Jump to content

'17 Superb Style 2.0 TSI 220 DSG


75NOR

Postare recomandată

@sebip: Mersi fain :) Am avut noroc de lumina buna pentru poze si de faptul ca era pustiu. 

Invart roata in special intre Aprilie si Octombrie, in rest mai finut :) 

Link către comentariu

@VW CC: Mersi fain :) Cand ajungi acasa, iti recomand si tie sa duci CC-ul acolo, ar merge cateva cadre :) 

Link către comentariu

O sa incerc TF-ul la sfarsitul verii, sunt mai bine de 10ani de cand am condus ultima data pe acolo.

Link către comentariu

Minunate pozele, a doua poza cu masina am impresia ca e dublura unei poze pe care o aveai cu vechiul Superb :D

Si eu am de gand sa fac TF luna viitoare dupa ce ma intorc din tarile calde :))

Link către comentariu

@RzzV: Multumesc :) Esti foarte atent la detalii. Da, asa este, am un cadru identic cu S2-ul acolo, sa zicem ca am o "relatie speciala" cu virajul ala ;)

Foarte bine, asigura-te ca ii faci si niste poze, albul da foarte bine in peisajul de gol alpin :) 

Link către comentariu

Poate imi dai si mie jantele tale cand ma duc + 2-3 zile inainte ca sa ma obisnuiesc cu ele, sa iasa pozele mai bine :D:))

Link către comentariu

Am mai descoperit un punct forte al Superbului... :) 

In ce alt portbagaj mai poti pune 4 jante 18'' fara sa atinga marginile portbagajului ? :cheers:

Cu ocazia asta am constatat ca portbagajul de la S3 e mai lat cu vreo 3 degete fata de cel de la S2 si mai lung cu vreo palma...

Erau super curate, le-a murdarit "meseriasul" de la vulcanizare cand le-a descaltat de cauciucuri :( Motiv sa le mai spal si azi...

Nota bene pentru covorasul de portbagaj

IMAG3196.jpg

IMAG3197.jpg

Link către comentariu
On 6/7/2017 at 2:56 PM, 75NOR said:

Done, finally done :) 

Am reusit dupa ce am resetat toate setarile de retea si conectivitate ale telefonului + restart.

Testat si Google Maps si Waze si Youtube. Face 1:1 perfect. 

Inca un motiv de bucurie, am jucarii noi :) 

Se aude excelent YT in Canton, am ascultat azi ceva Motans Live la ZU si e deliciu... Vedem cu traficu' de date care e treaba :lol: 

IMG-20170607-WA0007.jpg

IMG-20170607-WA0010.jpg

IMG-20170607-WA0014.jpg

Cum ai reusit?

M-am desumflat putin cand m-am conectat la  mirrorlink si nu m-a lasat decat sa aleg Sygic. Android auto merge perfect insa Waze e ce vreau cu adevarat :)

E sigur o limitare ceva pentru ca in momentul in care se conecteaza, timp de 3-5 secunde face 1:1 cu telefonul apoi isi da un refresh si ma trimite spre Sygic :(

 

Link către comentariu

Superbe cadrele surprinse, sunt sigur ca si zambetul a fost pe masura :D

Link către comentariu

@ToniM: Mersi fain, da a fost zambet cat cuprinde :) 

In rest nimic special: 7,500km atinsi in 3.5 luni. Ca de obicei, calificativul acordat este "extrem de multimit", ca la apelurile de Customer Satisfaction de la Importator :) 

Uleiul pe joja este la 75% intre min si max, lichid de racire la 50% intre min si max. M-am hotarat sa fac schimb ulei si filtre la 15,000km, probabil ca o trec pe interval fix.

Astept concediul de iulie, probabil ca va fi momentul de atins 10,000 rulaj. Mi-am incropit o "ruta de condus", cu Paltinis, Marginimea Sibiului, Translpina, Resita, Valiug si Clisura.

Link către comentariu

Foarte bine ii faci (trecerea pe interval fix), mai ales ca ai motor potent pe care il mai testezi din vreme in vreme. De altfel si la TDI-ul meu, lichidul de racire tot scadea cate un pic pana la 30 000 km. De atunci s-a stabilizat (41 000 km) nu a mai scazut un mm. Iubesc jurnalul tau de bord si al lui Toni :) . 

Link către comentariu

Ma framanta un dracusor de vreo cateva zile: e vorba de distantiere de 10mm

M-a pus naiba sa ma vad cu un amic cu un Passat R-Line, tot cu 19'' echipat, care si-a pus asa ceva.

Si, vorba lui @toni dupa distantiere si-a pus si suspensie coborata - dar aici sunt "safe", nu am ganduri din astea. Si nici de sway bar-uri, sau altele, sunt ok cu compromisul gasit de fabrica intre sport si confort.

Deci, cum vad eu povestea cu dintantierele - corectati-ma daca gresesc

PROs: 

- Look...

CONS: 

- De la mizeria, nisipul si pietrisul de pe drum: Sablare praguri (din pacate nu pot pune folie pe praguri, e prea rugoasa suprafata ca sa adere folia a la long), sablare parte inferioara arc aripi fata, sablare parte inferioara usi fata. (Aici sunt ok exensiile de praguri de la Rline, protejeaza la fix impotriva sablarii)

- Din motive tehnice: refacut geometria - parca nu mi-as baga nasul, oboseala mai rapida in rulmenti

Cu toate ca am senzatia ca mai mult imi dau de lucru si ca stric echilibrul cautat de inginerii care au dezvoltat sasiul, nu sunt 100% hotarat. 

Mi-ar prinde bine cateva sfaturi pe tema asta, mai ales in ceea ce inseamna efecte pe "termen lung", am de gand sa tin masina 5-6 ani 

Mai jos pozele cu R-Line-ul si Superbul.

Tineti cont ca RLine-ul are un drop suplimentar de aprox 1.5cm fata de garda mea la sol, deci erau musai distantierele ca sa nu arate "prabusit"

IMAG3257.jpg

IMAG3253.jpg

Link către comentariu

Hmm ... gindeste-te ca pui niste jante cu ET mai agresiv si ai raspunsul.

Link către comentariu

Acuma chiar vrei sa iti fie masina in 6 ani ca si la achizitie?

Lasand gluma la o parte, cred ca esti prin cei mai sceptici pe care i-am "intalnit" cu distantierele...

Eu cand fac ceva o gandesc altfel....imi place mie?...cred ca da...atunci go for it...

Mai bine regreti ceea ce ai facut decat ce nu ai facut, nu asa zic multi filozofi despre firul asta narativ al vietii? :P

Poftim raspuns...

Link către comentariu

Cu distantiere H&R :wub:... tocmai mi-am baut cuie in talpa singur 

Skoda-Superb-HR-Splitter-Mesh-Wheels-Springs-Spacer-Badge-Lights-Mirrors-RamSpeed.jpg

34 minutes ago, ToniM said:

Acuma chiar vrei sa iti fie masina in 6 ani ca si la achizitie?

Mai bine regreti ceea ce ai facut decat ce nu ai facut, nu asa zic multi filozofi despre firul asta narativ al vietii? :P

Normal ca vreau :) 

Cu asta sunt de acord...

Link către comentariu

+1 pentru distantiere daca nu vrei sa schimbi jantele cu un ET mai mic.

Link către comentariu

Drop-ul pare mai mare de 1,5cm fata de suspensia sport oem la Passat R-line, as zice mai degraba 3cm. Asta fiind echivalent cu Eibach Sportline.

In alta ordine de idei, mereu am cochetat cu ideea de distantiere, dar de fiecare data am ales alte jante ca sa stiu o treaba si sa nu fie complicatii (alte suruburi de prindere, alt antifurt). Eu le-as fi folosit doar vara, iarna revenind pe complet stock. Costa peste 200 euro 4 distantiere Eibach.

Nu cred sa fie probleme de vibratii sau alte manifestari daca sunt distantiere de calitate.

Link către comentariu
14 hours ago, ShadoWzZ said:

Ce-ai ma nene ce fel arata passatul ala :) 

Aratatul, ca aratatul, dar stai sa vezi ce motor are. It ain't diesel :) Il tradeaza tips-urile :) 

13 hours ago, blordc said:

+1 pentru distantiere daca nu vrei sa schimbi jantele cu un ET mai mic.

Jantele vreau neaparat sa le tin...

12 hours ago, The_Ego said:

Drop-ul pare mai mare de 1,5cm fata de suspensia sport oem la Passat R-line, as zice mai degraba 3cm. Asta fiind echivalent cu Eibach Sportline.

In alta ordine de idei, mereu am cochetat cu ideea de distantiere, dar de fiecare data am ales alte jante ca sa stiu o treaba si sa nu fie complicatii (alte suruburi de prindere, alt antifurt). Eu le-as fi folosit doar vara, iarna revenind pe complet stock. Costa peste 200 euro 4 distantiere Eibach.

Nu cred sa fie probleme de vibratii sau alte manifestari daca sunt distantiere de calitate.

Sunt chiar coilovere... :eek:

Tin foarte mult la jantele astea, asta ar fi motivul pentru care as merge pe distantiere. Da, trebuie suruburi de prindere cu 10mm mai lungi decat cele OEM.

Da, doar pentru vara ar fi setup-ul, pentru iarna o sa merg oricum pe un set-up cu 7mm mai in interior decat stock-ul de acum...

Dap, cam 200Eur e costul. O mai rumeg si poate dupa concediu...

Link către comentariu

Sa nu uiti sa scoti distantierele la revizie ;) ,  asta in caz ca optezi sa le pui

Modificat de saibot
Link către comentariu

Pune distantiere ca nu se intampla nimic. Eu am pus 15/20 mm si nu s-a modificat geometria deloc. Verificata inainte si dupa distantiere, nici o diferenta.

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!