Jump to content

'17 Superb Style 2.0 TSI 220 DSG


75NOR

Postare recomandată

Am daca vrei 2 seturi noi noute de distantiere MTM, insa sunt de 20mm :P , ti le las daca vrei peste weekend daca nu pleci si tu in litoral si le incerci :))

In alta ordine de idei, ai face cam "ca" si mine, 2 seturi diferite care doar ochiul antrenat isi va da seama ca de fapt e alt set de jante :P

Fiind insa "in curte" jantele, nu vad de ce sa nu le plimbi pana gasesti altceva, prespun ca singurul cost care vor atrage va fi un set de pneuri iarna , deci go for them ;)

PS: si eu am avut la Octavia pe vara mai "sub caroserie" decat oem si nu am observat nimica rau, e mai "eco" la consum ^^

Link către comentariu

@vdragos: pai am tinut cont si de 0.5 inch de la diferența de J, deci sunt 6mm de acolo. Si încă 2mm din ET. Deci, 8mm, nu?

@mike. ala e calculul ?

@cristi511: as fi vrut un antracit light, cum sunt ale lui @The_Ego. Pentru variație, stii tu cum vine asta ?

@ToniM: ha,ha, mersi, dar as prefera fără distantiere. Ale tale le-ar arunca prea afară oricum.

As face aproape ca tine, căci unele sunt 18, unele 19 ?

Deci, gun smoke sau rămân argintii? ?

Link către comentariu

Si a mai trecut un weekend, am mai pus 1,000km pe odometru, total e 6,500km rulaj.

Calatoriile de noapte pe litoral sunt un deliciu, ma rog pe bucata BV-Comarnic, in rest sunt o plictiseala teribila.

Dar, pentru aia aprox 50km/sens...e :wub: 

Modul Sport, talpa cat cuprinde si evident muzica oprita pentru a auzi motorul. 

Inca ma surprinde cat de repede face viteza si mai ales felul in care face viteza. Si pentru ca drumul ala il stiu ca pe buzunar, mai ales bucatile cu linie discontinua, sunt absolut incantat de deschiderea posibilitatilor in ceea ce priveste depasirile :) 

In rest, stil de metronom, cei 400km de acasa pana in Mamaia ii fac in 4h pe sens, cu sau fara folosirea A3. E 7.5% la dus si 7.7% la intors consumul, excelent avand in vedere cum am mers...

Recunosc, m-am dedat ocazional unei placeri vinovate :biggrin: cand ma mai ajung pe A2 cetateni cu SUV-uri mari datatoare de flash-uri, execut o trecere in S si un kick-down si facem vroum-vroum :icon_redface: Nu e un gest exemplar, dar alunga plictiseala si pune ranjete pe fata :) 

Am pus de ceva intalniri tematice VWF la beach bar, urmate de diverse "activari", pentru care ii multumesc si pe aceasta cale lui @vdragos :) 

- Intensitate ventilator clima la setarea pe auto. Un nimic, dar e mie imi place, asa ca... :) 

- XDS de pe Standard pe Mediu. Pentru ca acele de par de pe DN1 sunt denivelate, nu am chinuit suspensia inutil, asa ca ramane sa-l testez intr-o seara pe Poiana, sa vad ce si cum...

- Renuntare alarma usa deschisa. Nu a functionat, in continuare tipa cand deschid usa fiind in D, cu masina oprita :( Cred ca e ceva programare de safety, din acelasi motiv trage frana de mana cand deschizi usa

- Activare VIM - inca nimic, nu am succes. Discutia asta o continui in zona de Multimedia - Superb

Cam atat. Sunt foarte incantat. Si suprins de faptul ca inca mai am capacelele metalice la valve :) Ce-i drept @ToniM nu a reusit sa ajunga in zona, asa cum a promis :) 

IMAG3157.jpg

Link către comentariu

@ToniM e doar de fatada, nu e de cuvant ;)

O sa streg si eu probabil praful din topic cu impresii dupa Cluj-Vama si retur in 3 persoane, fara copilot sef, si cu pareri clare despre circulatul pe DN din padele :)

+1 @ bosii cu flashuri, din cand in cand le fac si eu la fel, nu ca as avea motorizarea adecvata, insa multi din eie au multi pitici pe creieras si majoritatea e "doar blana acceleratii in ultima viteza".... si raport mai prost de cp/kg ^^ .... kick-down-ul creaza dependenta :D

Link către comentariu

@ToniM: stiu, evident, dar era poking :) Pentru ca nu ne-am vazut, de asta era pokingul :) 

Din pacate nu ne civilizam, an de an e acelasi stil pe A2: prima banda - maxim 120 rulaj, banda 2, pentru smecheri doar, de la 160 in sus :( 

Noi sa fim sanatosi si carburant sa ardem linistiti :) 

Link către comentariu

Frumos consum pentru media aia de viteza :D Lasand la o parte faptul ca nu ai dat de cap mirrorlink-ului, important e ca masina iti ofera ce asteptai de la ea, senzatie, sunet, un design care sa te atraga... :D

Link către comentariu

Frumoasa si economica :)  ce altceva sa iti mai doresti... keep up the good work!

Link către comentariu

Hai ca la asta cu economica l-ai atins bine ... sa i-o dea o tura lui @cristi511 ca sa se vada economia reala :))

Link către comentariu

@RzzV & @razvan.ac: mersi fain. Chiar sunt incantat.

Nu am luat-o ca sa ma uit la consum, e doar ca fapt divers. Ma intereseaza mai mult cat timp fac si cu ce grad de oboseala ajung la destinatie si mai ales, cat de placut a fost drumul. De asta prefer sa circul noaptea, sa ma simt bine. Personal, nu gasesc vreo sfaraiala in a o tine toata autostrada cu +200, flash-uri si sa faci "partie", ca dupa 2-300km facuti sa fii leguma. Am fost si in faza asta, dar au trecut vreo 10 ani de atunci

@vdragos: Tizu' @cristi511 merita sa primeasca un EGolf si sa fie obligat sa circule numa' cu ala un an de zile. Dupa aia, sa vezi ce consumuri o sa scoata :) 

Apropos, eu ce scot ? Economia "imaginara" pe logica de mai sus ? :lol: 

Link către comentariu

Lol, la media aia de viteza, ascutitoarea mea (mai putini cmc de umplut cu benzina si intreg agregatul mai usor ca al tau) scoate cel putin 1,5 litri / 100km in plus decat ce ai obtinut tu. I envy thou!

Link către comentariu

@mike. Ha, ha, la asa ceva nu m-am gandit :) 

Oricum ar fi, cred ca e important ca fiecare sa se bucure de masina in felul propriu si personal. Pe principiul...whatever floats your boat... :) 

Link către comentariu
On 06.06.2017 at 10:47 AM, 75NOR said:

- Activare VIM - inca nimic, nu am succes. 

Done, finally done :) 

Am reusit dupa ce am resetat toate setarile de retea si conectivitate ale telefonului + restart.

Testat si Google Maps si Waze si Youtube. Face 1:1 perfect. 

Inca un motiv de bucurie, am jucarii noi :) 

Se aude excelent YT in Canton, am ascultat azi ceva Motans Live la ZU si e deliciu... Vedem cu traficu' de date care e treaba :lol: 

IMG-20170607-WA0007.jpg

IMG-20170607-WA0010.jpg

IMG-20170607-WA0014.jpg

Link către comentariu

Si pe waze daca vrei sa introduci alerte, o faci pe telefon sau pe touch-ul Canton-ului?

Link către comentariu

@sebip Totul se face de pe ecranul masinii, nu ai treaba cu telefonul (nici nu poti sa umbli pe ecranul telefonului cat timp e conectat la masina, pentru ca il ai disponibil full pe masina).

@75NOR Deci am avut dreptate, un reset a rezolvat totul - problema fiind din telefon, nu de la masina. Acum poti sa te bucuri din plin de Mirrorlink :) Cu traficul de date... nu-i bai, eu am un abonament de 1,92euro la Digi (Optim 2) cu 50GB disponibili in 4g si 5gb in 3g - folosind zilnic youtube si waze pe ecranul masinii, nu sar de 10gb pe luna trafic - cu tot cu update-ul aplicatiilor de pe respectivul telefon - update-uri care apar cam zilnic :D.

Modificat de RzzV
Link către comentariu

@RzzV wow...atunci ii parfum! Si daca te suna cineva, dispare wazw-ul de pe ecran? Hai ca promit ca studiez problema...

Link către comentariu

@RzzV: dap, e alta viata. Mai ales YT, o sa scap de plictiseala de pe A2, o sa aiba si sotia activitati de play list :)  Eventual un review Autogefuhl cu Thomas :) Din 2 review-uri termin A2-ul de facut :biggrin:

@sebip: de pe infotainment faci tot, dar daca butonezi la modul serios iti distrage rau atentia de la condus, ceea ce nu e foarte ok.

De asta din fabrica VIM e dezactivat peste 10-15km/h, din motive de safety in trafic.

Link către comentariu

Boon.

Pentru ca asa cum bine spunea @sebip e "sezonul de schimbat/montat becuri/leduri la bricheta" am zis ca e cazul sa ma aliniez trendului :) 

Am inceput prin a le adresa calde urari de bine inginerilor de produs care au decis ca Superbul pe benzina sa nu aiba iluminare la bricheta (dieselul evident are) si m-am pus pe treaba.

Piesa OEM a costat fabuloasa suma de 16Ron si ceva maruntis :) adica un cost de productie pentru fabrica de maxim 2 Eur :(

Manopera a fost "regie proprie". Pentru ca sunt la nivelul de amator/incepator la retrofituri a durat ceva, pentru ca a trebuit studiu si migala :)  dar i-am dat de cap.

Rezultatul final mai jos.

Pentru colegii cu Superb 3 o sa fac un tutorial cu mai multe poze in aria de Superb, ca sa fie calea "destelenita" 

IMAG3161.jpg

IMAG3171.jpg

IMAG3172.jpg

Link către comentariu

Alta viata! :D Asa mi de greu sa inteleg chestiile astea. Deci inteligentul ala care a stat cu pixul in mana si a zis ca "asta nu montam pe modelul asta", ar merita batut! :)

Link către comentariu

Aveti si voi niste griji si dureri la ale voastre masini, vai vai vai :))

La mine cum locul este ocupat de dashcam, nici nu am observat daca "emana" ceva sau nu...

Pff....e la moda bricolatul....ar trebuie sa imi misc si eu posteriorul ca devin pensionar cu masina :(

Link către comentariu

@ToniM vezi ca se accepta doar modificări care devin contagioase! Altfel consideram ca doar vrei sa te dai mare! ;))

Link către comentariu

Cand vrei sa "auzi" ce poate Cantonul, schimba YT-ul cu Soundcloud.

Link către comentariu

@sebip: mersi. Bai, chiar e un detaliu minor, dar cu impact vizual major :) 

Niste idioti: zic asta pentru ca bricheta metalica intra intr-o camasa de pastic, care poate fi in 2 variante: una neagra, fara LED, sau cea alba cu LED. 

Deci, in fabrica ei oricum monteaza un part de plastic "orb", care oricum are un cost si ala si au manopera aferenta la montaj. Deci care e economia reala facuta? 

@ToniM: bai, micile detalii fac diferenta. Mai o duza de parbriz smechera, mai un LED OEM pe undeva, mai un suport de numar, studiem ET-uri la diverse jante, chestiuni d'astea "fine". Nu montam eleroane si altele, ca ai vazut ce se poate intampla :( 

@dadu: mersi. Mai ales ca SC "arde" mai putin trafic daca nu ma insel decat YT...

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Pentru ca vineri a fost ultima zi cu vreme faina pe saptamana trecuta :( si pentru ca era exact ziua cand se deschidea TF-ul, am hotarat ca nu-mi vad fundul mergand la munca si ca mi-l vad plimbandu-se pe TF :) 

Cu ocazia asta am atins borna de 7,000km cu Superbul.

A fost o zi extraordinara, efectiv era pustiu TF-ul... :wub: 

Prilej de sesiune foto - am prins cateva cadre ce imi plac mult - si de cateva urcari mai hotarate, pe bucatile unde asfaltul era calitativ.

Combinatia dintre suspensia sport si rotile 19'' este excelent match-uita, nu am prins-o "pe picior gresit"... Foarte multumit si de P7 Blue, nu au protestat absolut deloc pe viraje. Vechile P7 echipare OEM de pe S2, aveau destule comentarii de facut si subvirau rapid :) 

Cu XDS-ul nu am absolut nicio impresie, nu l-am sesizat in niciun fel, am si uitat sa setez ESC-ul pe "Sport", martorul din bord nu s-a aprins deloc, semn ca platforma tehnica e bine armonizata cu trenul de rulare, nu sufera deloc de subvirare, atat timp cat ataci virajele corect.

Probabil ca are o limita, nu poti pacali fizica, dar e in zona de abuz/bataie de joc ca si stil de condus, ceea ce nu e cazul catusi de putin.

M-am "agitat" doar pe urcare, coborarile au fost "la peisaj" si racire, consider nu are sens sa omor franele gratuit...

Sunt foarte multumit de motor si de cutie, in 2 si 3, la peste 3500rpm pana sus in 6200rpm, e fantastic raspunsul pe care il ai la apasarea pedalei. Sunetul motorului ma multumeste, se aude cat trebuie si unde trebuie ca si turatii, nu as schimba nimic.

In rest, este un Jekyll and Hyde pe DN-uri. De la cruising relaxat la depasiri fulgeratoare in tr.3, mod S si apoi iarasi cruising, e surprinzator cat de plurivalent este in caracter. :wub:

Prea multe nu prea ar mai fi de spus, a fost o zi delicioasa pe TF.

Nici nu m-a interesat cata benzina am ars. Ochiometric, am plecat cu "3 sferturi" si m-am intors cu "1 sfert" :rolleyes:

Ca si proiecte, ma interesez sa vad cum pot face sa prind un loc de "masina de deschidere" pe o etapa de VTM, preferabil Paltinis, sau Poiana/Rasnov ambele au asfalt perfect. Ca si configuratie, Paltinisul avantajeaza mai mult gabaritul Superbului. Macar sa stiu ca ma pot "da" in voie si fara restrictii. O urcare, e tot ce vreau...

P.S. Daca mergeti pe TF, mare grija unde va opriti la un pipi, locurile bune sunt cu "suprize". Better keep the engine running :) 

IMAG3194.jpg

DSCN4446.JPG

DSCN4454.JPG

DSCN4476.JPG

DSCN4485.JPG

DSCN4502.JPG

DSCN4506.JPG

DSCN4551.JPG

Link către comentariu

Un lucru îi sigur: nici tu nu o menajezi, aduni km dupa km. Iar pozele facute is de calendar! :D

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!