 2016 au Torsen C, pe alte forumuri am gasit ca ultra nu s-a pus decit in combinatie cu cutia manuala ... complicat.

Link către comentariu

Cred ca cel mai evident indiciu este faptul ca la manevrele de intoarcere, efectuate la viteze <10kmh si cu volanul bracat maxim, masina tremura si scoate zgomote.

Deci, mistery solved. :) 

 

Link către comentariu
17 hours ago, cristi511 said:

 

I-am cerut unui prieten care are fwd 190 o poza cu long term-ul lui. De curiozitate. :)

 

...cum am promis. :)

 

IMG-20190419-WA0000.jpg

...comparat cu:

IMG_20190419_101050.jpg

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
  • cristi511 a deschis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!