Jump to content

'17 Superb Style 2.0 TSI 220 DSG


75NOR

Postare recomandată

Bucata aia nu e cumva deplasata?Pare sarita de la locul ei.Asa era si la passatul meu,iesise din cleme.

Capture.PNG

Link către comentariu

@Versanu: mersi de observație, dar nu. Asa e modelul, e identic si pe partea cealaltă. Nu e luft, e o ciudățenie a designului acolo

Link către comentariu

Mersi fain :)

Stiu ce zici, pare ca a fost o problema de integrare in matrita de turnare, elementul inferior (fusta) nu a fost croit sa urmareasca identic elementul superior (bara)

Dupa ce o sa-mi fac modificarea de tips-uri pe care o planuiesc, o sa arate mult mai bine zona spate/inferior

Link către comentariu

Nu cred ca are rost sa va mai uitati la masinile noi la linii de genul. Ori asa se poarta si special le-au facut asa, ori nu le-a iesit si au vazut ca lumea nu comenteaza. Special am urmarit liniile masinilor noi, si la majoritatea sunt multe zone unde nu se pupa, nici nu o sa mai stim la un SH daca a fost sau nu trosnita masina (daca ne uitam doar la asta), ca oricum nu e perfect aliniata din fabrica. La capote, la usita rezervorului, la fuste...am sesizat asta si la BMW-uri. si la VW-uri, si la Skoda... Dar deja suntem offtopic pe treaba asta :)

Modificat de RzzV
Link către comentariu

Dupa cum spuneam, va arata mult mai bine cand o sa fac modificarea...

Actual si targetul.

P.S. Ma refer la tips-uri, nu culoarea ( desi vroiam) si nu eleronul :))

Avand in vedere ca in CIV imi scrie "galben" :banghead:, as putea linistit, la o adica, sa o vopsesc integral Dragon Skin....Sau macar colantata

IMAG2706.jpg

skoda_superb_tsi_280_4x4_saloon_12.jpg

Link către comentariu

Sa stii ca am vazut unul exact pe culoarea aia la schi in Slovacia sezonul acesta :D

Tin sa recunosc ca eu inca nu am avut placerea sa fiu maxim 2 persoane fara jetbag+incarcatura sa ma pot juca cu padelele (da, si harbu meu are) :P

In rest era si normal sa iti placa motorizarea, si eu as fi achizitionat fara doar si poate in alta circumstante, pe moment ma "bucur" de al meu tractoras cu care escaladez borduri ^^

Imi place degeaba caroseria, iar cu motorizarea ta....o data ce "ii tragi" si evacuare acolo ceva dragut...ce mai...visam si noi la "vaca vecinului"

Drumuri line incontinuare ;)

Link către comentariu

Pai, da, oriunde altundeva in Europa, nu te impiedica nimeni sa-ti iei culoarea dorita, din catalogul producatorului, din contra, le lasa sa platesti cei 950Eur cat costa culorile speciale, printre care si Dragon Skin. Importatorul din Ro s-a gandit ca noi nu avem nevoie sa ne luam culori mai altfel :( 

Iti recomand padelele, atat timp cat te dai pe DN-uri si vrei sa te joci putin sunt la marele fix, o sa iti placa.

Evacuare nu i-as face, nu cred ca se preteaza masina la asa ceva, vreau doar tips-urile. E pacat sa tin cele 2 evacuari ascunse privirii.

Mersi fain, drumuri cu bucurie si tie :) 

 

Link către comentariu

Ar fi interesant de studiat cum ar da si cu alte genuri de tips-uri: rotunde, duble rotunde, ovale, duble ovale, etc..

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Eu le prefer pe cele "OEM" drepte...

uite cateva cadre si "altfel" aici

 

Gen....

DSC_9241-63287-63321.jpg

Link către comentariu

@CristiALF: Tizule, pe caroseria asta eu as ramane pe OEM, trapezoidal/rectangular, senzatia mea este ca cele rotunde nu prea sunt de acolo...Masina are prea multe muchii si nu prea are "rotunjimi"

@ToniM Ha, ha, eram sigur ca o sa dai de TSI-ul ala facut de Supersprint cap-coada :) Cu cat costa evacuarea aia plateam diferenta de la TSI220 la TSI280 cand am dat comanda :) 

Link către comentariu

Vorbim doar te tips-uri / look final, nu de toata nebunia care nici nu vreau sa stie cat costa..

 

Link către comentariu

La 280 vedeam si eu frumo in 2x duble, asa eu zic ca e decent si cea "OEM" like de pe sportline

Sunt sigur ca va aparea pe superskoda cel putin ceva cat de curand ok, vad ca prelungirea de la front bumper si cu un grill honeycomb se ocupa deja, in rest am gasit pe milotec insa as prefera sa astept pentru ceva mai ok :)

Link către comentariu

Tipsurile alea rotunde is din alt film. Nu se potrivesc cu liniile drepte ale masinii!

Link către comentariu

@ToniM: Sportline-ul are tips-uri fake, stil Merc C Klasse si GLE Coupe - culmea, la cat costa masina aia. :nono:

Singurele Superb cu 2 evacuari sunt 2.0TSI-urile. 220 le are ascunse, iar 280 le are vizibile. In rest, toate au 1 singura evacuare, ascunsa.

La noi, Sportline-ul se aduce doar TDI190, deci are evacuare ascunse si ornament "fake exhaust". La "altii" poti comanda - evident - SportLine 280 si atunci e "the real deal"

Vom vedea. Pana in Septembrie am timp sa le montez, ca sa ma pregatesc pentru sezonul de "abur pe evacuare" :) 

skoda-superb-sportline___2015-09-1810.16.562___1464215301.jpg

Link către comentariu

Merita vazut daca nu s-ar potrivi tipsurile de pe Octavia 3 RS (5E0253681D si 5E0253682E)

Link către comentariu

Alea le gasesti ~60€ bucata cromata pe Superskoda si ~110€ bucata neagra :P

Mai tai cu caterul fusta, tragi o teava dreapta, "c'est fini la comedie"

EDIT: @75NOR stiam ca is fake, insa nu credeam ca asa de horor, ms de poza, nu eram in cunostinta de cauza

Modificat de ToniM
Link către comentariu

@sebip & @ToniM: multumesc de pont, ma gandeam si eu la varianta asta, dar, cel putin vizual par mai mari pe inaltime cele de O3RS, la Superb par mai inguste.

Sper sa primesc niste masuratori pentru cele OEM, ca sa pot compara...

gallery 1.jpg

Link către comentariu

Cam asta a fost peisajul - adica viscolul de ieri - din zona :( Vis...ce mai.

Nu credeam ca voi avea ocazia, atat de repede sa ma bucur de dotarile masinii:

- parbriz incalzit - like, isi face treaba foarte bine, nu mai e nevoie sa stai cu ventilatia in parbriz ca sa nu se abureasca

- scaunele incalzite: pe principiul "alcantara nu e ca stofa", sunt misto, dar timpul necesar pana simti "cald la dos si spate" este dublu fata de stofa. Bine ca nu am luat piele integral, am avut o experienta d'asta, erau cam degeaba scaunele incalzite, mai repede se incalzea scaunul de la caldura corpului, decat de la incalzirea in scaun :) 

De la visol senzorii laterali de parcare erau tapetati, asa ca masina "tipa" in continuu ca e obstacol - a fost necesara alta curatire cu mainile goale - priceless :lol: 

In alta ordine de idei, Cinturato Blue P7 se comporta foarte bine la temperaturi scazute si zapada/flescaiala pentru o guma de vara, am fost suprins de aderenta la 0 grade, m-am simtit cat de cat in siguranta prin sensurile giratorii, in mod cert sunt peste CSC2 si CSC5, ambele se simteau "lemn" in aceleasi conditii - testat pe S2.

Bottom line: i-am invidiat pe colegii de birou cu Crossclimate, atat ieri cat si azi. :P

 

IMAG2913.jpg

Link către comentariu

Nice :)

Astept cu interes si cand or sa introduca incalzirea la senzorii de parcare/camere video etc. :) 

Link către comentariu

ha,ha,ha si la radarul de FA, a trebuit sa-l curat si p'ala :biggrin:, tot cu mainile goale :) 

Link către comentariu

@75NOR vrei sa spui ca ti-a facut figuri radarul de FA in conditiile de zilele astea? Sa nu ai probleme cu el ca si altii care au mai patit-o. Eu am trecut prin iarna cu ea si nu am avut niciodata vreo eroare la el (nici cand aveam cativa cm de zapada pe el) si nici senzorii de parcare nu mi-au facut galagie decat in vreo 2-3 zile, si asta atunci cand era botul imbracat in gheata. Cand era doar zapada nici vorba sa tipe senzorii, desi erau acoperiti de cativa mm de zapada.

Modificat de RzzV
Link către comentariu

Da, de la mers pe viscol frontal (la modul ca nu se mai vedea nimic din placuta cu numarul de inmatriculare fata) s-a depus un 0.5-0.8 cm zapada pe zona radarului si a dat eroare. L-am curatat si si-a revenit instant.

Senzorii laterali au tipat, (imi arata cu "rosu" laterala stanga a masinii, vedea obstacol foarte aproape) dar vezi si tu din poza de mai sus cum era viscolita masina pe partea stanga. Efectiv a fost viscol aproape orizontal, a batut vantul foarte tare toata ziua de ieri. 

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!