Jump to content

'17 Superb Style 2.0 TSI 220 DSG


75NOR

Postare recomandată

Si uite asa, mi-am petrecut prima suta de ore cu TSI-ul :) 

Sunt foarte incantat, simt ca "the best is yet to come".

Astept cu interes mijlocul saptamanii, revin cu vesti, impresii si evident, cateva cadre ;) 

IMAG3014.jpg

Link către comentariu

Wow, 46xy km bifati....in ritmul asta ma intreci in 2 luni :)

Sa va bucurati de ea ;)

Link către comentariu

@ToniM: pai...ne bucuram de ea, invartim roata :). Am facut rulajul asta in 2 luni :) Nici nu am nevoie de prilej sa ma plimb, motive de plimbat imi fac "din mers" :) 

Mersi fain

Link către comentariu

Urmaresc topicul de la deschidere si vreau sa va felicit pentru masina, (mai bine mai tarziu decat niciodata) frumoasa de la culoare pana la dotari.

superb 3  este cea mai frumoasa skoda fabricata, care intoarce capul destul de des(cel putin al meu) Sa va duca multi km fara probleme si doar cu zambete pe fata.

 

Link către comentariu

@bibi1411: mersi frumos de urari. Totusi, poti folosi lejer persoana a 2-a, nu sunt chiar atat de batran :lol: 

Link către comentariu

Ce parere ai despre retrofit clapete evacuare de la modelul 280 ? :D 

Link către comentariu

@bubu182: e un retrofit de 750Eur :( 

https://www.skodaautoteile.de/shop/superb-iii/außenausstattung/#cc-m-product-12805278136

Trebuie luate ambele tobe finale (din fericire vin cu tot cu tips), iar pe cea din dreapta exista clapeta de evacuare. Cea din stanga nu are clapeta de evacuare.

Cam asa suna: 

 

Si...mai sunt solutii din astea de mai jos, dar...parca n-am chef sa stau cu telecomanda sa deschid/inchid valvele si parca...nu prea e din film cu masina...

 

Link către comentariu

Si am ajuns si la "milestone"-ul asta...il asteptam cu nerabdare, dar in acelasi timp, OCD-ul/disciplina/piticul de pe creier, call it what you want :) m-au facut sa ma tin cu strictete de planul de rodaj, sa-l termin asa cum mi-am propus...in fond, asteptarea mareste placerea :lol: 

Treceti va rog cu vederea praful infernal de pe ceasurile de bord...sunt in cautarea pamatufului :) 

Pentru a sarbatori cum se cuvine momentul, am iesit la joaca pe Poiana si Rasnov. Pentru ca turna cu galeata, am avut drumurile doar pentru mine, prilej de cate 2 urcari + coborarile aferente, pentru racire :) 

In mod cert (pentru ca pana la 3500rpm este "electric drive") ranjetele incep de la 3500rpm in sus. Atunci incepe si motorul sa se auda :) Padelele sunt delicioase, m-am jucat in voie...

P7 Cinturato Blue stau intr-adevar foarte bine pe ud, isi merita indicele A la aderenta pe ud, asa ca m-am bucurat, fara emotii, de niste drumuri pe care le stiu cu ochii inchisi...

La final am tras si o suita de cadre, postez aici preferatele mele. Nici nu a mai contat ca m-a facut ciuciulete ploaia :)

IMAG3046.jpg

IMAG3021.jpg

IMAG3040.jpg

IMAG3024.jpg

IMAG3033.jpg

Link către comentariu

Stiu ca voiai + si ca iti lipseste clasamentul ala dar lasa prostiile si bucura-te de aia 220cp/350nm acum, dupa atata timp.

Nu e gti-ul mult visat insa e un gti pt oameni batrani :)) care face de rusine multe masini cu pretentii.

Acum, fiindca nu mai exista scuza "sunt in rodaj n-am cum sa-I dau" abia astept sa bem urmatoarea cafea, sus, in Poiana, stii tu de ce :P

 

Link către comentariu

@cristi511 Tizule, chiar ma bucur, in fiecare zi, dar mai cenzurez in exprimare, respectam regulamentul :) 

Sunt multe de spus, caci sunt trairi si experiente misto... chiar si cu "GTi-ul pentru batrani" :na:

Cafeaua am auzit ca e buna pe terasa la OMV Rasnov :rolleyes:

Link către comentariu

Faine pozele! De acuma sa curga experientele din zona rosie a turometrului! :D

Modificat de sebip
Link către comentariu

Faine poze, bravo. Deci in cit timp face suta dupa rodaj? :))

Link către comentariu

@75NOR Votez pentru filmare 0-100 , eventual si un 0-140 - ca sa nu iesim din limitele maxime admise in tara noastra, ca nu e voie pe aici cu asa ceva :D. Arata asa bine in poze, dar chiar si asa, nu as fi iesit in ploaia aia cu aparatul :D Acum vreau sa vad un consum pe Brasov - Poiana Bv - Rasnov - Predeal cu mers in 6000rpm pe zonele de serpentine :D Ca daca vii iar cu 7% nu te cred ca ai dat in ea :)) 

Link către comentariu

Ce presiune pe tine Tizule acuma...vezi...poporul cere filmari, dovezi, dupa atata amar de vreme .. :D

 

Link către comentariu

Dar la ulei de ce nu iti afișează temperatura?

Link către comentariu

@RzzV: De ce sa nu ies in ploaie cu aparatul ? Sa pierd ocazia unor cadre misto ? :P 

Uite si filmarea cu 0-100km/h. Mai scazi 0.1sec pentru diferenta intre combi si berlina si gata, aia e :na:

In ceea ce priveste consumul, era 14% la "deal" si a scazut la 11.5% pe "racire". Happy now ? Nah, uite ca nu consuma numa' 7. :na:

@CristiALF Tizule, au altii filmari, ce rost are sa ma obosesc ? :) 

@sebip: pentru ca plecasem din garaj de 10 minute si ma suisem pe centura. Lichidul de racire se incalzeste instant, uleiul...dupa inca vreo 2-3 minute ajunge la 50grade

@vdragos: h8er, las' ca te stiu io :P

Link către comentariu

rodajul e ca preludiul? abia așteptăm să treacă ca să „fire in the hole”

Link către comentariu

@sebip: Ej nebun? :) Sub 85 grade uleiul nexam serpentine... 

In turele de urcare a sarit uleiul in 112 grade... In comparatie, la TDi, pe urcarea la Balea a ajuns uleiul la 119grade.

Link către comentariu

@75NOR Incerci sa ne aburesti vad!! Eu vreau sa vad 0-100 pe a ta, cu roti 19...la ala nu vezi ca patineaza in a1a destul de mult? La tine banuiesc ca nu e cazul, fiind destul de late si mai grele cat sa se lipeasca bine de asfalt.

Ala da consum, exact ce ai nevoie sa vezi in bord dupa ce te dai, ca sa iti creasca adrenalina si mai tare :))

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!