Jump to content

'16 Audi A4 B9 2.0 tdi quattro


cristi511

Postare recomandată

 

@yanq de acord. Mi l-am dorit de cand m-am hotarat sa iau a4. Cel cu care a fost echipata masina era exact cum scrii tu, piele perforata pe laterale. In plus, capacul schimbatorului era din aceeasi piele perforata iar acum l-am schimbat cu unul din alcantara ( reper oem bineinteles

Modificat de loghy
Link către comentariu

@cristi511 Materialul alcantara pare, cel putin vizual, ca ingroașă volanul ca și cum ar fi îmbrăcat peste altceva. La atingere este aceeasi senzatie?

Link către comentariu

@yanq nu exista diferenta de grosime intre zona imbracata in piele si cea imbracata in alcantara. 

Fiindca am trecut cate un ciclu vara-iarna atat cu volanul standard cat si cu acesta spun ca este mai confortabil in utilizate cel din urma. 

Vara nu iti transpira palmele atat de tare sau poti atinge volanul dupa ce masina a stat o perioada de timp mai lunga in soare iar iarna este reversul medaliei si anume poti bine-mersi sa conduci fara manusi.

Cat priveste grip-ul, e mai bun pe piele perforata fara manusi dar mai bun pe alcantara cu manusi.

Intretinerea o fac (fara sa fi citit vreun articol dedicat) stergand cu un servetel umed fara alcool, din cand in cand. 

Daca va trebui sa schimb textilul atunci voi schimba si culoarea atei de cusut din rosie in alba, sa se potriveasca 100% cu restul interiorului.

Pana atunci insa invart fara vreo grija ca se zgarie de la verigheta sau ceas. :)

Link către comentariu

Si pielea se zgaraie sau, daca ai Skoda, se autodistruge ?  Ramaneti la volane de plastic! :)) 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
16 minutes ago, mihaiVWcc said:

Cand sotia este responsabila ?

Bingo! :))

@ct_act daca o faceam eu crezi ca recunosteam? Bordura ma-sii, ca s-a frecat de janta.

@gtd asa e. Ai dreptate. 

 

Link către comentariu

Așa e, ăștia de la primărie sunt vinovați, pun borduri în fața la Audi-uri. Niște invidioși.

:))

Zgârietura dispare la următoarea mașină achiziționată.

Modificat de ct_act
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ti-a facut-o ca sa nu uiti de ea. tuning...

Modificat de Xadrian
Link către comentariu

Gata si iarna asta ( numarul 2 ca posesor).  :)

0 probleme de mentionat si vreo 8-10k km. Acum, ma pregatesc de vara asa ca am inceput sa urmaresc site-urile de profil caci trebuie sa iau un alt set de anvelope de vara ( al 4lea daca il includ si pe cel cu care a venit masina), de data asta 245/40/18. Mda...fuduluia, prostia, etc, se platesc.

Setul pe 19 e la vanzare pentru ca pur si simplu nu ma pot impaca cu "suspensia sport", fara DCC. E prea "tinereasca" pentru gusturile mele actuale. 

Tot la capitolul "pregatire de vara" bifez un nou set de stergatoare. O sa incerc zilele astea sa spal covorasele de textil si sa le pun in masina. Oricat de practice ar fi cele de cauciuc, textilul da o nota de eleganta. 

In schimb este un aspect al masinii caruia oricat de mult m-as chinui, nu ii pot gasi defect. Insonorizarea este la cotele cele mai inalte si nu pot decat sa ma intreb daca nu cumva in noile A6 si A8 chiar risti sa adormi la volan. 

De asemenea, faptul ca pot schimba culoarea iluminatului ambiental ma bucura enorm caci ma impiedica sa ma plictisesc tinand cont ca masina e totusi un Ambition la nivel de echipare, fara vreo pretentie de asistenti high tech.

Si da, simt lipsa ACC-ului. Cred ca ar fi singurul retrofit mai complicat pe care mi l-as dori...

 

 

IMG_20190222_235924.jpg

IMG_20190306_234650.jpg

IMG_20190220_190552.jpg

Link către comentariu

Total de acord cu presurile, si eu sunt mare fan al celor textil, nu as tine vara cauciuc la picioare.

Cu ACC se poate rezolva, trebuie doar sa vrei ?

Link către comentariu

Textil all-the-way! Nu am pus de cauciuc in A4 si de 10 ani inca tin, vara/iarna. Spalate o data, ar urma a doua oara acum. Textil arata mult mai bine.

Link către comentariu

Ce jante de vara ai ales? :D

 

Link către comentariu

Nu mai fac experimente. Raman cele pe care le invart acum, iar la toamna mai vadem. :)

@cogdao @ShadoWzZ mda, stiu. Simplu dar totusi complicat.

Link către comentariu

Nu mai folosesc preșuri de cauciuc din 2007. Nu înțeleg de ce se mai folosesc. Absolut niciodată nu am avut probleme cu umiditate excesivă, miros etc etc. 

 

Referitor la retrofit, hmmm, acc sau dcc (magnetic ride)? Îți dau o lista de componente?! :)))))

Link către comentariu

Cum nu profesez in domeniul caritabil (facutul de pomeni), am trecut la setul de vara. :)

@bobalex: thanks but no thanks. 

IMG_20190313_182024.jpg

Link către comentariu

Prima baita cu opincile in picioare. 

2.6 bari in roti, presurile de textil la locul lor, verificat placutele si constatat cu stupoare ca sunt din categoria "anuale", ganduri murdare pentru viitor.

Om vedea...

IMG_20190314_222343.jpg

IMG_20190314_222506.jpg

Link către comentariu

Cam 25k km.

Setul urmator, caci trebuie fata/spate, va fi nr 3 si va veni la pachet cu o pereche de discuri pentru puntea fata. Actual, masina are 54k km, luata la 20k km in iulie 2017. 

Vina, sa zicem ca 80%, este a mea, ca utilizator "care nu a citit cartea masinii". Dar totusi, sa pui discuri 318x30 pe o masina de aproape 1700 kg e cam cost saving.

Link către comentariu

Doar 318mm? :o

La jantele pe care le ai, ai loc suficient de discuri mai mari. Sau nu te incanta idea sa faci upgrade-uri? 

Comparativ, la colegul meu de munca cu S4, discurile sunt de 343mm. Deci, nu sunt foarte mari, avand in vedere ca vine cu 3xx cp din fabrica. 

Link către comentariu

E vorba de greutatea masinii ca pe ea o opresti, nu puterea. Si mie mi se par foartr mici discurile pe care le are masina asta... iar cost saving pe franare nu e tocmai inteligent din partea audi. 

Link către comentariu

Voi evaluați caracteristicile de frânare in funcție de diametrul discurilor? :huh: Eu credeam ca se face in funcție de distantele de frânare.

Asta e ca și cum ai evalua performațele unei mașini in funcție de capacitatea cilindrica in loc de timpii de accelerare și reprize.:)

Ca ar arata mai bine cu discuri mai mari, asta e cu totul alta poveste...

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
  • cristi511 a deschis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!