Jump to content

Probleme si rezolvari


Cristian
 Share

Postare recomandată

Sper sa nu fie nevoie (prea curand) si de inlocuit cea de la pasager.

Azi am dat comanda ptr broasca sofer, pe VIN'ul meu apare codul 5TB837015 sau revizia B (o sa vad ce am avut montat cand fac inlocuirea), am luat cu 514 Ron reperul 5TB837015D (asta e ultima revizie)

Din ce am gasit, in functie de dotarile masinii, pentru broasca sofer reviziile sunt 5TB837015 -> 5TB837015B -> 5TB837015D si 5TB837015A->5TB837015C->5TB837015E

 

Livrare cu termen de 2 saptamani (la autokarma), inlocuirea o voi face in regie proprie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa inlocuire broasca usa, trebuie si vreo adaptare pentru a nu aparea erori in functionare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nimic. Cel mult, sa iti stergi eroarea, daca ai, sa fie masina curata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana asta, in mers, a aparut mesaj cum ca AutoHold nu mai e functional.

La scanarea cu OBD Eleven a fost gasita eroarea C10CE29 (pe care insa nu gasesc multe detalii pe net). Am resetat eroarea, dar azi, tot la un drum mai lung, a aparut acelasi mesaj in bord si AutoHold'ul nu mai este functional.

A mai avut cineva problema asta la Ateca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am avut absolut nici o problema cu masina, ma intreb daca sunt eu extrem de norocos si urmeaza sa se intample toate problemele aparute la voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum vreo luna nici a mea nu ceruse atentie speciala. Deci 4.5 ani si 70k km a fost totul perfect :)

Acum ma uit deja dupa un Vagcom, dar sperand ca ritmul problemelor nu va fi acelasi pe viitor, parca n'as da minim aproape 1100 ron (copiile am citit ca au probleme pe MQB Ax)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am aflat ca e posibil ca eroarea de la AutoHold sa aiba cauza poseta sotiei, ramane de investigat in concediu daca se repeta eroarea fara ceva prin zona consolei.

Broasca sofer a fost si ea inlocuita, sterse toate erorile, revin cu informatii daca mai apar probleme pe aceste doua subiecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

M-au prins la seat cu schimbarea de roti, și mi se aplica un upgrade la DSG, intervenție obligatorie, acțiune de la OEM. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti da mai multe detalii despre ce implica upgrade-ul? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oi fi eu prea sensibil, dar azi am remarcat ca atunci cand iau piciorul de pe acceleratie la viteze de 60-80kmph (ramanand insa cu cutia cuplata intr'o treapta de viteza) se simte o oarecare vibratie in schimbator, vibratie care dispare imediat ce apas acceleratia.

Evident, primul lucru pe care l'as face e inlocuire ulei in cutie. Exista recomandari ptr interval inlocuire ulei cutie manuala la grupul VAG (a mea are putin sub 80k km)?

Ce altceva ar putea cauza acea vibratie, totusi? O sa mai urmaresc comportamentul zilele urmatoare, dar nu cred sa fi fost doar o chestie azi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil de la tampoanele cutiei poate si cel/cele de la motor. Btw , la motor , 1.4TSI are tampoane cu  hidrolagar ?

Modificat de alc2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi nu știu mai multe. Fiind aproape de despărțire nu m-a interesat în mod deosebit. Sorry.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, alc2 said:

Posibil de la tampoanele cutiei poate si cel/cele de la motor. Btw , la motor , 1.4TSI are tampoane cu  hidrolagar ?

 

La nici 5ani/ 80k km ma gandeam ca tampoanele inca's ok, dar da, n'ar trebui sa le exclud.

Astea ar fi variantele, la cat ma pricep la suporti motor nu par cu hidrolagar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nu mai functioneaza haionul la Seat Ateca. Daca este ridicat si apas pe buton coboara pana la jumatate si atat, nu se mai inchide. de ridicat nu se ridica defel.

A mai intampinat cineva aceasta problema? 

E dus senzorul de limitare  cursei?

 

Modificat de mihai.seliman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pățit și eu la fel acum jumatate de an. De vina au fost 2 cabluri de la motorașele de la haion, care erau aproape retezate și numai făceau contact. Am schimbat cablurile la un service in constanta și sa rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, mihai.seliman said:

Nu mai functioneaza haionul la Seat Ateca. Daca este ridicat si apas pe buton coboara pana la jumatate si atat, nu se mai inchide. de ridicat nu se ridica defel.

A mai intampinat cineva aceasta problema? 

E dus senzorul de limitare  cursei?

 

Ce erori ai la diagnoza? 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă ești "norocos" ai de schimbat unul din telescoape. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Fa o diagnoza,  sa vedem ce erori ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara am sesizat un conprtament ciudat, care probabil se va transforma intr-o problema, daca se repeta: usile se incuiau si descuiau singure, in mers. Ma gandesc cu groaza ca am si eu aceleasi probleme cu broasca ca Andrei. Poate fi si alta cauza? Mentionez ca acum 2 ani am montat carlig de tractare cu modul can bus, moment in care s-a umblat in cutia de sigurante, pentru conectarea prizei carligului. Ma gandesc sa nu fie pe undeva vreun contact imperfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fă o scanare de erori, dar cel mai probabil va fi eroare pe (cel puțin) o broască.

La mine a reapărut eroare pe cea de la pasager, dar deocamdată nu face probleme la închiderea centralizată. În martie clar va fi și aia înlocuită cu ultima revizie de broască

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, welcome to the club. Mare grija sa nu se încuie cu cheia în interior. 😉

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pare ca nu se incuie, ci se descuie singura si cred ca e vorba de usa stanga spate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultima "problemă" cu ateca. Cum așez 4 roti în siguranță? În portbagaj întra maxim 2. Dacă plieze bancheta, nu am cum sa le ancorez (rotile). 😁

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asa le pun, doua in portbagaj, doua pe bancheta spate rabatata. Eu folosesc si o folie cu bulie, pentru ambalat, ca sa nu zgarii sau murdaresc interiorul.

 

Revenind la problema cu broasca, se pare ca se manifesta doar dupa ce ploua, ceea ce ma duce cu gandul la o problema electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am pus pe toate în portbagaj 😀.

 

Broasca mea acum merge fără figuri. La una dintre diagnoze arata ca e supraincalzit. Se pare ca frigul ii face bine. Cristi toarnă apa cu furtun pe fiecare geam în parte, poate reușești sa descoperi care fsce probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!