Jump to content

'16 Audi A4 B9 2.0 tdi quattro


cristi511

Postare recomandată

Era necesar un "înainte și după" ca sa intelegem ce ai facut acolo ?

Link către comentariu

Concret bancheta nu necesita spalare pentru ca nu sta nimeni, doar ce am mai carat diverse.

Scaunele din fata au fost cele care necesitau putina dragoste insa in 3 ani de cand exista masina a avut doar 2 soferi. 

Nu sunt fanul operatiunilor de intretinere excesive insa de data asta zic ca e bine ce am facut. :)

 

Link către comentariu

Pentru ca e greu atunci cand nu citesti manualul de utilizare al bunului, abia aseara, dupa 2 ani si multe incercari nereusite, am inteles de ce nu reuseam sa activez LC-ul...

Desi urmam pasii: motorul in dinamic, cutia in S, ESP-ul in Sport...cred ca mi-a iesit de vreo 2 ori pana aseara. Halal rata de succes.

Unde era problema? Autoholdul. Trebuie si asta dezactivat. Me stupid! 

Asadar, new feature unlocked --> Launch Control. :)

Misto cu quattro :))

 

 

Link către comentariu

Si cind te plictisesti pui colant cromat peste :))Acu trebuie si niste jante gunmetal sau cu ceva negru prin ele.

 

Link către comentariu

E fantastic cum un mod atat de simplu face trecerea de la o "masina normala / eleganta" la un "sedan sportiv / agresiv"! 

Imi place mult! :D

Link către comentariu

.Acum 2 ani cand am luat masina asta a fost dragoste la prima vedere. Dupa, ca in orice relatie, am inceput sa descopar ca perfectiunea nu e chiar asa...perfecta. Si, ca orice barbat care se respecta ( not ) am ajuns sa imi fac planuri de "alta", caci a altuia e mai buna. Si uite asa am inceput sa ii caut defecte care nu s au lasat asteptate. 

In scurt timp am inceput sa zic ca suspensia e prea dura, ca masina nu are dotari, ca zdrangane usile, etc etc etc. Toate prostiile astea, puse cap la cap, m-au facut sa vreau altceva. Insa, cum niciodata planurile de acasa nu se potrivesc cu cele de la piata, masina asta va ramane la mine cel putin inca 2 ani de acum inainte, suficienti cat sa primeasca numere de ArG(entina). Misto nu?

Pe viitor, intentionez, dar cu accent pe INTENTIE, urmatoarele retrofituri:

- AID + Audi Connect ( AA). Asta e destul de costisitor si are sanse minime de realizare dar cine stie...

- scaune cu reglaj full electric. Asta e ceva ce mi-am dorit inca de la inceput dar nu s-a putut asa ca in continuare scanez internetul dupa un set de fotolii. 

- trim-uri de interior altele decat cele de aluminiu

- etc.

Vom vedea ce aduce viitorul. 

 

IMG_20190704_211844.jpg

Link către comentariu

Colantarea asta neagra rezista bine la spalatorii si every day use? Cat te-a dus?

Link către comentariu

Am avut la jetta ceva ani fara probleme iar acolo unde apar, se reface foarte usor. Pur si simplu se inlocuieste bucata respectiva.

Pretul e irelevant, dar recomand DCM Design la Bucuresti. 

Link către comentariu

@CristiALF eu am avut la Leon colantata marginea cromata de la grila la scurt timp dupa ce am luat masina si am dat jos folia intacta dupa mai bine de 3 ani, inainte sa vand masina.  Si nici nu a fost facuta la DCM, cum zice @cristi511 :))

Daca nu e lovita/zgaraiata/atinsa cu ceva folia rezista bine la folosirea normala si spalari. Daca ai ghinionul ca o piatra sa loveasca acolo si sa zgaraie folia, atunci acolo va incepe sa se desfaca si sa fie nevoie sa o inlocuiesti.

Link către comentariu

Are vreun nume special materialul folosit la colantare? Cum ii zice exact?

Link către comentariu

Cristi, e folie/colant, material folosit de toate atelierele specializate. Nu stiu sa ti spun exact marca/modelul/caracteristicile (nici nu m a interesat) insa serios daca inteleg de ce conteaza. 

Sunt nspe mii de variante disponibile, fiecare cu plusuri si minusuri. 

 

Link către comentariu

Eu am folosit de la 3M, seria 1080. Iti poti alege de aici culoare pe care o vrei. 

Link către comentariu

Si prima spalare de dupa aplicarea colantului. Mi a fost recomandat sa astept 1 2 zile si abia apoi sa spal masina. Ca e folclor sau nu...nu stiu si nici n am vrut sa testez :)

in plus, daca tot e cald afara, am spalat si covorasele. 

imi place tare noul look al lui Audila. Tare rau!

IMG_20190706_101307.jpg

IMG_20190706_113732.jpg

IMG_20190706_134920.jpg

Link către comentariu

Chiar arata mai agresiv asa si cere jante sa se asorteze.

Imi pare rau ca nu am facut si eu miscarea asta la A5, acum cum vad ca a schimbat-o pe a ta.

Legat de scaune, incearca sa cauti un set electric cu alta tapiserie si muti doar pernele cu tapiserie intre ele. Asa cu alcantara este mai greu sa gasesti si mult mai scumpe.

Link către comentariu

Da, completeaza foarte bine masina, nu ma asteptam ca schimbarea sa fie atat de evidenta. 

Cat priveste scaunele, nu e ca si cum realistic vorbind imi lipseste ceva, este doar un pitic care spune ca o masina atat de scumpa (noua) trebuie sa aiba scaune full electrice. :)

Vom vedea.

edit: jantele astea raman. 

Link către comentariu

Atasez un document cu cateva modificari posibile prin VCDS/OBD11 pro pentru platforma B9 insa fara a pretinde ca functioneaza sau ca functioneaza corect.

Personal am incercat cateva dintre ele precum HBA, ALA (asta l am scos repede pentru ca lipsa unui buton fizic de ON/OFF e deal breaker), turn signal >4, DRL of with parking brake, Scandinavian DRL, etc insa una care mi ar fi placut sa mearga dar n-a fost sa fie este Confort_close si anume deschiderea/inchiderea masinii atunci cand esti in zona de 1-2m neavand Kessy instalat. 

Mai studiez...

Audi B9 (A-S4, A-S5, RS5) Coding.pdf

Link către comentariu
2 hours ago, cristi511 said:

 insa una care mi ar fi placut sa mearga dar n-a fost sa fie este Confort_close si anume deschiderea/inchiderea masinii atunci cand esti in zona de 1-2m neavand Kessy instalat. 

Audi B9 (A-S4, A-S5, RS5) Coding.pdf 301.65 kB · 6 downloads

Desi am crezut ca o sa imi placa chestia asta...am deazctivat-o imediat apoi. Pentru ca am constatat ca nu doresc de fiecare data sa se incuie masina imediat ce am coborat din ea. Cobori si te duci spre portbagaj si e deja incuiata...

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
  • cristi511 a deschis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!