Jump to content

'17 Superb Style 2.0 TSI 220 DSG


75NOR

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

Ceva up-date-uri:

Am fix 2 luni cu Superbul, ajuns la 4,300km rulati, deci am mai mult curaj sa urc motorul in ture.

Inca evit acceleratiile cu mai mult de 60-70% din cursa pedalei, nu am urcat peste 4,500-4,600rpm si evit sa incarc turbina sub 2,000rpm. 

In weekend, am avut conditii optime de vreme si traseu liber asa ca am tras cateva urcari pe Poiana si Babarunca. Folosesc modul manual si padelele (big like pentru padele), ca sa pot controla momentul schimbarii de treapta in sus. Inca nu am lasat-o sa se duca peste 4,600rpm, de asta nici nu am folosit Sport. Am facut cateva teste de accelerare in urcare, la iesire din viraj, pe mai multe zone de turatii, ca sa vad unde se simte cel mai bine turbina si a evita sa o incarc unde "nu-i place". Sub 2,000rpm se simte ca nu-i place, trage bine si liniar de la 2,000rpm, asta daca esti in urcare si ceri putere.

La mers pe DN-uri si depasiri diverse, dar cu o incarcare mai mica din acceleratie, se poate incepe lejer accelerarea din ture mai joase, gen 1,600-1700rpm.

Pe turele de "joaca", folosesc modul Individual, cu setarea directiei in Sport, motorul ramanand pe Normal. Sunt foarte multumit de cum raspunde si cum se simte directia, este exact in linie cu asteptarile mele de la o masina de clasa asta. Adica nu e M3, dar e exact cum se simte directia pe un A6 C7 SLine cu care am avut ocazia sa ma dau. Pretentii/asteptari mai mari de la Skoda nu am, sunt realist si multumit cu felul in care raspunde/se simte.

Sunt foarte incantat de cum se simte combinatia de Suspensie sport/ Directie Porgresiva si Roti 19''. Abordarea mai agresiva a virajelor e mult mai lejera, masina e mult mai stabila si mai "pe sosea", iar franarea e vis. Nota bene, pasagerul nu se mai plange ca "se plimba pe scaun" si ca "se inclina cam mult masina" - iar asta e un feedback bun asupra tinutei de drum, mai ales ca in dreapta fiind, nu ai "covrig" de care sa te tii. In plus, am scapat de distractia de la S2, de a cobori la virajele de dreapta roata dreapta spate de pe asfalt pe acostament, pentru a contrabalansa ruliul caroseriei in viraj si de grija cuielor si altor chestii daunatoarei gumei cand o coboram de pe asfalt.

La transferul maselor pe virajele insiruite stanga/dreapta se simte cel mai bine aportul suspensiei sport si a jantelor mari, masina e foarte "planted", pare ca nu depune efort in a mentine trasa ceruta.

 

Am mai cadorisit-o cu cate ceva:

- Capacele de Valva metalice, OEM Skoda (sunt curios cat vor rezista :banghead:)

- Un set de duze parbriz model Audi A6/A7 - sunt in tranzit, abia astept sa le vad montate.

- Pentru ca se pare ca sunt ceva "rupturi de stoc" la laptele Doina :na:, am acceptat compromisul oferit de un Leather Treatment OEM Skoda.

Cam asta e. Voi termina rodajul intr-o luna si apoi, abia astept niste Poiana si Babarunca cu tot ce poate motorul asta...:cool:

IMAG2952.jpg

IMAG2951.jpg

IMAG2997.jpg

IMAG3002.jpg

IMAG3004.jpg

Link către comentariu

Like pentru Leather Treatment :)) 

Link către comentariu

@bubu182: Stiam eu ca o sa-ti placa, m-am gandit la reactia ta :P Asta e, se pare ca pana la urma "you can teach an old dog new tricks" :rolleyes:

Link către comentariu

Sa stii ca merita si o curatare simpla inainte de tratament, un pulverizator (o solutie simpla de curatare piele) cu o microfibra.. stearsa rapid inainte de a aplica tratamentul, conteaza mult, ca sa nu iei praful / firimiturile / mizeria si sa o amesteci si freci cu tratamentul de piele (care chiar daca multa nu o vezi .. e acolo, chiar si dupa ~5k km).

Eu tocmai ce am facut saptamana trecuta curatare si hidratare... pielea mea "cognac" parea curata (culoare pe care se vede mizeria.. in mod normal), cand am inceput sa dau cu solutia de curatare si periuta .. curgeau zoaie de mizerie, nu imi venea sa cred, dupa ce stergeam cu microfibra.. s-a inegrit toata carpa de mizerie.. :o 

Succes si felicitari pentru alegere, sunt bune solutiile astea facute de producator dedicate pentru masina :D 

Link către comentariu

@bubu182: asta recomanda si producatorul, o curatare inainte de tratament. Asa voi face, mersi :) 

La tine...e superba culoarea tapiteriei, mi-ar fi placut si mie asa ceva :) 

Link către comentariu

Faine căpăcele! În ce zona parchezi ziua? :D

Link către comentariu

@sebip: ha, ha, tu ce crezi ca nu le dau viata prea lunga ? :banghead:

Cand plec din oras le dau jos :rolleyes:

Link către comentariu

Deci tu închizi mașina, rabatezi oglinzi, dai jos căpăcele! :)

Link către comentariu
8 minutes ago, sebip said:

Faine căpăcele! În ce zona parchezi ziua? :D

E inca in rodaj. poti sa i le scoti din mers :P

 

Cristi, baga odata angrenajele alea in sarcina, ca o inveti lenesa.

Link către comentariu

Capacelele sunt frumoase, ti-am zis. Sper sa nu-ti dispara. Cand trec pe la Brasov o sa iti caut masina..  :))

Dar jantele ...arata bestial - cu sau fara capacelele alea!

Link către comentariu
15 minutes ago, saibot said:

E inca in rodaj. poti sa i le scoti din mers :P

Cristi, baga odata angrenajele alea in sarcina, ca o inveti lenesa.

Buna asta, hai ca am ras bine :biggrin:

Bag, bag.... :Driver:

14 minutes ago, RzzV said:

Capacelele sunt frumoase, ti-am zis. Sper sa nu-ti dispara. Cand trec pe la Brasov o sa iti caut masina..  :))

Dar jantele ...arata bestial - cu sau fara capacelele alea!

Mai bine ma cauti sa bem o cafea. Preventiv, cand ne vedem, imi iau capacelele in buzunar, intr-o punguta d'aia sigilabila :) 

Mersi - imi plac si mie de mor :) 

Link către comentariu

Cu niște simple capacele mașină îți devine "most wanted"! Nimeni nu zice nimic de motor...jante...performante! :)

Link către comentariu
19 minute în urmă, sebip a scris:

Deci tu închizi mașina, rabatezi oglinzi, dai jos căpăcele! :)

Leaga si cate un caine de fiecare roata, da drumul la alarma electrica :biggrin: (aia de te curenteaza cand atingi masina)... chestii normale pentru un iubitor de masini :)) 

Link către comentariu

Daca eram in tara in care esti tu, nu ma mai agitam. Asa, am atitudinea resemnata a ciobanasului din Miorita: stiu ca se va intampla (sa dispara), intrebarea este doar cand.

 

Link către comentariu

Hai ca arata bine, la mine cel putin la Octavia m-au tinut pana la vanzare fara probleme - au stat in jur de 10 luni pe masina, si se plimba si Huanita prin taramurile tarii

Multi vad, putini inteleg, nu e chiar asa de negru dracu ;)

Link către comentariu

@ToniM: mersi de incurajari. 

In alta ordine de idei, de pachetul cu capacelele metalice era scris ca trebuie re-echilibrate rotile dupa montarea capacelelor. :banghead: Le-am testat ieri la drum, in regim de "putin peste legal" pe DN-uri si nu am trepidatii sau vibratii, asa ca imi bag picioarele in re-echilibrarea rotilor.

Link către comentariu
în urmă cu 18 ore, 75NOR a scris:

Daca eram in tara in care esti tu, nu ma mai agitam. Asa, am atitudinea resemnata a ciobanasului din Miorita: stiu ca se va intampla (sa dispara), intrebarea este doar cand.

 

Crezi ca aici nu se fura? Mai rar poate dar tot se fura....

Link către comentariu

Echilibrat roti de la capacele? :huh: 

O fi fost pachet pentru export catre americani, numai pe acolo am vazut atentionari gen "nu bagati pisica la microunde"...:)

Link către comentariu

Asa scrie pe ambalaj.

Sunt integral metalice, au si garnitura inauntru, le-as aproxima la 10 grame/capacel. In plus, pozitionarea fata de janta este in afara, deci poti altera echilibrul rotii. O sa vad daca/de la ce viteza induc trepidatii....

Link către comentariu

Posibil sa nu simti acum, chiar daca e o mica dezechilibrare, dar daca le pui pe o masina cu 100k km la bord si cu jante nu tocmai noi, vei simti.

Cred ca e clar pt toti de ce.

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!